Menü

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Az egyesület elmondta, hogy a lombhalmokat és levélkupacokat ilyenkor csak óvatosan szabad megbolygatni, hiszen az összegereblyézett levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára. Amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken, ők megkezdik telelésüket, ezért rájuk gondolva, lehetőleg ne vasvillával forgassuk meg a halmokat.

Sosem szabad felgyújtani helyben az ilyen rakásokat, mert a lángok elől a sünök nem tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, ezért megégnek. A lombhalom megbontásakor telelő sünnel való találkozás esetén legjobb visszatenni rájuk kellő vastagságú rétegben a leveleket és ágakat.

Hogyan segíthetjük ősszel a sündisznókat?

A téli álom a sündisznó életének fontos, ugyanakkor veszélyes periódusa. Az pedig, ami ősszel történik, döntő fontosságú abból a szempontból, hogy sünjeink átvészelik-e a telet.

Fontos számukra a megfelelő táplálék ősszel!

Egy felnőtt sünnek naponta nagyságrendileg 130 kalóriára van szüksége ahhoz, hogy megtartsa a súlyát. A sünök imádják a rovarokat is, amelyekből azonban az őszi hónapokban bekövetkező lehűlés miatt egyre kevesebb akad, pedig a sünöknek a sikeres téli álomhoz komoly energiatartalékra van szükségük.

Mit esznek a sünök?

A nyári hónapokban száraz süntápot tegyünk ki a süniknek, de ahogy hűvösebbé válnak a nappalok és az éjszakák, váltsunk nedves vagy kevert tápra. Ha nincs süntápunk, természetesen választhatunk húsos kutyatápot vagy macskaeledelt is. Arra azonban ügyeljünk, hogy sose felejtsünk el friss vizet is kint hagyni a sünöknek egy széles, lapos tálban.

Fészeképítés

A sünök a nyár folyamán egész nap fészket építenek, ezek a hibernációs fészkek gondosan és aprólékosan elkészített helyek, ahol télen biztonságban lehetnek.

Bár a sünök arról ismertek, hogy kora nyáron szaporodnak, a nőstények akár 80%-ának az év későbbi szakaszában is születik egy második alomja. A késői alom augusztus és november között bármikor világra jöhet, az őszi időszak pedig nagy kihívást jelent mind az anya, mind a kicsinyek számára. A sündisznó születésükkor ugyanis csak néhány grammot nyom, ám néhány hét alatt több mint egy kilósra kell nőnie, hogy túlélje a telet.

Bár sokan segítünk a sünöknek, és szívesen látjuk őket a kertünkbe, mégis sok sün pusztul el minden évben a kertészkedéshez kapcsolódó balesetekben, hiszen nagyon nehéz észrevenni őket. Kérjük legyenek óvatosak a kertjükben végzett munkák során!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.

A cirbolyafenyő gyógyhatása

Ez a fenyőfajta az alpesi térség jellegzetes, fagytűrő fafajtája, így akár 2000 méteres magasságban is találkozhatunk vele. A tiroli Pitztalban a Keleti-Alpok legnagyobb, összefüggő területű cirbolyafenyő-erdeje található.

Óraátállítás hamarosan! Mikor és merre kell tekerni a mutatót?

Ismét elérkezik majd az óraátállítás ideje. A nyári időszámítás kezdete 2024. március 31-én vasárnap hajnalban volt, amikor is 2:00 órakor 3:00 órára kellett előre állítani az órát, most pedig a téli időszámítás kezdődik. 2024. október 27-én vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.