Menü

Mindfulness alkalmazása a mindennapokban

A mindfulnesst magyarra úgy lehetne lefordítani, hogy tudatos jelenlét, ami ennek a technikának a fő lényege is. Ez egy olyan mentális gyakorlat, amelyben a figyelmünket megpróbáljuk leginkább elfogulatlanul és ítélkezés nélkül a jelen pillanatra összpontosítani. A mindfulness gyakorlása során a végső cél az, hogy elfogadjuk a saját gondolatainkat és érzéseinket.

A technikának öt alapelve, avagy eleme van, amivel leginkább jellemezhető, illetve aminek segítségével mi magunk is egyszerűen rá tudunk hangolódni arra, hogy tudatosan jelen legyünk a kiválasztott tevékenységek, vagy pillanatok során.

A legfontosabb, hogy a figyelmünket fókuszáljuk az adott pillanatra, a jelenre és próbáljuk meg teljesen kizárni a múlton, vagy a jövőn aggódást. Érzékeljük tudatosan mi történik körülöttünk, és próbáljunk belekapaszkodni egy-egy ingerbe, például egy alkotás szépségébe, vagy egy zeneszám mélységébe.

Fontos, hogy az élményeket ítélkezésmentesen éljük meg, még akkor is, ha ez a feladat elsőre nehéznek tűnik, vagy esetleg az érzések, vagy a gondolatok nem csak pozitív irányba mutatnak. Próbáljunk meg rezonálni velük, hiszen a technika lényege, hogy békésen együtt tudjunk élni minden érzéssel.

A harmadik elem, hogy ne a megszokott automatikus módon reagáljunk, például a monoton, ismétlődő dolgokra, hanem tudatosítsuk magunkban mi történik, és hogy tényleg ez-e a megfelelő válaszreakció. Legyünk körültekintőek és próbáljuk meg nem „robotpilóta” üzemmódban élni az életünket.

Legyünk kíváncsiak és nyitottak! Mindenhez érdeklődéssel álljunk hozzá, mintha most tapasztalnánk meg először, keressük benne az újdonságot. Végül pedig fogadjuk el minden érzésünknek és benyomásunknak a jelenlétét, ne akarjuk kivetni magunkból őket. Hiszen ezek is mind hozzánk tartoznak, az életünk részei!

Különböző gyakorlatok is tartoznak a technikához, ilyen például akár egy egyszerű légzőgyakorlat is. Üljünk le, csukjuk be a szemünket és figyeljük, hogy ki - és beáramlik a levegő a testünkből. Fontos, hogy nem akarjuk megváltoztatni annak tempóját, szimplán legyünk jelen megfigyelőként. Amennyiben elkalandozna a figyelmünk, próbáljuk meg visszaterelni ide, hogy a teljes koncentrációnk a légzésre összpontosítson.

Az éber sétálás a mindennapjaink sok pontján használható például, ha hazafelé megyünk valahonnan. Figyeljük meg a testünk mozgását, a szél érintését a bőrünkön, a hangokat, amelyek körül vesznek minket.

Akár egyszerű házimunkákat is végezhetünk mindfulness segítségével, ilyen a mosogatás, ami szintén egy megszokott feladat tud lenni. Itt sok olyan inger van, amit tudatosan meg lehet élni, a víz érintése, a mosatlanok hangja, a tiszta tényér csillogása. Ahogy a kész munkának nyoma marad, hiszen nincsen több mosatlan.

A mindfulness technika használata a mindennapokban segíthet, hogy csökkentsük a stresszt és javítsuk a mentális egészségünket, illetve hosszú távon javulhat tőle a koncentrációnk is!

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.

A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.

Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?