Menü

Hogyan vezess biztonságosan eső esetén

Az elmúlt napokban gyorsan ősziesre váltott az időjárás, és a kánikula helyett jelenleg a mindennapi csapadékkal kell szembenéznünk. Bár az idő hűvösebb lett, az eső ugyanakkor könnyen ellehetetleníti azt, hogy gyalog, vagy esetleg kerékpárral közlekedjünk. Ilyenkor sokaknál előkerül az autó, érdemes azonban odafigyelni arra, hogy a csapadék miatt megváltozhatnak a közlekedési viszonyok.

Pszichésen is megviselheti ez az embereket, van, aki frontérzékeny, így nem tud annyira odafigyelni vezetés közben, ha ennek tüneteitől szenved. A forgalomban résztvevők száma is megnövekszik egy – egy ilyen napon, akik közül többen késésben lehetnek, hiszen nem biztos, hogy számoltak az esővel, és azzal, hogy autóval kell elérnie reggel a munkába, vagy iskolába. Az emiatt kialakuló dugókban az emberek sokszor feszültebbek, és nem veszik figyelembe azt, hogy az általuk vezetett gépjármű máshogyan viselkedik ilyen időben. Nem véletlen az, hogy a kisebb – nagyobb közúti balesetek majdnem negyven százaléka csapadékos időben következik be. Ha odafigyelünk néhány dologra, akkor könnyen elkerülhetjük a kellemetlen, esetlegesen veszélyes helyzeteket!

Amennyiben esik az eső, mindenképp lassítsunk le, így könnyebben tudjuk irányítani a gépjárművet. Ilyenkor az út nedvessé válik, és egy csúszós réteg alakulhat ki rajta, ezért van szükség az alacsonyabb sebességre. Vannak olyan utak, ahol lejjebb is viszik a sebességkorlátozást, amennyiben csapadékos idő van. Bár zavaró lehet, hogy akár késhetünk is emiatt valahonnan, mindig gondoljunk bele abba, hogy fő a biztonság!

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a fékezés sem annyira egyszerű ilyenkor. Lassabban reagálnak a fékek, emiatt körültekintőbbnek kell lennünk, és lehetőleg el kell kezdeni fékezni időben, hogy biztonságosan álljon meg az autó, illetve, hogy a mögöttünk közlekedőknek is legyen lehetősége egy hosszabb féktávra. A kanyaroknak kiemelt figyelmet kell szentelnünk, hiszen itt még egyszerűbb megcsúszni.

Heves esőzés esetén, megromlanak a látási viszonyok, emiatt érdemes nappal is tompított fényszórót használni városon belül, hiába nem kötelező. Indulás előtt próbáljuk meg beállítani a megfelelő hőmérsékletet a kocsiban, hiszen főleg, ha egyedül utazunk, nehéz lehet megoldani a párásodás problémáját, és az egyébként is rossz látási viszonyok között még a figyelmünket is el tudja vonni az útról.

Főleg ilyen változékony időjárás esetén, érdemes minden reggel indulás előtt megnézni az előrejelzést, illetve érdemes elgondolkodni rajta, hogy tömegközlekedéssel utazzunk, hiszen ez sokszor biztonságosabb lehet. Ezáltal megszabadulunk a szélsőséges időjárási viszonyok okozta stressztől, és még a környezetért is teszünk. Ha erre nincsen lehetőség, próbáljunk meg a fentebb felsorolt dolgokra figyelni, illetve fokozottan ügyelni embertársainkra!

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!