Hogyan vezess biztonságosan eső esetén
- Dátum: 2024.09.15., 18:38
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- csapadék, időjárás, környezettudatosság, odafigyelés, ősz, pszichológia, rossz látási viszonyok, vezetés
Az elmúlt napokban gyorsan ősziesre váltott az időjárás, és a kánikula helyett jelenleg a mindennapi csapadékkal kell szembenéznünk. Bár az idő hűvösebb lett, az eső ugyanakkor könnyen ellehetetleníti azt, hogy gyalog, vagy esetleg kerékpárral közlekedjünk. Ilyenkor sokaknál előkerül az autó, érdemes azonban odafigyelni arra, hogy a csapadék miatt megváltozhatnak a közlekedési viszonyok.
Pszichésen is megviselheti ez az embereket, van, aki frontérzékeny, így nem tud annyira odafigyelni vezetés közben, ha ennek tüneteitől szenved. A forgalomban résztvevők száma is megnövekszik egy – egy ilyen napon, akik közül többen késésben lehetnek, hiszen nem biztos, hogy számoltak az esővel, és azzal, hogy autóval kell elérnie reggel a munkába, vagy iskolába. Az emiatt kialakuló dugókban az emberek sokszor feszültebbek, és nem veszik figyelembe azt, hogy az általuk vezetett gépjármű máshogyan viselkedik ilyen időben. Nem véletlen az, hogy a kisebb – nagyobb közúti balesetek majdnem negyven százaléka csapadékos időben következik be. Ha odafigyelünk néhány dologra, akkor könnyen elkerülhetjük a kellemetlen, esetlegesen veszélyes helyzeteket!
Amennyiben esik az eső, mindenképp lassítsunk le, így könnyebben tudjuk irányítani a gépjárművet. Ilyenkor az út nedvessé válik, és egy csúszós réteg alakulhat ki rajta, ezért van szükség az alacsonyabb sebességre. Vannak olyan utak, ahol lejjebb is viszik a sebességkorlátozást, amennyiben csapadékos idő van. Bár zavaró lehet, hogy akár késhetünk is emiatt valahonnan, mindig gondoljunk bele abba, hogy fő a biztonság!
Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a fékezés sem annyira egyszerű ilyenkor. Lassabban reagálnak a fékek, emiatt körültekintőbbnek kell lennünk, és lehetőleg el kell kezdeni fékezni időben, hogy biztonságosan álljon meg az autó, illetve, hogy a mögöttünk közlekedőknek is legyen lehetősége egy hosszabb féktávra. A kanyaroknak kiemelt figyelmet kell szentelnünk, hiszen itt még egyszerűbb megcsúszni.
Heves esőzés esetén, megromlanak a látási viszonyok, emiatt érdemes nappal is tompított fényszórót használni városon belül, hiába nem kötelező. Indulás előtt próbáljuk meg beállítani a megfelelő hőmérsékletet a kocsiban, hiszen főleg, ha egyedül utazunk, nehéz lehet megoldani a párásodás problémáját, és az egyébként is rossz látási viszonyok között még a figyelmünket is el tudja vonni az útról.
Főleg ilyen változékony időjárás esetén, érdemes minden reggel indulás előtt megnézni az előrejelzést, illetve érdemes elgondolkodni rajta, hogy tömegközlekedéssel utazzunk, hiszen ez sokszor biztonságosabb lehet. Ezáltal megszabadulunk a szélsőséges időjárási viszonyok okozta stressztől, és még a környezetért is teszünk. Ha erre nincsen lehetőség, próbáljunk meg a fentebb felsorolt dolgokra figyelni, illetve fokozottan ügyelni embertársainkra!
Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva
Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!
Hasznos megtakarítási tippek
Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.
A leblokkolás lélektana
Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.
Gyűjtő vagy gyűjtögető?
A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?
Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése
A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?