Menü

A sztívia ritkán hallott mellékhatásai

Levélkivonata háromszázszor édesebb, mint a répacukor, ellenben kalóriamentes, ezért gyakran ajánlják azok számára, akik szeretnék elhagyni a cukrot étrendjükből. Gyakran olvashatjuk viszont, hogy a steviának egészségünkre káros mellékhatásai is lehetnek, ezért nem mindenkinek ajánlott a fogyasztása.

A stevia többek között csökkenti a koleszterin- és vércukorszintünket, azonban a piacon kapható édesítőszerek minősége igencsak változó lehet. A steviakivonatot gyakran erősen feldolgozzák, illetve más édesítőanyagokkal (eritrittel, dextrózzal, maltodextrinnel) vegyítik, ami jócskán gyengíti annak egészséges hatásait. Rengeteg formában találkozhatunk steviaalapú édesítőszerekkel, ezek közül éppen a legnépszerűbbek, mint a Truvía édesítőtabletta, a leginkább feldolgozottak és a legkevésbé egészségesek.

A legtöbb ország egészségügyi hivatala a steviát egészségünkre nem ártalmas termékként engedélyezte, fogyasztását biztonságosnak ítélve. A különböző kutatások szerint azonban mégis léteznek mellékhatásai, melyekre érdemes odafigyelnünk. Egy esetben például arra a megállapításra jutottak a tudósok, hogy a stevia és a hozzá hasonló kalóriamentes édesítőszerek negatívan befolyásolhatják a beleinkben élő baktériumok működését, melyek emésztésünkben és immunrendszerünk megfelelő működésében is fontos szerepet játszanak.

Egy másik kutatás úgy találta, hogy a zérókalóriás édesítők hatására jobban megnő az étvágyunk. A kísérletben részt vevő harminc személy több kalóriát fogyasztott a nap hátralevő részében, mikor steviával édesített üdítőt ittak, mint amikor klasszikus, cukros itallal frissítették fel magukat. Egy hét különböző kutatás eredményeit összegző vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy hosszú távon a kalóriamentes édesítőszerek igenis hozzájárulnak kilóink gyarapodásához. Egyes, steviakivonat segítségével készült termékek édesítés céljára használt cukoralkoholokat, például szorbitot vagy xilitet tartalmazhatnak, melyek az arra érzékenyek szervezetében emésztési gondok kialakulását okozhatják. Végezetül, a stevia csökkenti vércukor- és vérnyomás-szintünket, miáltal belekontárkodhat a különböző, ezen területekre felírt gyógyszerek munkájába.

Összegezve tehát, a stevia nem különösebben káros, de vigyáznunk kell az esetleges mellékhatásokkal, különösen, ha bármely, fentebb felsorolt téren valamiféle érzékenységgel rendelkezünk. Érdemes megválogatni, milyen steviakivonatból készült terméket vásárolunk, és inkább feldolgozatlan, természetes formájában fogyasztanunk a steviát.

A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?

A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.

Miért egészséges több halat fogyasztani?

Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.

Koffein hatása nyáron a szervezetünkre

A felnőtt népesség nagy része fogyaszt valamilyen formában koffeint. Ennek a legkedveltebb módja a kávézás, azonban ezt is túlzásba lehet vinni. Ennek a negatív hatásairól és megelőzéséről olvashatunk ebben a cikkben!

Mindent a Koshu szőlőről

Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.

Mikor vagyunk dehidratáltak?

A dehidratáció lényegében röviden azt jelenti, hogy kevesebb vizet viszünk be, mint amennyit veszít a szerveztünk. A nem megfelelő folyadékbevitel egyik legszembetűnőibbe jele, ha száraz a bőrünk, mert annak nedvességtartalma vízfogyasztáshoz kötött.