Menü

Mindfulness alkalmazása a mindennapokban

A mindfulnesst magyarra úgy lehetne lefordítani, hogy tudatos jelenlét, ami ennek a technikának a fő lényege is. Ez egy olyan mentális gyakorlat, amelyben a figyelmünket megpróbáljuk leginkább elfogulatlanul és ítélkezés nélkül a jelen pillanatra összpontosítani. A mindfulness gyakorlása során a végső cél az, hogy elfogadjuk a saját gondolatainkat és érzéseinket.

A technikának öt alapelve, avagy eleme van, amivel leginkább jellemezhető, illetve aminek segítségével mi magunk is egyszerűen rá tudunk hangolódni arra, hogy tudatosan jelen legyünk a kiválasztott tevékenységek, vagy pillanatok során.

A legfontosabb, hogy a figyelmünket fókuszáljuk az adott pillanatra, a jelenre és próbáljuk meg teljesen kizárni a múlton, vagy a jövőn aggódást. Érzékeljük tudatosan mi történik körülöttünk, és próbáljunk belekapaszkodni egy-egy ingerbe, például egy alkotás szépségébe, vagy egy zeneszám mélységébe.

Fontos, hogy az élményeket ítélkezésmentesen éljük meg, még akkor is, ha ez a feladat elsőre nehéznek tűnik, vagy esetleg az érzések, vagy a gondolatok nem csak pozitív irányba mutatnak. Próbáljunk meg rezonálni velük, hiszen a technika lényege, hogy békésen együtt tudjunk élni minden érzéssel.

A harmadik elem, hogy ne a megszokott automatikus módon reagáljunk, például a monoton, ismétlődő dolgokra, hanem tudatosítsuk magunkban mi történik, és hogy tényleg ez-e a megfelelő válaszreakció. Legyünk körültekintőek és próbáljuk meg nem „robotpilóta” üzemmódban élni az életünket.

Legyünk kíváncsiak és nyitottak! Mindenhez érdeklődéssel álljunk hozzá, mintha most tapasztalnánk meg először, keressük benne az újdonságot. Végül pedig fogadjuk el minden érzésünknek és benyomásunknak a jelenlétét, ne akarjuk kivetni magunkból őket. Hiszen ezek is mind hozzánk tartoznak, az életünk részei!

Különböző gyakorlatok is tartoznak a technikához, ilyen például akár egy egyszerű légzőgyakorlat is. Üljünk le, csukjuk be a szemünket és figyeljük, hogy ki - és beáramlik a levegő a testünkből. Fontos, hogy nem akarjuk megváltoztatni annak tempóját, szimplán legyünk jelen megfigyelőként. Amennyiben elkalandozna a figyelmünk, próbáljuk meg visszaterelni ide, hogy a teljes koncentrációnk a légzésre összpontosítson.

Az éber sétálás a mindennapjaink sok pontján használható például, ha hazafelé megyünk valahonnan. Figyeljük meg a testünk mozgását, a szél érintését a bőrünkön, a hangokat, amelyek körül vesznek minket.

Akár egyszerű házimunkákat is végezhetünk mindfulness segítségével, ilyen a mosogatás, ami szintén egy megszokott feladat tud lenni. Itt sok olyan inger van, amit tudatosan meg lehet élni, a víz érintése, a mosatlanok hangja, a tiszta tényér csillogása. Ahogy a kész munkának nyoma marad, hiszen nincsen több mosatlan.

A mindfulness technika használata a mindennapokban segíthet, hogy csökkentsük a stresszt és javítsuk a mentális egészségünket, illetve hosszú távon javulhat tőle a koncentrációnk is!

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.