A kertészkedés jótékony hatásai
- Dátum: 2024.08.13., 21:21
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- friss levegő, gyümölcs, hobbi, kertészkedés, kiskert, piac, stresszoldás, szellemi jólét, szorongás, testmozgás, zöldség
Aki rendelkezik kerttel az tudja, hogy a nyár az egyik legnehezebb időszak a hobbikertészeknek és a kerttulajdonosoknak, hiszen ilyenkor viszi el a legtöbb időnket ez az elfoglaltság. A nagy melegben a növényeknek nagyobb szüksége van a locsolásra, azonban, ha kellő mennyiségű csapadékot kapnak, akkor a fűnyírás gyakoriságával is számolnunk kell, amelyet ebben a hőségben a hátunk közepére sem kívánunk. Ezeket félretéve viszont rengeteg pozitív hatása lehet a kertészkedésnek, mind a testi és a lelki egészségünkre.
Nem elhanyagolható tény, hogy egy kert fenntartása megkívánja, hogy ezekben a termőképesebb évszakokban majdnem minden nap kimozduljunk a házból, és foglalkozzunk az általunk ültetett növényekkel. Ez is testmozgásnak számít, amivel még némi kalóriát is elégethetünk, ezen kívül pedig az esti, vagy a reggeli friss nyári levegő kellemesen hathat ránk egy meleg nap után. Köztudott, hogy érdemes minden nap legalább egy kevés időt a napon tölteni, hiszen a szervezetünkben így lesz megfelelő mennyiségű D-vitamin. Így akár kettő legyet üthetünk egy csapásra!
Egy palánta felnevelése, vagy különböző színes virágok ültetése ugyanolyan érzést vált ki bennünk, mint bármilyen más kreatív tevékenység, például a festés vagy a barkácsolás. Egy kiskertnyi növény életben tartása és gondozása adhat egy olyan célt számunkra, ami kiránthat a nehéz, esetleg kissé depresszív hétköznapokból. Ezen kívül kiváló elfoglaltság lehet akár családosok számára is, hiszen a gyerekek is örömüket lelhetik abban, hogyha elültetnek egy virágot, vagy elvetnek magokat és láthatják, hogyan kel ki és fejlődik az idő során.
Aki belevágott abba, hogy ne csak dísznövényeket, hanem különböző szezonális zöldségeket, esetleg gyümölcsöket termesszen a kertjében, az még több pozitívumban részesülhet. Egyrészt a munkának szó szerint gyümölcse van, és minden esetben megmelengeti a szívünket, ha a kis konyhakertben termesztett paprikát, hagymát, vagy esetleg a gyümölcsfáról leszedett almát használhatjuk fel az aznapi ebédhez. Azon kívül, hogy jó érzéssel tölt el bennünket, abban is biztosak lehetünk, hogy vegyszermentes a termés, tehát ennél jobban bio terméket sehol nem találhatunk. Akár a szociális életünket is fellendítheti, hiszen, hogyha túl sok a termés számunkra, akkor feltehetjük különböző online csoportokba, hogy elszeretnénk adni a többletet, vagy akár a helyi piacra is kimehetünk árulni, ahol könnyen lehet kapcsolati tőkét építeni a tapasztaltabb kistermelőkkel.
Azzal sincs probléma, hogyha nem szeretnénk ennyire komolyan foglalkozni a kerttel, mindenki saját maga látja, hogy mekkora terület beültetése fér bele a mindennapjaiba. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a kerttel való munka, és a színes virágok látványa csökkenti a stresszt, és dopamint szabadíthat fel az agyban. Az ezzel járó feladatokba könnyen bele lehet feledkezni, így a szorongásunk is enyhülhet, és kicsit visszakerülhetünk a valóságba, illetve a munkai fizikai mibenléte miatt még az alvás is egyszerűbben mehet azok számára, akiknek ezzel problémája szokott lenni.
Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje
A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?
Az elengedés dinamikája
A szó,, amit nem szívesen mondunk ki manapság (ha egyáltalán kimondjuk), az a „feladom”. A neveltetésünk, egyáltalán a korszellem ellen való a vallomás, hogy én bizony most bedobom a törülközőt, nem küzdök tovább, vagy divatosan, eufemizálva az aktust: „elengedem” a problémát. A gyerekeinknek is azt tanítjuk, tartsanak ki, legyenek szívósak, eltökéltek, és ne veszítsék el soha, de soha a reményt.
Szeptember avagy a vakáció vége
A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.
Stresszkezelés hatékonyan
Teljesen igaza van azoknak, akik szerint a stressz lehet pozitív hatású is, lehet teljesítményfokozó, lehet egy egészséges mértékű izgalom, egy pozitív dopping.