Menü

Milyen a jó iskolatáska?

  • Dátum: 2024.08.16., 12:25
  • Martinka Dia
  • pixabay.com

„De nehéz az iskolatáska” – hamarosan időszerű lesz az ismert dalszöveg. (Tudom, hogy ezt egyébként mindenki énekelve olvasta, én magam is).

Szükségszerű rossz egy nehéz iskolatáska és milyen következményekhez vezethet a nem megfelelő választás? Iskolatáska-körkép.

Az iskolatáska kiválasztásánál fontos, hogy egészségügyi szempontból is megfelelő legyen, de vajon milyen a jó iskolatáska?

A kisiskolások háta még nem elég erős ahhoz, hogy nap mint nap mázsás súlyokat cipeljenek. Ha ugyanis a nehéz táska megterheli a kicsi gerincét, az a későbbiekben komoly problémákat eredményezhet. Az iskolatáska kiválasztásánál így aztán ne csak a divatot, hanem a minőséget és az egészségi szempontokat vegyük elsősorban figyelembe.

Ideálisan az iskolatáskának két vállpántja van. Manapság nagyon elterjedtek a válltáskák és az oldaltáskák, de ezeknél nem egyenletesen oszlik el a terhelés.

Jó anyagból készüljön.

Minél könnyebb anyagból készült a táska, annál jobb, hiszen a belepakolt könyvek önmagában is elég nehezek. A merevített, párnázott hátrész és a széles vállpántok nem csak a tartást segítik, de kényelmesebbé is teszik a súly viselését.

Anatómiai vagy ergonómiai?

Mi a különbség az anatómiai és az ergonómiai iskolatáskák között? Tulajdonképpen nem sok, csak a merevítő anyagban lehet különbség. Ezeket a táskákat érdemes megvenni, hiszen szinte biztos, hogy kíméli a gerincet.

Mi a feladata a derékpántnak?

A derékpánt a hátizsákon leveszi a vállakról a terhelést. Az iskolatáska kiválasztásánál fontos figyelembe vennünk annak méreteit is: a tarkón ne érjen túl, a csípőtől egy kicsivel magasabban helyezkedjen el, és ne legyen szélesebb a gyermeknél.

Milyen következményekhez vezethet a nem megfelelő iskolatáska?

Hosszú távú egészségügyi problémákat szülhet. A gyerekeknél hátfájás, rossz tartás alakulhat ki, a túl nagy terhelés vagy a nem megfelelő súlyelosztás tartási problémákat, majd gerincferdülést okozhat.

Fontos, hogy a táska súlya ne haladja meg a gyermek testsúlyának 10 százalékát.

Hogyan kivitelezhető ez? Nehéz vállalkozás, de nem lehetetlen. Figyeljünk oda, hogy a gyermek ne pakoljon be felesleges tanszereket, könyveket, játékokat a táskába. A nem mindennap használatos könyveket nem kell mindennap cipelnie.

A helyes testtartás kialakításában nagy szerepet játszik a megfelelő talpú cipő is, ezért tanévkezdésre a gyermekeink lábbelijét körültekintően válasszuk meg!

Középső gyermekem harmadik osztályra már tartásproblémákkal küzdött, melyet ki is szűrt a gyermekorvos. Nagyon sokat segített az úszás, de bármely más mozgás is segít! A rendszeres mozgással nem csak az erőnlétük növekszik, és testük ellenálló képessége fejlődik, de még agyműködésük, és ezzel tanulási eredményességük is javul.

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.

Gyűjtő vagy gyűjtögető?

A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?