Menü

A kertészkedés jótékony hatásai

Aki rendelkezik kerttel az tudja, hogy a nyár az egyik legnehezebb időszak a hobbikertészeknek és a kerttulajdonosoknak, hiszen ilyenkor viszi el a legtöbb időnket ez az elfoglaltság. A nagy melegben a növényeknek nagyobb szüksége van a locsolásra, azonban, ha kellő mennyiségű csapadékot kapnak, akkor a fűnyírás gyakoriságával is számolnunk kell, amelyet ebben a hőségben a hátunk közepére sem kívánunk. Ezeket félretéve viszont rengeteg pozitív hatása lehet a kertészkedésnek, mind a testi és a lelki egészségünkre.

Nem elhanyagolható tény, hogy egy kert fenntartása megkívánja, hogy ezekben a termőképesebb évszakokban majdnem minden nap kimozduljunk a házból, és foglalkozzunk az általunk ültetett növényekkel. Ez is testmozgásnak számít, amivel még némi kalóriát is elégethetünk, ezen kívül pedig az esti, vagy a reggeli friss nyári levegő kellemesen hathat ránk egy meleg nap után. Köztudott, hogy érdemes minden nap legalább egy kevés időt a napon tölteni, hiszen a szervezetünkben így lesz megfelelő mennyiségű D-vitamin. Így akár kettő legyet üthetünk egy csapásra!

Egy palánta felnevelése, vagy különböző színes virágok ültetése ugyanolyan érzést vált ki bennünk, mint bármilyen más kreatív tevékenység, például a festés vagy a barkácsolás. Egy kiskertnyi növény életben tartása és gondozása adhat egy olyan célt számunkra, ami kiránthat a nehéz, esetleg kissé depresszív hétköznapokból. Ezen kívül kiváló elfoglaltság lehet akár családosok számára is, hiszen a gyerekek is örömüket lelhetik abban, hogyha elültetnek egy virágot, vagy elvetnek magokat és láthatják, hogyan kel ki és fejlődik az idő során.

Aki belevágott abba, hogy ne csak dísznövényeket, hanem különböző szezonális zöldségeket, esetleg gyümölcsöket termesszen a kertjében, az még több pozitívumban részesülhet. Egyrészt a munkának szó szerint gyümölcse van, és minden esetben megmelengeti a szívünket, ha a kis konyhakertben termesztett paprikát, hagymát, vagy esetleg a gyümölcsfáról leszedett almát használhatjuk fel az aznapi ebédhez. Azon kívül, hogy jó érzéssel tölt el bennünket, abban is biztosak lehetünk, hogy vegyszermentes a termés, tehát ennél jobban bio terméket sehol nem találhatunk. Akár a szociális életünket is fellendítheti, hiszen, hogyha túl sok a termés számunkra, akkor feltehetjük különböző online csoportokba, hogy elszeretnénk adni a többletet, vagy akár a helyi piacra is kimehetünk árulni, ahol könnyen lehet kapcsolati tőkét építeni a tapasztaltabb kistermelőkkel.

Azzal sincs probléma, hogyha nem szeretnénk ennyire komolyan foglalkozni a kerttel, mindenki saját maga látja, hogy mekkora terület beültetése fér bele a mindennapjaiba. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a kerttel való munka, és a színes virágok látványa csökkenti a stresszt, és dopamint szabadíthat fel az agyban. Az ezzel járó feladatokba könnyen bele lehet feledkezni, így a szorongásunk is enyhülhet, és kicsit visszakerülhetünk a valóságba, illetve a munkai fizikai mibenléte miatt még az alvás is egyszerűbben mehet azok számára, akiknek ezzel problémája szokott lenni.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.