Mindfulness alkalmazása a mindennapokban
- Dátum: 2024.10.14., 09:20
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- egészség, elme, légzőgyakorlat, meditáció, mentális egészség, mindfulness, stresszcsökkentés, tudatos jelenlét
A mindfulnesst magyarra úgy lehetne lefordítani, hogy tudatos jelenlét, ami ennek a technikának a fő lényege is. Ez egy olyan mentális gyakorlat, amelyben a figyelmünket megpróbáljuk leginkább elfogulatlanul és ítélkezés nélkül a jelen pillanatra összpontosítani. A mindfulness gyakorlása során a végső cél az, hogy elfogadjuk a saját gondolatainkat és érzéseinket.
A technikának öt alapelve, avagy eleme van, amivel leginkább jellemezhető, illetve aminek segítségével mi magunk is egyszerűen rá tudunk hangolódni arra, hogy tudatosan jelen legyünk a kiválasztott tevékenységek, vagy pillanatok során.
A legfontosabb, hogy a figyelmünket fókuszáljuk az adott pillanatra, a jelenre és próbáljuk meg teljesen kizárni a múlton, vagy a jövőn aggódást. Érzékeljük tudatosan mi történik körülöttünk, és próbáljunk belekapaszkodni egy-egy ingerbe, például egy alkotás szépségébe, vagy egy zeneszám mélységébe.
Fontos, hogy az élményeket ítélkezésmentesen éljük meg, még akkor is, ha ez a feladat elsőre nehéznek tűnik, vagy esetleg az érzések, vagy a gondolatok nem csak pozitív irányba mutatnak. Próbáljunk meg rezonálni velük, hiszen a technika lényege, hogy békésen együtt tudjunk élni minden érzéssel.
A harmadik elem, hogy ne a megszokott automatikus módon reagáljunk, például a monoton, ismétlődő dolgokra, hanem tudatosítsuk magunkban mi történik, és hogy tényleg ez-e a megfelelő válaszreakció. Legyünk körültekintőek és próbáljuk meg nem „robotpilóta” üzemmódban élni az életünket.
Legyünk kíváncsiak és nyitottak! Mindenhez érdeklődéssel álljunk hozzá, mintha most tapasztalnánk meg először, keressük benne az újdonságot. Végül pedig fogadjuk el minden érzésünknek és benyomásunknak a jelenlétét, ne akarjuk kivetni magunkból őket. Hiszen ezek is mind hozzánk tartoznak, az életünk részei!
Különböző gyakorlatok is tartoznak a technikához, ilyen például akár egy egyszerű légzőgyakorlat is. Üljünk le, csukjuk be a szemünket és figyeljük, hogy ki - és beáramlik a levegő a testünkből. Fontos, hogy nem akarjuk megváltoztatni annak tempóját, szimplán legyünk jelen megfigyelőként. Amennyiben elkalandozna a figyelmünk, próbáljuk meg visszaterelni ide, hogy a teljes koncentrációnk a légzésre összpontosítson.
Az éber sétálás a mindennapjaink sok pontján használható például, ha hazafelé megyünk valahonnan. Figyeljük meg a testünk mozgását, a szél érintését a bőrünkön, a hangokat, amelyek körül vesznek minket.
Akár egyszerű házimunkákat is végezhetünk mindfulness segítségével, ilyen a mosogatás, ami szintén egy megszokott feladat tud lenni. Itt sok olyan inger van, amit tudatosan meg lehet élni, a víz érintése, a mosatlanok hangja, a tiszta tényér csillogása. Ahogy a kész munkának nyoma marad, hiszen nincsen több mosatlan.
A mindfulness technika használata a mindennapokban segíthet, hogy csökkentsük a stresszt és javítsuk a mentális egészségünket, illetve hosszú távon javulhat tőle a koncentrációnk is!
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?