Miért és hogyan őszülünk?
- Dátum: 2024.08.07., 20:18
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- élelmiszer, fehérjebevitel, folyamat, genetika, hajkorona, hajpakolás, külsőleges módszerek, melanocita, nagyszülők, őszülés, pigment, táplálkozás, vitamin
Mitől van az, hogy valaki már a húszas éveiben számolhat néhány ősz hajszálla, míg mások csak a hatvanévesen kezdenek őszülni? Miért és hogyan zajlik az őszülés és tehetünk-e ellene valamit?
Miért őszülünk? A hajban található pigmentszemcséket termelő sejtek, a melanocyták a szőrtüszőben helyezkednek el és kétféle pigmentet termelnek: a fekete vagy sötétbarna színűt, illetve a vöröses-sárgásat. A melanin ezután a hajat felépítő fő fehérjét, a keratint termelő sejtekbe kerül.
Az őszülést befolyásoló legfontosabb tényező a genetika, tehát mondhatjuk, hogy első ősz hajszálainkra rendszerint akkor számíthatunk, amikor szüleink és nagyszüleink esetében is elkezdődött ez a folyamat.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a kaukázusi embertípus harmincas éveinek közepén kezd el őszülni, az ázsiaiak harmincas éveik végén, az afrikaiak pedig negyvenes éveik közepén.
Apukám nagyon hamar megőszült, mindössze pár nap alatt, melynek utánanézve, az okokat az extrém stresszben találni. A családunkban akkor előforduló haláleset hatására történt ez, s valóban gyorsabban őszülhetünk, ha például ilyen trauma ér, ez azonban nem történik meg egyetlen éjszaka alatt.
Milyen rizikófaktorai lehetnek az őszülésnek?
Egyes állapotok és betegségek hatására korán megindulhat az őszülés. Ilyen például: a dohányzás, a vérszegénység, a helytelen táplálkozás, a B12 vitamin hiánya, a pajzsmirigybetegségek, egyes autoimmun betegségek vagy a pigmenthiány.
Sok nő gondolja azt is, hogy a terhesség hatására kezdtek el őszülni. Erre egyelőre nincs bizonyíték, bár az elképzelhető, hogy a terhességet kísérő hormonális változás egyik mellékhatása lehet.
Lassítható ez a folyamat?
Az őszülés sebességét egészséges táplálkozással és a dohányzás mellőzésével magunk is befolyásolhatjuk:
A B-vitaminok (B5, B6, B10, B12) a réz, a cink, a jód és a vas mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a hajkoronánk sokáig megőrizze a színét. A megelőzésben ügyeljünk arra, hogy olyan élelmiszereket is fogyasszunk, amelyek kifejezetten támogatják a hajhagymák és a melanociták működését – ilyenek a diófélék, olajos magvak, de fontos a megfelelő mennyiségű fehérjebevitel is
Külsőleg kipróbálhatunk természetes módszereket, mint a kókuszolajos hajpakolás, amely erősíti a haj szerkezetét és tápanyagokkal látja el a fejbőrt és vásárolhatunk különféle, erre a célra kifejlesztett hajtonikokat is.
Bár az őszülés kezdetét jórészt a genetika határozza meg, az életmódunk átalakításával is lehet tenni a folyamat korai kezdete ellen.
A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.
Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.