A munkavállalói felmondás okai
- Dátum: 2024.10.05., 03:38
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkalmazott, csalódottság, felmondás, főnök, munka, munkajog, munkavállalás, önéletrajz, training
A próbaidő alatti felmondásnak több indikátora is lehet, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítania a cégeknek annak érdekében, hogy akár félévnyi szinte felesleges munkától kímélhesse meg magát. Fontos megjegyezni, hogy ebben a cikkben csak a munkavállalói oldalt vesszük figyelembe.
Sajnos az egyik leggyakoribb indok az általunk tapasztaltak szerint, hogy bár az új munkavállaló elkezd dolgozni, még nem zárt le minden álláspályázatot és vannak még függőben más ajánlatai. A mai munkaerő-piaci környezetben nem ismeretlen a fogalom, hogy egy jelöltnek több ajánlata is van, sőt. Elég nehezen kivédhető ez munkáltatói oldalról, de minimalizálhatjuk ezt a kockázatot, ha a vállalatok képesek az első naptól fogva éreztetni az új munkavállalóval, hogy jó döntést hozott azzal, hogy hozzájuk csatlakozott. Nagyon fontos az első pár hét tökéletes megtervezése és szervezettsége. Ezzel meg tudjuk erősíteni a munkavállalót abban, hogy valóban számítottunk az érkezésére.
Gyakori felmondási indok lehet a mentorálás elmulasztása és a negatív első élmények. Pár példa: Szervezetlen betanítási tréningek, új kolléga helyének előkészítésének elmúlasztása, munkához szükséges eszközök és a rendszerekhez való jogosultságok hiánya és az első hónapra kitűzött célok. Ezek olyan élményt is kiválthatnak, akár pár hét alatt is, hogy a próbaidő alatt álló munkavállaló újra elkezd állás után kutatni, vagy esetleg visszanyúl pár korábbi pályázatához, amit esetleg visszautasított, mely akár pár nap leforgása alatt eredményezheti a munkavállaló azonnali távozását.
Azon cégek is vékony jégen járnak, akik a kiválasztási folyamat során különböző szakmai tesztekkel, feladatokkal, esetleg AC-val próbálják felmérni az adott kollégák szakmai szintjét. Szinte az összes olyan pályázó számára, akik ilyen jellegű megmérettetésen mennek keresztül, az interjú és kiválasztási folyamat ad egyfajta képet az elvégzendő munka jellegét illetően. Habár ez inkább a megfelelő kiválasztási folyamat meghatározásának a kérdése, mégis 1-1 komplexebb és nehezebb teszt, felmérés vagy prezentáció eredményezhet egy elképzelést az új kollégában arról, hogy milyen munkát fog végezni az új munkahelyen.
Fontos, hogy ezen mérések erősen korreláljanak az elvégzendő munkával, mert különben csalódottságot válthat ki az újonnan érkezőkből és akár távozáshoz is vezethet a próbaidő során.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!