Menü

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

„Radikális döntést hozott az osztrák Hallstatt községe. A turisták körében a helyszín rendkívül népszerű lett a Jégvarázs Disney-film miatti hasonlósága miatt, ezért a helyiek egy fából készült korlátot állítottak fel, amely eltakarja az Alpok kilátását, ezzel tiltakozva a tömegturizmus ellen”-írta meg az AFP hírügynökség.

A túlturizmus ellen a helyiek felhúztak egy fából épített paravánt az egyik fő látványosság elé, ahol a látogatók előszeretettel szelfiznek – ezzel megakadályozva, hogy látványos képeket készítsenek a térségről.

Van, ahol büntetnek is érte? Igen!

Tudjuk, hogy ma már szinte elképzelhetetlen az élet egy utazás, nyaralás alkalmával lőtt szelfi nélkül. Akad azonban jó néhány olyan attrakció a világban, ahol komoly bajba lehet kerülni egy óvatlan kattintással.

2008 januárja és 2021 júliusa között világszerte 379 ember halt meg szelfizés közben, ezért bizonyos helyeken komoly büntetés jár a szelfizésért, így több ország is megnyilvánult már a kockázatos fényképezéssel kapcsolatban.

A világ egyes turisztikai helyein megtiltották, hogy bárki is szelfit készítsen, például azért, mert túl közel kerültek veszélyes állatokhoz vagy mert áramütés veszélye fenyeget.

Pamplonában, a világhírű bikafuttatáson tilos a szelfizés, miután a 2022-es fesztivál után féltucatnyi turistát szállítottak kórházba sérülésekkel. Egy dél-franciaországi strand pedig azért tiltotta meg a szelfikészítést, hogy az emberek ne hencegjenek a nyaralásukkal. Nem lehet szelfit lőni a londoni Towerben található Jewel House-ban sem, ahol a koronaékszereket őrzik. A New York-i állatkertekben, karneválokon és cirkuszokban számos szelfiszabály van érvényben, a Tahoe-tónál pedig tilos a szelfizés a környéken élő nagyszámú vadmedveállomány miatt. A mekkai zarándoklaton sem lehet saját magunkról képeket készíteni. A hatóságok úgy vélik, hogy a szelfik elveszik a helyszínen való imádkozáshoz szükséges nyugalmat. A Nyugat-Japán Vasúttársaságnál pedig az áramütéstől való félelem miatt tilos a szelfibot használata.

A szelfizés talán a legmegosztóbb szokások közé tartozik azóta, hogy feltalálták az előlapi kamerát. Az instagram-mániásoknak, influencereknek szinte olyan ez, mint a levegővétel, sokan viszont nárcisztikus személyiségek idegesítő szórakozásaként tartják számon a jelenséget

Miért káros a környezetre nézve?

A szelfizők áldozatául esik a táj, szemét és letaposott vadvirágok maradnak utánuk a túraösvényeken, veszélyeztetett állatok látják kárát a magamutogatásnak. Ez a kár pedig sokszor sajnos visszafordíthatatlan.

Talán minden szempontból jobb lenne, ha megpróbálnánk néha csak átélni a pillanatot, anélkül, hogy mindenképpen meg akarnánk osztani mással. Lehet, hogy a világ egyszer hálás lesz érte.

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.

Gyűjtő vagy gyűjtögető?

A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?