Miért és hogyan őszülünk?
- Dátum: 2024.08.07., 20:18
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- élelmiszer, fehérjebevitel, folyamat, genetika, hajkorona, hajpakolás, külsőleges módszerek, melanocita, nagyszülők, őszülés, pigment, táplálkozás, vitamin
Mitől van az, hogy valaki már a húszas éveiben számolhat néhány ősz hajszálla, míg mások csak a hatvanévesen kezdenek őszülni? Miért és hogyan zajlik az őszülés és tehetünk-e ellene valamit?
Miért őszülünk? A hajban található pigmentszemcséket termelő sejtek, a melanocyták a szőrtüszőben helyezkednek el és kétféle pigmentet termelnek: a fekete vagy sötétbarna színűt, illetve a vöröses-sárgásat. A melanin ezután a hajat felépítő fő fehérjét, a keratint termelő sejtekbe kerül.
Az őszülést befolyásoló legfontosabb tényező a genetika, tehát mondhatjuk, hogy első ősz hajszálainkra rendszerint akkor számíthatunk, amikor szüleink és nagyszüleink esetében is elkezdődött ez a folyamat.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a kaukázusi embertípus harmincas éveinek közepén kezd el őszülni, az ázsiaiak harmincas éveik végén, az afrikaiak pedig negyvenes éveik közepén.
Apukám nagyon hamar megőszült, mindössze pár nap alatt, melynek utánanézve, az okokat az extrém stresszben találni. A családunkban akkor előforduló haláleset hatására történt ez, s valóban gyorsabban őszülhetünk, ha például ilyen trauma ér, ez azonban nem történik meg egyetlen éjszaka alatt.
Milyen rizikófaktorai lehetnek az őszülésnek?
Egyes állapotok és betegségek hatására korán megindulhat az őszülés. Ilyen például: a dohányzás, a vérszegénység, a helytelen táplálkozás, a B12 vitamin hiánya, a pajzsmirigybetegségek, egyes autoimmun betegségek vagy a pigmenthiány.
Sok nő gondolja azt is, hogy a terhesség hatására kezdtek el őszülni. Erre egyelőre nincs bizonyíték, bár az elképzelhető, hogy a terhességet kísérő hormonális változás egyik mellékhatása lehet.
Lassítható ez a folyamat?
Az őszülés sebességét egészséges táplálkozással és a dohányzás mellőzésével magunk is befolyásolhatjuk:
A B-vitaminok (B5, B6, B10, B12) a réz, a cink, a jód és a vas mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a hajkoronánk sokáig megőrizze a színét. A megelőzésben ügyeljünk arra, hogy olyan élelmiszereket is fogyasszunk, amelyek kifejezetten támogatják a hajhagymák és a melanociták működését – ilyenek a diófélék, olajos magvak, de fontos a megfelelő mennyiségű fehérjebevitel is
Külsőleg kipróbálhatunk természetes módszereket, mint a kókuszolajos hajpakolás, amely erősíti a haj szerkezetét és tápanyagokkal látja el a fejbőrt és vásárolhatunk különféle, erre a célra kifejlesztett hajtonikokat is.
Bár az őszülés kezdetét jórészt a genetika határozza meg, az életmódunk átalakításával is lehet tenni a folyamat korai kezdete ellen.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.