Menü

A zene hatással van a növényekre

Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.

Bár a növényeknek nincs fülük, hogy úgy hallgassák a zajokat vagy a dalokat, ahogy mi, viszont a hanghullámokat érzékelik, amely által képesek befogadni ezeket a pozitív ingereket.

A különböző megfigyelések alapján a helyzet úgy fest, hogy a zene által keltett rezgések olyan hatással vannak a sejtalkotó plazmák mozgására, amelyek stimulálják a növény komplett rendszerét, beleérve például az ásványi anyag tartalmat is, amely az egészséges fejlődés egyik fontos alapja.

2011-ben egyébként pontosan ezekre a tényekre alapozva egy igazán különleges koncertet adtak a brit királyi filharmonikusok kizárólag növények számára. Így ezen a nem hétköznapi délutánon Londonban 33 zenész muzsikált több mint száz növénynek, köztük évelőknek, muskátliknak és egyéb fajtáknak. A zenészek azt mondták, először kicsit furcsa volt, hogy a közönség soraiba nem emberek ülnek, ám hozzátették, ilyen illatos nézőközönségük azelőtt még sosem volt.

Amikor először olvastam ezekről a kutatásokról, őszintén nekem is eszembe jutott, hogy vajon klasszikus zenét, popzenét vagy kemény rockot hallgatnak szívesebben a növények. Most biztos felkacagott, pedig higgye el, ez is számít, sőt a megfigyelések is ezt bizonyítják. Hiszen míg például egy hangszerek által generált komolyzene vagy egy könnyű jazz lágy hullámokat intéz a növény felé, addig a kemény rock úgy hat rájuk, mintha például egy nagyobb szélvihar csapott volna le a területre.

Persze túlzás azt állítani, hogy igaz az a szóbeszéd, hogy ha a gyermek sok Mozartot hallgat, akkor okosabb lesz, ám tény, hogy van valamilyen alapja. Például bizonyított tény, hogy ha reggel komolyzene hallgatásával indítja a napot, akkor hamar éberebbé válhat. Mindemellett ráadásul különböző tesztek segítségével azt is bizonyították, hogy azok a tanulók, akik Vivaldit hallgattak dolgozatírás közben, jobb eredményt értek el és pontosabban dolgoztak mint azok, akiknél csend volt a tanteremben.

Mindazonáltal a klasszikus dallamok gyógyírt nyújtanak a lelki problémákra is, nem beszélve arról, hogy abban is segít, ha nehezen alszik el vagy nyugtalannak érzi magát. Nem csoda tehát, hogy ha az emberre ilyen hatással van a zene, a növényeket sem hagyja hidegen néhány kellemes taktus.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.