Amit a nagymamáink tettek megfázás ellen
- Dátum: 2024.11.09., 05:36
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antibiotikum, citrom, fokhagyma, gyógyteák, gyömbér és almaecet, házi praktikák, húsleves, inhalálás, izzadás, köhögés, láz, megfázás, meghűlés, méz, orrdugulás, orrfolyás, orvosi vizsgálat, természetes, torokfájás, tünetek
Amikor gyógymódot keresek a magam vagy a családtagjaim ilyen-olyan problémáira, elsősorban a természetes megoldások, házi praktikák érdekelnek, most épp a megfázás, meghűlés tüneteire keresek valami hathatós, de lehetőleg nem gyógyszeres segítséget.
Orrdugulás orrfolyás köhögés láz izzadás torokfájás… ha ismerősek ezek a tünetek és szívesen próbálnánk ki nagyanyáink tanácsait, akkor érdemes megjegyezni a következő módszereket:
Méz alapú házi immunerősítők, a házi “antibiotikumok”
A méz, citrom, fokhagyma, gyömbér és almaecet azok az összetevők, amik a legtöbb házi megoldást alkotják, nem véletlenül. A méz antibakteriális hatása rendkívüli, fogyasztása segíthet a torokfájás, köhögés és egyéb légúti fertőzések enyhítésében.
A citrom gazdag C-vitaminban, antioxidánsban, emellett baktériumölő hatású.
A gyömbérnek magas a gingerol tartalma, amely erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, a fokhagyma pedig segít csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, antioxidáns hatású, de gombaellenes és antibakteriális hatása is van, továbbá erősíti az immunrendszert.
Az almaecet méregteleníti a testet, azáltal, hogy tisztítja a vesét és az egész testet, így enyhíti a krónikus fáradtságot. Gyógyítja az arcüreggyulladást, a torokfájást és az influenzát.
A gyógyteák alapanyagaiként verhetetlenek a gyógyításban ezek az „ütős” összetevők, de nézzük milyen teákat hívhatunk segítségül?
Köhögés enyhítésére, torokfájás ellen, általános közérzet javításra több gyógynövényteát is szokás fogyasztani. A legkellemesebb talán közülük a hársfavirágzat tea, mely enyhíti a torokfájást és nyákoldó hatása van, valamint kitűnő izzasztó hatású.
Gyógyító hatású ilyenkor még a menta, az ánizs, a kakukkfű, a tüdőfű és a kevesek által ismert fűzfakéreg tea is.
Bevált házi módszer az inhalálás is. Ki ne emlékezne, mennyire tiltakoztunk gyerekként, mikor törülközővel letakart fejjel jóanyánk odatolta a forrázott kamillateát és inhalálni kellett.
Pedig egy rendkívül hatásos módszerről van szó!
Legyen szó törölközővel leterített fejünket forró és illatos gőzbe tartásáról, vagy illóolajos krémek mellkasunkra és hátunkra dörzsöléséről, egy biztos, hogy a náthás ember közérzetén sokat tud javítani a mentolos, kamillás, citrusos, eukaliptuszos illóolajok belélegzése.
A nagymama első dolga volt a megfázásra: főzni egy jó húslevest!
Milyen mennyei is volt az! Már az illatától jobban éreztük magunkat. A húsleves gyógyító hatását már klinikai vizsgálatok is igazolták és az is köztudott, hogy a nem túl forró, de meleg leves fogyasztása a torokfájással és gyengeséggel küzdő náthában szenvedőnek jól eső és könnyen fogyasztható, értékes tápanyagforrás.
Bár a nátha és megfázás tünetei nagyon kellemetlenek, a panaszok szerencsére pár napon belül enyhülnek, hamarosan pedig teljesen megszűnnek. Ha a betegség ennél hosszabb ideig elhúzódik, mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvosunkat.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.