Menü

Gyakran ébredsz éjszaka? Nézd meg, mi lehet az oka!

Normális esetben egy felnőtt ember napi 7-8 órát alszik, ezt lehetőleg köztes felébredések nélkül. Viszont vannak esetek, amikor ez felborul és az éjszaka folyamán felébred, sőt, van, hogy minden éjjel ugyanabban az időpontban. Ennek pedig oka van.

Az éjszakai ébredés valamilyen szinten normális dolog, hiszen az alvási fázisok között van úgy, hogy kissé magunkhoz térünk, de erre általában nem emlékszünk. Abban az esetben, amikor minden éjjel felébredünk, főleg úgy, hogy az mindig egy bizonyos időintervallumba sorolható, akkor valószínűleg a szervezetünk jelez, hogy bizonyos dolgokra oda kéne figyelni. Amellett, hogy ez egy jelzés, komoly gondokat is okozhat egészségünknek, ha nem tudjuk kellően kipihenni magunkat, hiszen egy állandósuló fáradtság és kimerültség ragad ránk, ettől pedig dekoncentráltak leszünk.

Az éjszakai ébredések hátterében sokféle különböző dolog állhat. Vannak bizonyos gyógyszerek, amik befolyásolják alvási ritmusunkat, vagy lehet az is, hogy rengeteg stressz ér minket, ami megemeli a kortizol szintet a szervezetünkben és ez nem hagy aludni. A depresszió, a szorongás igen gyakori ok, de gondolhatunk arra is, hogy alvási apnoéval küzdünk, ami egy alvás közbeni légzéskimaradást jelent.

Több kutatás kimutatta, hogy a bizonyos időintervallumokban való ébredés egy-egy szervünk működéséhez is köthető. Az első ilyen periódus az este 9 és 11 óra közé eső. A felnőtt emberek túlnyomó többsége ebben az időszakban alszik el, de van, aki hamar fel is ébred. Ezért a stresszt teszik felelőssé, hiszen nem engedi elménket a mélyebb alvási fázisokat elérni. A következő periódus a 11 órától hajnali 1-ig tartó. Ebben az időszakban a legaktívabb az epénk. Bizony ilyenkor áll neki lebontani a nap során bevitt zsírt például. Érdemes odafigyelni, hogy az esti étkezések már ne terheljék a gyomrunkat, így a táplálék lebontása is könnyebbé válik.

A következő időszak éjjel 1 és 3 óra közé esik. Itt a májunk dolgozik gőzerővel, ezért ebben az esetben mérsékelni kell, vagy el kell hagyni az esti órában történő alkoholfogyasztást, ezzel megkönnyítjük ezen szervünk munkáját. Aki hajnali 3 és 5 óra között tér magához, annak a tüdejével lehetnek gondok, ekkor kezd el ugyanis a légzőrendszerünk megtisztulni. Árulkodó jel lehet az ilyenkor jelentkező köhögés, légszomj érzése és a száj kiszáradása. Végül az utolsó szakasz reggel 5 és 7 óra közé esik. Ekkorra a szerveink megpróbálták kitakarítani a szervezetünket, ezért a béltraktus, főleg a végbél szakasza pedig megpróbál megszabadulni a felesleges anyagoktól, így felkészítve a testünket a következő napi létfenntartásra.

Éjszakai ébredéseinknek meg vannak az okai, melyek intő jelek lehetnek a szervezetünk részéről, mire is kellene jobban odafigyelnünk életmódunk kapcsán, mellyel segítjük testünk könnyebb és egészségesebb működését.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?