Miért egészséges több halat fogyasztani?
- Dátum: 2024.08.27., 13:29
- Martinka Dia
- pixabay.com
- csontépítés, életmód, élettani hatás, érfal, esszenciális, étrend, filézett, fogyókúra, halétel, halfogyasztás, immunrendszer, konyhatechnológia, omega 3, pozitív, táplálkozás, telítetlen zsírsav, telített zsírsav
Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.
A halfogyasztás az egészséges étrend részét képezi, a hazai táplálkozási irányelvek szerint heti 2 alkalommal ajánlott beépíteni az étrendünkbe. A halak számos értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak.
Sajnos a magyar táplálkozásban nincs olyan hagyománya a halfogyasztásnak, mint a mediterrán országokban, ahol a halételek szinte minden naposak a tányéron.
A halfogyasztás számos előnyeinek egyike, hogy az egészséges életmódba, testsúlycsökkentő diétákba könnyen beépíthető. Ha szeretnénk leadni pár kilót, akkor mindenképp válasszuk a zsírszegényebb fajtákat.
Mindenki ehet halat?
A hal a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás része, mely minden korcsoport számára ajánlott. Értékes tápanyagai és könnyű emészthetősége miatt idős embereknek, terhes és szoptató anyáknak, valamint csecsemők és kisgyermekek étrendjében is adható (utóbbiaknak természetesen filézve, szálka nélkül).
A hal jó forrása a bőr- és nyálkahártyavédő A-, valamint a csontépítéshez és az immunrendszer működéséhez szükséges D-vitaminnak, de gazdag a különböző anyagcsere folyamatokban szerepet játszó B1-, B2-, és a vérképzéshez fontos B12- vitaminokban is.
A halak vitamin- és ásványi anyag-tartalma a halfajtól, illetve a hal élőhelyétől függően jelentősen változhat.
Ha konzervet vásárolunk fogyókúra alatt, akkor az olajos helyett a natúr, sós lében található változatot válasszuk, a konyhatechnológiák közül azokat az eljárásokat alkalmazzunk, ahol kevés zsiradék is elegendő és nem hevítjük. Bő, hevített olajban/zsírban sütés helyett elkészíthetjük a halat párolva, kerámiaedényben sütve, vagy légkeveréses sütőben minimális zsiradékkal.
A legegészségesebbek egyértelműen a tengeri halak, ám a hazai halak többsége is többszörösen telítetlen, omega 3 zsírsavakban gazdag, magasabb fehérje tartalommal bír. Az omega 3 esszenciális zsírsav, a szervezetünk számára nélkülözhetetlen, számos biológiai funkciót tölt be.
Mi a különbség a telített és a telítetlen zsírsavak között, miért fontos az omega 3?
Míg a telített zsírsavak károsíthatják az érfalat, addig a telítetlen zsírsavak elősegítik az érfal rugalmasságának megőrzését. Az omega 3 zsírsavak gátolják a gyulladásos mediátorok képződését, így krónikus gyulladásos betegségekben szenvedőknek is ajánlott hecket, tonhalat, lazacot fogyasztani. Gyermekkorban a megfelelő szellemi éréshez elengedhetetlen az omega 3, ezért fogyasztásuk különösen az iskoláskorban javasolt, míg időskorban az Alzheimer-kór megelőzésében játszik fontos szerepet.
A vegán életmód mögöttes nehézsége
A vegán életmódra való váltás nem tartozik a legegyszerűbb folyamatok közé, bármennyire sziklaszilárd eltökéltség áll is az elhatározás mögött. Rögös az út azoknak, akik azelőtt rendszeresen fogyasztottak húst, tejtermékeket és cukrozott élelmiszert. Adódik a kérdés, hogy mi játszódik le a szervezetünkben, ha teljesen kizárjuk az állati eredetű készítmények bevitelét? Hogyan lehet ezt az állapotot tartósan fenntartani?
Itt az ideje a birsalmának
A birsalmát kedveljük eltéveszthetetlen, zamatos íze miatt, de vajon ki tudja, hogy mennyire jótékony hatással van szervezetünkre?
Egészséges nassolnivalók
Ha éppen sietünk valahová, vagy éppen még nincsen ebédidő, de megkívánunk valamit hajlamosak vagyunk egészségtelen édességeket vásárolni és fogyasztani. Pedig néhány egyszerű alternatívával könnyen egészségesebbé tehetjük még a nassolási szokásainkat is!
Amit a kókuszvízről tudni érdemes
A kókuszt mindenki ismeri, hiszen egyes országok alapvető élelmiszere, sokféleképpen felhasználják minden részét, ám a kókuszvízről kevesebbet hallunk, azon kívül, hogy finom. Nézzük, mire is jó nekünk.
A bento kultúrája
A bento kultúrája Japánból származik, és harmonikusan ötvözi a táplálkozást, az esztétikát és az egészséges életmódot. Ezek az előre összeállított dobozok igazán változatossá teheti étkezéseinket, és érdekes perspektívát ad, az előre elkészített ételek világának.