Szezonális depresszió nyáron
- Dátum: 2024.08.01., 11:29
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- alvás, biológiai óra, depresszió, feszültség, helyes táplálkozás, hormonok, lehangoltság, mentális egészség, nyár, stressz, szezonális depresszió
A téli hónapokban könnyen lehangoltak lehetünk, és sok embernél akár szezonális depresszió formájában visszatérő jelenség lehet a többek között a sok alvás, motiválatlanság, és a fokozott étvágy. Ez egy általánosan ismert dolog, hiszen a sötét és hideg hónapok, még azokra is lehangolóan tudnak hatni, akik egyébként nem szenvednek semmiféle mentális zavartól, és kiegyensúlyozott életet élnek. Kevesebb a napos órák száma, és sokszor ez idő alatt munkaidő van, az időjárási viszontagságok miatt pedig kevesebbet tudunk kimozdulni, és kevesebb friss hozzávalóhoz jutunk főzéskor, így akár vitaminhiánytól is szenvedhetünk. Amit azonban kevesen tudnak, hogy a nyári hónapokban, amikor mindezek ellentét éljük át, ugyanúgy lehetséges, hogy szezonális depressziónk legyen.
Bár ez egy sokkal ritkább variáns, ugyanúgy előfordul, és mint téli társa, ezt is akkor lehet „állandó állapotnak” nevezni, hogyha legalább két évben egymás után megjelenik. A nyári szezonális depresszió esetében a jellemzőbb tünetek inkább az alvászavar, és a pihenés hiánya, feszültség, étvágytalanság, és adott esetben látványos fogyás. Emellett persze a standard depresszió bármelyik tünete megjelenhet, ez egyénileg eltérő és mindenképp szükség van rá, hogy szakember állapítsa meg a problémát.
A sok napfény ugyanúgy megzavarhatja a biológiai óránkat, mint az átlagnál kevesebb, így ez is problémákat okozhat a mindennapjainkban, nem beszélve arról, hogy a kánikula miatt szintén könnyen elzártnak érezhetünk bármilyen programlehetőséget, ami csak ront az egyébként is alacsony motiváción. A cirkadián ritmusunkat is felboríthatja a napos órák száma, amely az alvás ébrenlét rendezett működéséért felelős, így érthető miért az egyik leggyakoribb tünet az álmatlanság.
Ezen kívül lehetséges, hogy az életünk más terén átélt stressz, elégedetlenség, és extrém esetben traumák, az év felénél kezdenek el kibukni belőlünk rossz közérzetet okozva ezzel. Az egyik ilyen probléma lehet például a testképzavar, hiszen a hidegebb hónapokban több réteg ruhában járunk el otthonról, míg nyáron arra törekszünk, hogy minél kevésbé izzadjunk, illetve a strandon, vagy tengerparton fürdőruhában töltjük el az időt. Ilyenkor akaratlanul is felszínre törhetnek a magunkkal kapcsolatos problémáink, esetlegesen szorongást okozhat, hogyha másokhoz hasonlítjuk magunkat, akiket az utcán, vagy a strandon látunk.
Amennyiben komoly és hosszantartó tüneteket észlelünk magunkon, mindenképp érdemes beszélni erről a szeretteinkkel, illetve felkeresni szakembert, hogy segítséget kérjünk, hiszen minél korábban kezdünk el egy kezelést, annál könnyebben lendülhetünk túl a problémákon. Figyeljünk arra, hogy megfelelően aludjunk, és lehetőleg alakuljon ki egy rutin, amely során minden nap ugyanakkor fekszünk le aludni, és ébredünk fel reggel. Amennyiben nehézségek támadnak az elalvásnál, vannak növényi alapú teák és kapszulák, amik segítenek ebben, és nem károsak az egészségre.
Az egészséges étrend is fontos szerepet játszik abban, hogy mentálisan jobban érezzük magunkat, és a rendszerességet itt sem szabad elhanyagolni, figyeljünk oda, hogy tartsuk legalább a napi három étkezést! Mindenképp szakítsunk időt arra, hogy minőségi programokat szervezzünk szeretteinkkel, illetve legyen énidőnk a munka, vagy tanulás mellett!
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.