Menü

Augusztusi másodvetés

Kertészkedni az év minden szakában érdemes, nem kell hozzá nagy vethető kert sem, elég egy-egy magaságyás, vagy akár néhány balkonláda is. Augusztusban is van mit a földbe rejteni.

Sokan abban a hitben vannak, hogy csak tavasszal és ősszel lehet a veteményesbe magokat, palántákat dugni, pedig nyáron is van lehetőség erre. Hiába a meleg idő, vannak bizonyos növények, amik jól tűrik a magas hőmérsékletet.

Ahhoz, hogy növényeket termesszünk, a legelső lépés, hogy megfelelő talajt biztosítsunk ehhez. Egy magaságyás esetében érdemes jó minőségű komposztot és hozzá szintén megfelelő termőföldet bekeverni. Mivel az augusztusi vetéshez már valószínűleg egy előtt bevetetett és használt földet veszünk igénybe, kell egy földfrissítés. Ez nem egy nagy ördöngösség, nem kell megijedni tőle. Először is el kell távolítanunk minden maradék növényrészt, gondolok itt a gyökerekre, levelekre, és jól fel kell ásni a megmaradt földet. Ilyenkor érdemes hozzáásni még komposztot vagy belekeverni műtrágyát. Ezek segíteni fogják a növények helyes és egészséges fejlődését.

Amennyiben ezzel megvagyunk, készíthetünk ágyásokat, amikbe vetjük a magokat, vagy palántákat. Minden növénynek megvan a maga ültetési módszere, nem mindegy, hogy milyen mélyre és milyen távolságra egymástól ültetjük őket. Sőt, vannak bizonyos növények, amik nem szeretik egymást, ezért mielőtt ültetünk, mindig nézzünk utána, hogy mit mi mellé ültessünk. Arra is figyeljünk, hogy bizonyos növényeknek karózásra van szükségük, ehhez hagyjunk elegendő helyet. Az öntözésre fordítsunk elég figyelmet, mivel a nyári melegben sok minden el- illetve kiéghet.

Nézzük, hogy mik azok, amiket a nyári melegben is ültethetünk. Fontos, hogy mindig olyanokat válasszunk, amik nem csak a meleget, hanem az első őszi fagyokat is elviselik. A zöld leveles növények, azaz a fejessaláta, a tépősaláta, a fodros kel, a kelkáposzta, a spenót, a rukkola, és az áttelelő sóska. A sóskát ültessük a káposzta mellé, elűzi a földibolhákat, ezzel védi e mellette növekvő fejeket. A fűszernövények terén is találunk még „kivetnivalót, a bazsalikom, a majoránna, a kapor, a metélőhagyma, és a koriander is bírni fogja.

A petrezselyem is bírni fogja a második ültetési időszakot, de a fagyok előtt le kell szedni a leveleket. Ami érdekesség, hogy a retek nem csak a húsvét környékén kerülhet frissen az asztalra, hanem a hónapos retek és a fekete retek ültethető augusztusban is. A hüvelyesekről se feledkezzünk meg, a borsó, a bab és a zöldbab is vethető még ilyenkor. A cékla, a vöröshagyma és a póréhagyma is vethető, ezek kifejlődnek még a hideg idő előtt.

Augusztusban is érdemes még a konyhakerttel foglalkozni, mivel megannyi zöldség újra teremhet, mielőtt bejönnek az őszi hidegek és fagyok, így ősszel is tudunk még friss zöldségeket az asztalra rakni.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.