Menü

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

„Radikális döntést hozott az osztrák Hallstatt községe. A turisták körében a helyszín rendkívül népszerű lett a Jégvarázs Disney-film miatti hasonlósága miatt, ezért a helyiek egy fából készült korlátot állítottak fel, amely eltakarja az Alpok kilátását, ezzel tiltakozva a tömegturizmus ellen”-írta meg az AFP hírügynökség.

A túlturizmus ellen a helyiek felhúztak egy fából épített paravánt az egyik fő látványosság elé, ahol a látogatók előszeretettel szelfiznek – ezzel megakadályozva, hogy látványos képeket készítsenek a térségről.

Van, ahol büntetnek is érte? Igen!

Tudjuk, hogy ma már szinte elképzelhetetlen az élet egy utazás, nyaralás alkalmával lőtt szelfi nélkül. Akad azonban jó néhány olyan attrakció a világban, ahol komoly bajba lehet kerülni egy óvatlan kattintással.

2008 januárja és 2021 júliusa között világszerte 379 ember halt meg szelfizés közben, ezért bizonyos helyeken komoly büntetés jár a szelfizésért, így több ország is megnyilvánult már a kockázatos fényképezéssel kapcsolatban.

A világ egyes turisztikai helyein megtiltották, hogy bárki is szelfit készítsen, például azért, mert túl közel kerültek veszélyes állatokhoz vagy mert áramütés veszélye fenyeget.

Pamplonában, a világhírű bikafuttatáson tilos a szelfizés, miután a 2022-es fesztivál után féltucatnyi turistát szállítottak kórházba sérülésekkel. Egy dél-franciaországi strand pedig azért tiltotta meg a szelfikészítést, hogy az emberek ne hencegjenek a nyaralásukkal. Nem lehet szelfit lőni a londoni Towerben található Jewel House-ban sem, ahol a koronaékszereket őrzik. A New York-i állatkertekben, karneválokon és cirkuszokban számos szelfiszabály van érvényben, a Tahoe-tónál pedig tilos a szelfizés a környéken élő nagyszámú vadmedveállomány miatt. A mekkai zarándoklaton sem lehet saját magunkról képeket készíteni. A hatóságok úgy vélik, hogy a szelfik elveszik a helyszínen való imádkozáshoz szükséges nyugalmat. A Nyugat-Japán Vasúttársaságnál pedig az áramütéstől való félelem miatt tilos a szelfibot használata.

A szelfizés talán a legmegosztóbb szokások közé tartozik azóta, hogy feltalálták az előlapi kamerát. Az instagram-mániásoknak, influencereknek szinte olyan ez, mint a levegővétel, sokan viszont nárcisztikus személyiségek idegesítő szórakozásaként tartják számon a jelenséget

Miért káros a környezetre nézve?

A szelfizők áldozatául esik a táj, szemét és letaposott vadvirágok maradnak utánuk a túraösvényeken, veszélyeztetett állatok látják kárát a magamutogatásnak. Ez a kár pedig sokszor sajnos visszafordíthatatlan.

Talán minden szempontból jobb lenne, ha megpróbálnánk néha csak átélni a pillanatot, anélkül, hogy mindenképpen meg akarnánk osztani mással. Lehet, hogy a világ egyszer hálás lesz érte.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.