Őszi kiránduló helyszínek Magyarországon
- Dátum: 2024.10.16., 05:08
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- Magyarország, szabadidő. liget, túra, túrázás
Olcsó, izgalmas és hazai élményekre vágysz az őszi szezonban? Magyarország tele van olyan remek túrázós helyszínekkel, amelyeket bátran bevehetsz egyedül, gyerekekkel, de akár a barátaid társaságában is. Itt van az ősz, így lassan elő lehet venni a szekrény mélyén meglapuló túrabakancsokat. Az erdei kirándulásokhoz rengeteg páratlan szépségű magyarországi helyszín között tudtok válogatni, a cikkben ehhez nézhetünk meg ötleteteket. Az útvonalak többsége pénztárcabarát, természetközeli és kalandos élményt kínál családoknak, pároknak, de ideálisak baráti kiruccanáshoz is.
Bakony: kirándulás, kalandozás
Ha egy igazán vadregényes túrázással szeretnétek indítani az őszi szezont, a Bakony Csesznek környéki völgyeit célozzátok meg. A helyszín legismertebb pontjai közé tartozik a Cseszneki vár, az Ördög-árok és a Kőmosó-szurdok. A Cseszneki vár egyike Magyarország leglátványosabb várromjainak, a helyszínről ráadásul gyönyörű panoráma nyílik a Bakonyra. Az állattartó gazdiknak pedig külön jó hír lehet, hogy az impozáns várrom kutyával is megtekinthető. Az Ördög-árok Csesznek mellett Bakonyoszlopról és Dudar településekről közelíthető meg. A túra végén Magyarország egyik legszebb természeti képződményéhez, az Ördög-gáthoz juthattok el.
A terület a szűk szorosáról, egy mohával benőtt szikláról, a tavacskájáról és a kis vízeséséről vált ismertté. A látványos túraútvonal egyébként közepes nehézségű, a hosszú táv és a meredekebb, kanyargós részek miatt inkább idősebb – és túrázásban gyakorlottabb – gyerekkel ajánlott útnak indulni. A Kőmosó-szurdok pedig a Cseszneki vár közvetlen közelében található. A szurdok megközelítőleg egy kilométer hosszú, az őszi színek és a csodás helyi patak miatt (igaz, a patakban nem mindig van víz) megéri itt is tenni egy rövidebb sétát.
Szalajka-völgy – akár családdal is
A Bükk hegységnél lévő Szalajka-völgyet már igazán kicsi babákkal is érdemes lehet megcélozni, hiszen a helyet akár babakocsival és a Szilvásváradi Erdei Vasúttal is be lehet barangolni. A terület legismertebb látványosságai közé a Szalajka-patak, a Gloriett-tisztásnál lévő 17 méter hosszú Fátyol-vízesés és a Szabadtéri Erdei Múzeum sorolhatóak.
A Szilvásváradi Erdei Vasút egyébként menetrend szerint közlekedik, és mintegy 5 kilométert tesz meg a Szalajka-völgyben. A kisvonat a völgy bejáratánál lévő Fatelepről indul, a végállomás pedig a Fátyol-vízesés közvetlen közelében, a Gloriett-tisztásnál van. Innen indul egyébként az ismert helyi természeti kincsekhez vezető utak legnagyobb része, így ez a zöldellő terület remek találkozási pontként szolgálhat, ha külön indulnánk túrázni. A Fátyol-vízesés pár perces sétára van az említett végállomástól. Azoknak pedig, akik a Szilvásvárad belterületén található parkolótól indulnak sem kell túl hosszú (körülbelül 4 kilométer) gyalogtúrával számolniuk a csodás vízesésig. A Szabadtéri Erdei Múzeumot pedig a Fátyol-vízesés melletti Horotna-völgyben találjátok, az intézményben a régi erdei mesterségeket és a művelőik életkörülményeit elevenítik fel.
A felejthetetlen Lillafüred
Lillafüredről annyit mindenképp érdemes tudni, hogy a terület hivatalosan Miskolc része, az impozáns erdős rész viszont több kilométerre van a belvárostól. Szóval itt egy hétvége alatt akár egy városnézős és egy természetben sétálós napot is leszervezhettek magatoknak. Amennyiben a Lillafüredi-vízeséshez nincs időtök elgyalogolni, a helyi erdőben mindenképp megéri megejteni egy sétát a friss levegő és a csodás őszi színek miatt. Ha nem elégedtek meg egy erdei sétával, ajánlott a Palotaszállónál lévő parkolónál hagyni az autókat, és innen elindulni a vízeséshez. Erről a sétányról korlát és ösvény is biztosítja, hogy biztonságosan eljussanak a vízesés alá. Azoknak pedig, akik busszal szeretnének ellátogatni a helyszínre, a Palotaszálló megállónál érdemes leszállniuk. A ponttól kevesebb, mint öt perc séta távolságra található a Lillafüredi-vízesés.
Zsivány-szikla – izgalmas helyszín, érdekes legendával
A Pest vármegyei Zsivány-szikla a legenda szerint a menekülő IV. Béla búvóhelye volt. Az itt rejtőzködő magyar király állítólag a kincseit is a sziklánál rejtette el, ezt pedig később a zsiványok is próbálták felkutatni. A Visegrádi-hegység híres sziklaalakzata úgy 1,7 kilométeres vonalon érhető el Dobogókő felől, Pilisszentkereszttől pedig kevesebb, mint 2,5 kilométer sétát kell megtenni az úti célig. Mindkét útvonal gyermekbarátnak számít. A közelben lévő látnivalók közt ki kell emelni még a Rám-szakadékot, a Ferenczy-sziklát, a Prédikálószék-kilátót, a Pilis-tetőt és a Thirring-körút szikláit is. A helyszínekre vezető gyalogos túrák kiindulópontja általában Dobogókő környékéről indul.
Mecsek – látnivalók egymás nyakán
A Mecsek völgyében is megéri tenni egy körtúrát az őszi szezonban. A terület igazi ékszerdobozának a Melegmányi-vízesés számít. A célponthoz a baranyai Mánfáról, egy a Mecsek északi lejtőjén lévő falucska határából lehet eljutni. A szurdokvölgyben barangolva elég követni a fákon elhelyezett piros jelzéseket, hogy megtekinthessétek a Bikfa-forrást, a Cserkész-forrást, és a Mánfai-kőlyukat is. Idővel a zöld túraútvonal jelzései mutatják, hogy merre találjátok a Mecsek legnagyobb vízesését (Ágnes-vízesés) és a Melegmányi-vízesést is. A túraútvonal nem számít nehéznek, de az őszi időjárás tartogathat meglepetéseket.
Túrázás két keréken
Az őszi időjárás ahhoz is ideális, hogy bringával vágjunk neki valamelyik csodálatos magyarországi környéknek. A legjobb hazai kerékpáros terepek közt meg kell említeni az alpesi hangulatú Pálháza–Bózsva kerékpárutat, a Veszprém–Balatonalmádi kerékpárutat, a romantikus Szob–Zebegény kerékpárutat, vagy éppen a Szeged-Mélypont emlékhely-Szeged útvonalat.
Szentendre
Szentendre egy igazi turistaváros, Budapesttől alig néhány kilométerre található, mesebeli hely ősszel, emiatt is tökéletes választás. A település egész évben, változatos programokkal várja a látogatókat. A Dunakanyar kapujában található kis településen egy könnyed séta is óriási élmény lehet. A hangulatos óváros szűk utcái és a színes, szorosan egymásra épülő házak megőrizték a korábbi századok hangulatát. Ha pedig egy hosszabb túra is belefér a napba, irány a Skanzen! Az idősebb gyermekek számára is élvezetes Szabadtéri Néprajzi Múzeumban izgalmakkal teli, interaktív programokkal, tájegységekre bontva ismerheted meg Magyarország 18. és 20. századi történelmét. A nap kiváló zárásához pedig nézd meg a naplementét a színes kavicsokkal körülvett parti sétányon, vagy tegyél egy sétát a bordó és sárga falevelekkel borított Japán kertben.
Összességében Magyarország rengeteg érdekes természeti kincset tartogat ősszel is, legyen szó városnézésről, erdei sétáról vagy éppen kerékpározásról. Némi kereséssel mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelő opciót egy őszi kiránduláshoz. Túrára fel!
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.