Augusztusi másodvetés
- Dátum: 2024.08.01., 11:31
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- komposzt, magaságyás, nyári vetés, zöldségek
Kertészkedni az év minden szakában érdemes, nem kell hozzá nagy vethető kert sem, elég egy-egy magaságyás, vagy akár néhány balkonláda is. Augusztusban is van mit a földbe rejteni.
Sokan abban a hitben vannak, hogy csak tavasszal és ősszel lehet a veteményesbe magokat, palántákat dugni, pedig nyáron is van lehetőség erre. Hiába a meleg idő, vannak bizonyos növények, amik jól tűrik a magas hőmérsékletet.
Ahhoz, hogy növényeket termesszünk, a legelső lépés, hogy megfelelő talajt biztosítsunk ehhez. Egy magaságyás esetében érdemes jó minőségű komposztot és hozzá szintén megfelelő termőföldet bekeverni. Mivel az augusztusi vetéshez már valószínűleg egy előtt bevetetett és használt földet veszünk igénybe, kell egy földfrissítés. Ez nem egy nagy ördöngösség, nem kell megijedni tőle. Először is el kell távolítanunk minden maradék növényrészt, gondolok itt a gyökerekre, levelekre, és jól fel kell ásni a megmaradt földet. Ilyenkor érdemes hozzáásni még komposztot vagy belekeverni műtrágyát. Ezek segíteni fogják a növények helyes és egészséges fejlődését.
Amennyiben ezzel megvagyunk, készíthetünk ágyásokat, amikbe vetjük a magokat, vagy palántákat. Minden növénynek megvan a maga ültetési módszere, nem mindegy, hogy milyen mélyre és milyen távolságra egymástól ültetjük őket. Sőt, vannak bizonyos növények, amik nem szeretik egymást, ezért mielőtt ültetünk, mindig nézzünk utána, hogy mit mi mellé ültessünk. Arra is figyeljünk, hogy bizonyos növényeknek karózásra van szükségük, ehhez hagyjunk elegendő helyet. Az öntözésre fordítsunk elég figyelmet, mivel a nyári melegben sok minden el- illetve kiéghet.
Nézzük, hogy mik azok, amiket a nyári melegben is ültethetünk. Fontos, hogy mindig olyanokat válasszunk, amik nem csak a meleget, hanem az első őszi fagyokat is elviselik. A zöld leveles növények, azaz a fejessaláta, a tépősaláta, a fodros kel, a kelkáposzta, a spenót, a rukkola, és az áttelelő sóska. A sóskát ültessük a káposzta mellé, elűzi a földibolhákat, ezzel védi e mellette növekvő fejeket. A fűszernövények terén is találunk még „kivetnivalót”, a bazsalikom, a majoránna, a kapor, a metélőhagyma, és a koriander is bírni fogja.
A petrezselyem is bírni fogja a második ültetési időszakot, de a fagyok előtt le kell szedni a leveleket. Ami érdekesség, hogy a retek nem csak a húsvét környékén kerülhet frissen az asztalra, hanem a hónapos retek és a fekete retek ültethető augusztusban is. A hüvelyesekről se feledkezzünk meg, a borsó, a bab és a zöldbab is vethető még ilyenkor. A cékla, a vöröshagyma és a póréhagyma is vethető, ezek kifejlődnek még a hideg idő előtt.
Augusztusban is érdemes még a konyhakerttel foglalkozni, mivel megannyi zöldség újra teremhet, mielőtt bejönnek az őszi hidegek és fagyok, így ősszel is tudunk még friss zöldségeket az asztalra rakni.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.