Menü

Milyen a jó iskolatáska?

  • Dátum: 2024.08.16., 12:25
  • Martinka Dia
  • pixabay.com

„De nehéz az iskolatáska” – hamarosan időszerű lesz az ismert dalszöveg. (Tudom, hogy ezt egyébként mindenki énekelve olvasta, én magam is).

Szükségszerű rossz egy nehéz iskolatáska és milyen következményekhez vezethet a nem megfelelő választás? Iskolatáska-körkép.

Az iskolatáska kiválasztásánál fontos, hogy egészségügyi szempontból is megfelelő legyen, de vajon milyen a jó iskolatáska?

A kisiskolások háta még nem elég erős ahhoz, hogy nap mint nap mázsás súlyokat cipeljenek. Ha ugyanis a nehéz táska megterheli a kicsi gerincét, az a későbbiekben komoly problémákat eredményezhet. Az iskolatáska kiválasztásánál így aztán ne csak a divatot, hanem a minőséget és az egészségi szempontokat vegyük elsősorban figyelembe.

Ideálisan az iskolatáskának két vállpántja van. Manapság nagyon elterjedtek a válltáskák és az oldaltáskák, de ezeknél nem egyenletesen oszlik el a terhelés.

Jó anyagból készüljön.

Minél könnyebb anyagból készült a táska, annál jobb, hiszen a belepakolt könyvek önmagában is elég nehezek. A merevített, párnázott hátrész és a széles vállpántok nem csak a tartást segítik, de kényelmesebbé is teszik a súly viselését.

Anatómiai vagy ergonómiai?

Mi a különbség az anatómiai és az ergonómiai iskolatáskák között? Tulajdonképpen nem sok, csak a merevítő anyagban lehet különbség. Ezeket a táskákat érdemes megvenni, hiszen szinte biztos, hogy kíméli a gerincet.

Mi a feladata a derékpántnak?

A derékpánt a hátizsákon leveszi a vállakról a terhelést. Az iskolatáska kiválasztásánál fontos figyelembe vennünk annak méreteit is: a tarkón ne érjen túl, a csípőtől egy kicsivel magasabban helyezkedjen el, és ne legyen szélesebb a gyermeknél.

Milyen következményekhez vezethet a nem megfelelő iskolatáska?

Hosszú távú egészségügyi problémákat szülhet. A gyerekeknél hátfájás, rossz tartás alakulhat ki, a túl nagy terhelés vagy a nem megfelelő súlyelosztás tartási problémákat, majd gerincferdülést okozhat.

Fontos, hogy a táska súlya ne haladja meg a gyermek testsúlyának 10 százalékát.

Hogyan kivitelezhető ez? Nehéz vállalkozás, de nem lehetetlen. Figyeljünk oda, hogy a gyermek ne pakoljon be felesleges tanszereket, könyveket, játékokat a táskába. A nem mindennap használatos könyveket nem kell mindennap cipelnie.

A helyes testtartás kialakításában nagy szerepet játszik a megfelelő talpú cipő is, ezért tanévkezdésre a gyermekeink lábbelijét körültekintően válasszuk meg!

Középső gyermekem harmadik osztályra már tartásproblémákkal küzdött, melyet ki is szűrt a gyermekorvos. Nagyon sokat segített az úszás, de bármely más mozgás is segít! A rendszeres mozgással nem csak az erőnlétük növekszik, és testük ellenálló képessége fejlődik, de még agyműködésük, és ezzel tanulási eredményességük is javul.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?