Menü

Őszi kiránduló helyszínek Magyarországon

Olcsó, izgalmas és hazai élményekre vágysz az őszi szezonban? Magyarország tele van olyan remek túrázós helyszínekkel, amelyeket bátran bevehetsz egyedül, gyerekekkel, de akár a barátaid társaságában is. Itt van az ősz, így lassan elő lehet venni a szekrény mélyén meglapuló túrabakancsokat. Az erdei kirándulásokhoz rengeteg páratlan szépségű magyarországi helyszín között tudtok válogatni, a cikkben ehhez nézhetünk meg ötleteteket. Az útvonalak többsége pénztárcabarát, természetközeli és kalandos élményt kínál családoknak, pároknak, de ideálisak baráti kiruccanáshoz is.

Bakony: kirándulás, kalandozás

Ha egy igazán vadregényes túrázással szeretnétek indítani az őszi szezont, a Bakony Csesznek környéki völgyeit célozzátok meg. A helyszín legismertebb pontjai közé tartozik a Cseszneki vár, az Ördög-árok és a Kőmosó-szurdok. A Cseszneki vár egyike Magyarország leglátványosabb várromjainak, a helyszínről ráadásul gyönyörű panoráma nyílik a Bakonyra. Az állattartó gazdiknak pedig külön jó hír lehet, hogy az impozáns várrom kutyával is megtekinthető. Az Ördög-árok Csesznek mellett Bakonyoszlopról és Dudar településekről közelíthető meg. A túra végén Magyarország egyik legszebb természeti képződményéhez, az Ördög-gáthoz juthattok el.

A terület a szűk szorosáról, egy mohával benőtt szikláról, a tavacskájáról és a kis vízeséséről vált ismertté. A látványos túraútvonal egyébként közepes nehézségű, a hosszú táv és a meredekebb, kanyargós részek miatt inkább idősebb – és túrázásban gyakorlottabb – gyerekkel ajánlott útnak indulni. A Kőmosó-szurdok pedig a Cseszneki vár közvetlen közelében található. A szurdok megközelítőleg egy kilométer hosszú, az őszi színek és a csodás helyi patak miatt (igaz, a patakban nem mindig van víz) megéri itt is tenni egy rövidebb sétát.

Szalajka-völgy – akár családdal is

A Bükk hegységnél lévő Szalajka-völgyet már igazán kicsi babákkal is érdemes lehet megcélozni, hiszen a helyet akár babakocsival és a Szilvásváradi Erdei Vasúttal is be lehet barangolni. A terület legismertebb látványosságai közé a Szalajka-patak, a Gloriett-tisztásnál lévő 17 méter hosszú Fátyol-vízesés és a Szabadtéri Erdei Múzeum sorolhatóak.

A Szilvásváradi Erdei Vasút egyébként menetrend szerint közlekedik, és mintegy 5 kilométert tesz meg a Szalajka-völgyben. A kisvonat a völgy bejáratánál lévő Fatelepről indul, a végállomás pedig a Fátyol-vízesés közvetlen közelében, a Gloriett-tisztásnál van. Innen indul egyébként az ismert helyi természeti kincsekhez vezető utak legnagyobb része, így ez a zöldellő terület remek találkozási pontként szolgálhat, ha külön indulnánk túrázni. A Fátyol-vízesés pár perces sétára van az említett végállomástól. Azoknak pedig, akik a Szilvásvárad belterületén található parkolótól indulnak sem kell túl hosszú (körülbelül 4 kilométer) gyalogtúrával számolniuk a csodás vízesésig. A Szabadtéri Erdei Múzeumot pedig a Fátyol-vízesés melletti Horotna-völgyben találjátok, az intézményben a régi erdei mesterségeket és a művelőik életkörülményeit elevenítik fel.

A felejthetetlen Lillafüred

Lillafüredről annyit mindenképp érdemes tudni, hogy a terület hivatalosan Miskolc része, az impozáns erdős rész viszont több kilométerre van a belvárostól. Szóval itt egy hétvége alatt akár egy városnézős és egy természetben sétálós napot is leszervezhettek magatoknak. Amennyiben a Lillafüredi-vízeséshez nincs időtök elgyalogolni, a helyi erdőben mindenképp megéri megejteni egy sétát a friss levegő és a csodás őszi színek miatt. Ha nem elégedtek meg egy erdei sétával, ajánlott a Palotaszállónál lévő parkolónál hagyni az autókat, és innen elindulni a vízeséshez. Erről a sétányról korlát és ösvény is biztosítja, hogy biztonságosan eljussanak a vízesés alá. Azoknak pedig, akik busszal szeretnének ellátogatni a helyszínre, a Palotaszálló megállónál érdemes leszállniuk. A ponttól kevesebb, mint öt perc séta távolságra található a Lillafüredi-vízesés.

Zsivány-szikla – izgalmas helyszín, érdekes legendával

A Pest vármegyei Zsivány-szikla a legenda szerint a menekülő IV. Béla búvóhelye volt. Az itt rejtőzködő magyar király állítólag a kincseit is a sziklánál rejtette el, ezt pedig később a zsiványok is próbálták felkutatni. A Visegrádi-hegység híres sziklaalakzata úgy 1,7 kilométeres vonalon érhető el Dobogókő felől, Pilisszentkereszttől pedig kevesebb, mint 2,5 kilométer sétát kell megtenni az úti célig. Mindkét útvonal gyermekbarátnak számít. A közelben lévő látnivalók közt ki kell emelni még a Rám-szakadékot, a Ferenczy-sziklát, a Prédikálószék-kilátót, a Pilis-tetőt és a Thirring-körút szikláit is. A helyszínekre vezető gyalogos túrák kiindulópontja általában Dobogókő környékéről indul.

Mecsek – látnivalók egymás nyakán

A Mecsek völgyében is megéri tenni egy körtúrát az őszi szezonban. A terület igazi ékszerdobozának a Melegmányi-vízesés számít. A célponthoz a baranyai Mánfáról, egy a Mecsek északi lejtőjén lévő falucska határából lehet eljutni. A szurdokvölgyben barangolva elég követni a fákon elhelyezett piros jelzéseket, hogy megtekinthessétek a Bikfa-forrást, a Cserkész-forrást, és a Mánfai-kőlyukat is. Idővel a zöld túraútvonal jelzései mutatják, hogy merre találjátok a Mecsek legnagyobb vízesését (Ágnes-vízesés) és a Melegmányi-vízesést is. A túraútvonal nem számít nehéznek, de az őszi időjárás tartogathat meglepetéseket.

Túrázás két keréken

Az őszi időjárás ahhoz is ideális, hogy bringával vágjunk neki valamelyik csodálatos magyarországi környéknek. A legjobb hazai kerékpáros terepek közt meg kell említeni az alpesi hangulatú Pálháza–Bózsva kerékpárutat, a Veszprém–Balatonalmádi kerékpárutat, a romantikus Szob–Zebegény kerékpárutat, vagy éppen a Szeged-Mélypont emlékhely-Szeged útvonalat.

Szentendre

Szentendre egy igazi turistaváros, Budapesttől alig néhány kilométerre található, mesebeli hely ősszel, emiatt is tökéletes választás. A település egész évben, változatos programokkal várja a látogatókat. A Dunakanyar kapujában található kis településen egy könnyed séta is óriási élmény lehet. A hangulatos óváros szűk utcái és a színes, szorosan egymásra épülő házak megőrizték a korábbi századok hangulatát. Ha pedig egy hosszabb túra is belefér a napba, irány a Skanzen! Az idősebb gyermekek számára is élvezetes Szabadtéri Néprajzi Múzeumban izgalmakkal teli, interaktív programokkal, tájegységekre bontva ismerheted meg Magyarország 18. és 20. századi történelmét. A nap kiváló zárásához pedig nézd meg a naplementét a színes kavicsokkal körülvett parti sétányon, vagy tegyél egy sétát a bordó és sárga falevelekkel borított Japán kertben.

Összességében Magyarország rengeteg érdekes természeti kincset tartogat ősszel is, legyen szó városnézésről, erdei sétáról vagy éppen kerékpározásról. Némi kereséssel mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelő opciót egy őszi kiránduláshoz. Túrára fel!

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.