Csótányinvázió
- Dátum: 2024.09.09., 02:11
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- befészkel, csótány, hasznos, otthonainkban, rejtekhely, rések, rovar, rovarölő keverék, táplálékforrás, testfelépítés, vegyszer
A csótányok a természetben hasznos rovarok, ám az otthonainkban azonban nem látjuk szívesen.
A csótányt mintegy 40 éve fedezték föl Észak-Amerikában, onnan terjedt át az ember közreműködésével Európába. Magyarországon nagy számban él, jól alkalmazkodik a különféle környezetekhez, s nemcsak az erdőkben, de a városokban is gyakran találkozhatunk vele. Hazánkban 15 csótányfaj él, ebből 12 őshonos, otthonainkban viszont néhány ritka véletlentől eltekintve épp a három ázsiai, afrikai eredetű, több száz vagy akár ezer éve behurcolt faj egyedeivel találkozunk.
A csótányok sajnos ritkán járnak egyedül, így 100 százalék, hogy ha egyet- kettőt látunk, akkor több száz van a közelben, melyek a rejtekhelyükön megbújva várják az estét, hiszen tudni kell, hogy ezek éjszakai kártevők.
Hogyan védekezhetünk a csótányok ellen?
A csótányok esetében is a megelőzés a legkézenfekvőbb dolog, amit az ember megtehet a rovarok megjelenése ellen:
Az élelmiszerek elzárásával!
Az első és legfontosabb dolog, hogy semmilyen élelmiszer, de különösen illatos ételek ne maradjanak elöl a konyhában. Ezek ugyanis mágnesként vonzhatják a lakásba az emberi étellel táplálkozó csótányokat.
Vigyük ki a szemetet!
A csótány számára a szemét bőséges táplálékforrást jelent, ne gyűjtsük napokig a hulladékot, hiszen a szagok odavonzhatják a csótányokat.
Ne hagyjunk vizet a zuhanyzóban, a kádban, a mosdóban, főleg éjszaka, ugyanis a csótányok imádják a nedvességet.
Akadályozzuk meg a bejutásukat.
Lapos testfelépítésük miatt a csótányok nagyon könnyen becsusszannak a réseken, ezért érdemes megbizonyosodni afelől, hogy jól zár-e a bejárati ajtó záródófelülete. Ha alul rés van, fontos, hogy valamilyen szigetelő megoldással megszüntessük azt.
Még a legapróbbnak vélt réseket is tömjük be egy speciális tömítőanyaggal, így a csótányok nem tudják magukat befészkelni hozzánk.
Rovarölő keverékekkel is eredményt érhetünk el, azonban a művelet közben ajánlott kesztyűt viselni. A szert nem javasolt olyan helyen alkalmazni, ahol kisgyerek vagy háziállat hozzáférhet a vegyszerhez.
A csótányok befészkelhetik magukat a könyvek, ruhák, elektronikai vezetékek közé, arról nem is beszélve, hogy elpusztult tetemükkel vagy székletükkel fertőzik a tárgyakat, illetve enyhe penészes szagot áraszthatnak. A csótány a lakásban komoly veszélyt jelenthet a lakók egészségére nézve, így nincs más választásunk, mint felvenni ellenük a harcot.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.