Menü

Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?

Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.

A legalapabb, legismertebb termék a tejsavó fehérje koncentrátumok csoportja. Ezek életünk építőkövei, amelyek alapvető szerepet játszanak a legtöbb testi funkcióban. A fehérjeforrások közül a whey protein concentrate, vagy magyarul tejsavó fehérje koncentrátum az egyik legnépszerűbb fehérje. Nem csak a testépítőknek, de minden sportolónak hasznos táplálékkiegészítő! Sőt napi fogyasztásra is alkalmas, de persze fontos meghúzni egy határt, hiszen a rendes táplálkozást nem helyettesíti. Ma már a rengeteg ízvilág, kiszerelés, laktózmentes verzió az ami igazán népszerűvé teszi a fehérjéket.

Amint egy kicsit belemélyedünk ebbe a témakörbe, látni fogunk tejsavó fehérje-izolátumokat. Ezek a savófehérjék legtisztább és legkoncentráltabb formái, nagyjából 90% fehérjét és csak igen kevés zsírt, laktózt tartalmaz. Elsősorban edzés utáni fogyasztásra valók, amelyek segítik az izomépítést. A koncentrátum és izolátum közötti különbség egyfelől gyártástechnológiai, másfelől pedig felszívódási, hasznosulási mutatókban mérhető. A két fehérjeforrás kombinációja az izolátumnál költséghatékonyabb, ám a sima tejsavó koncentrátumnál némileg mégis magasabb minőséget képvisel.

Ez az arany középút. Emiatt adódik, hogy a koncentrátum az elérhetőbb, olcsóbb és sima sportolás mellé ez ajánlott. Míg az izolátumok inkább már a testépítést támogatják. Ebből a “családból” a tejsavó hidrolizátum, melynek kiindulási anyaga a tejsavó izolátum, – melyeket részlegesen lebontanak, így rövidebb peptidláncok keletkeznek a legprofesszionálisabb –. Napjainkban ez a forma a fehérjegyártás abszolút csúcsterméke, kifejezetten edzés utáni használatra javasolt, azoknak, akik az apró részletekre is szeretnek odafigyelni. Ez már abszolút profi sportolóknak való.

Aki fut és sportol

Ide kapcsolódik a szénhidrátok csoportja, amelyek szolgáltatják szervezetünk számára a gyorsan mozgósítható energiát. Vannak gyors felszívódású, egyszerű szénhidrátok, és lassú felszívódású, összetett verziók. Mindkét típusnak megvan a maga helye és szerepe a sportolók életében. Míg a gyors szénhidrátokat – amelyek főként cukrok, ill. speciális szénhidrát típusok – elsősorban edzés után érdemes fogyasztani, a lassú felszívódású szénhidrátok a nap bármely szakában hasznosak lehetnek számunkra.

Az izotóniás italporok használatával hatékonyan pótolhatjuk az edzés hatására fellépő folyadékveszteséget, az elektrolitokat, a szénhidrátokat, a vitaminokat és az ásványi anyagokat. Tartalmazzák mindazokat az anyagokat, melyekből szervezetünk testmozgás közben folyamatos pótlásra szorul. Ez lesz az a termék, amelyet bármilyen étrend-kiegészítőkkel foglalkozó boltba belépve ajánlani fognak nekünk ha hosszú távú edzésre keresünk valami erősítőt. Az efféle endurance porok tökéletesek tartós fogyasztásra, ezek célja pont az, hogy míg mondjuk 10-15 kilométert is futunk, vagy gyalogolunk, addig pótolják a szervezetből kikerülő sót.

Minden ami nem por

A vitaminok és ásványi anyagok az elsődlegesek azon szempontból, hogy mi következhet a fehérjék, a teljesítményfokozók után. Ezek az alapvető tápanyagok szükségesek a szervezet normál működéséhez. A vitaminok közé tartozik például a C-vitamin az immunrendszer erősítéséhez, a D-vitamin a csontok egészségéhez, valamint a B-vitaminok a sejtek energiatermeléséhez. Az ásványi anyagok, mint a vas, a cink és a kalcium, szintén nélkülözhetetlenek, különösen speciális diéták esetén, különösen igaz ez, ha például valaki hosszú távú edzéseket, gyalogtúrákat csinál.

Az Omega–3 zsírsavak, amelyek halolajban, lenmagban és chia magban találhatók, hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez, csökkenthetik a gyulladást, és támogathatják az agyi funkciókat. Különösen ajánlott azoknak, akik nem fogyasztanak rendszeresen halat, vagy húsokat. Ez nem is annyira az edzéshez, izomzatnak kell, hanem sokkal inkább az általános regenerálódáshoz. Ide kapcsolhatóak még a növényi kivonatok, a kurkuma, a ginzeng, a fokhagyma és más gyógynövények, amelyek természetes módon járulhatnak hozzá a különböző egészségügyi problémák kezeléséhez. Ezek az étrend-kiegészítők segíthetnek az immunrendszer erősítésében, a gyulladások csökkentésében és adott esetben az izomlazításban is. Valamint aktív sportolás esetén, az L-carnitine szükségleteink utánpótlása is fontos, amelyek szintén izomregenerálódásban és zsírégetésben segítenek.

Személyre szabott használat

Fontos megérteni, hogy nem minden étrend-kiegészítő működik ugyanúgy minden embernél. Az életkor, az életmód és az egyéni egészségügyi állapot alapján eltérőek lehetnek az igények. Éppen ezért érdemes konzultálni egy szakemberrel, legalább egy eladóval mielőtt új táplálékkiegészítőt kezdünk el szedni. Ezek túladagolása akár káros is lehet. Persze az interneten sok hülyeséget kering arról, hogy valaki kanállal eszi a fehérjét, önti a szájába a különböző porokat. Viszont a napi ajánlott beviteli értékét érdemes betartani. Valamint például a teljesítményfokozásra, -fenntartásra szánt szereket, csak, akkor érdemes fogyasztani mikor ténylegesen edzünk és amikor a szervezet nagyobb igénybevételnek van kitéve. Napirendszerűen fogyasztani nem egészséges és anyagilag is sokba kerül.

A táplálékkiegészítők megfelelő alkalmazás esetén támogathatják az egészséget, és segíthetnek a mindennapokban a szükséges tápanyagok biztosításában. Mindazonáltal nem helyettesítik az egészséges étrendet, életmódot. A biztonságos és hatékony használat érdekében javasolt körültekintően választani közöttük. Legalább először személyesen érdemes vásárolni, ahol egy eladó elmondja, hogy mire lehet szükséged az adott sporttevékenységhez. Utána pedig a legtöbb terméket online webáruházból is könnyedén meg lehet rendelni.

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?