Amit a nagymamáink tettek megfázás ellen
- Dátum: 2024.11.09., 05:36
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antibiotikum, citrom, fokhagyma, gyógyteák, gyömbér és almaecet, házi praktikák, húsleves, inhalálás, izzadás, köhögés, láz, megfázás, meghűlés, méz, orrdugulás, orrfolyás, orvosi vizsgálat, természetes, torokfájás, tünetek
Amikor gyógymódot keresek a magam vagy a családtagjaim ilyen-olyan problémáira, elsősorban a természetes megoldások, házi praktikák érdekelnek, most épp a megfázás, meghűlés tüneteire keresek valami hathatós, de lehetőleg nem gyógyszeres segítséget.
Orrdugulás orrfolyás köhögés láz izzadás torokfájás… ha ismerősek ezek a tünetek és szívesen próbálnánk ki nagyanyáink tanácsait, akkor érdemes megjegyezni a következő módszereket:
Méz alapú házi immunerősítők, a házi “antibiotikumok”
A méz, citrom, fokhagyma, gyömbér és almaecet azok az összetevők, amik a legtöbb házi megoldást alkotják, nem véletlenül. A méz antibakteriális hatása rendkívüli, fogyasztása segíthet a torokfájás, köhögés és egyéb légúti fertőzések enyhítésében.
A citrom gazdag C-vitaminban, antioxidánsban, emellett baktériumölő hatású.
A gyömbérnek magas a gingerol tartalma, amely erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, a fokhagyma pedig segít csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, antioxidáns hatású, de gombaellenes és antibakteriális hatása is van, továbbá erősíti az immunrendszert.
Az almaecet méregteleníti a testet, azáltal, hogy tisztítja a vesét és az egész testet, így enyhíti a krónikus fáradtságot. Gyógyítja az arcüreggyulladást, a torokfájást és az influenzát.
A gyógyteák alapanyagaiként verhetetlenek a gyógyításban ezek az „ütős” összetevők, de nézzük milyen teákat hívhatunk segítségül?
Köhögés enyhítésére, torokfájás ellen, általános közérzet javításra több gyógynövényteát is szokás fogyasztani. A legkellemesebb talán közülük a hársfavirágzat tea, mely enyhíti a torokfájást és nyákoldó hatása van, valamint kitűnő izzasztó hatású.
Gyógyító hatású ilyenkor még a menta, az ánizs, a kakukkfű, a tüdőfű és a kevesek által ismert fűzfakéreg tea is.
Bevált házi módszer az inhalálás is. Ki ne emlékezne, mennyire tiltakoztunk gyerekként, mikor törülközővel letakart fejjel jóanyánk odatolta a forrázott kamillateát és inhalálni kellett.
Pedig egy rendkívül hatásos módszerről van szó!
Legyen szó törölközővel leterített fejünket forró és illatos gőzbe tartásáról, vagy illóolajos krémek mellkasunkra és hátunkra dörzsöléséről, egy biztos, hogy a náthás ember közérzetén sokat tud javítani a mentolos, kamillás, citrusos, eukaliptuszos illóolajok belélegzése.
A nagymama első dolga volt a megfázásra: főzni egy jó húslevest!
Milyen mennyei is volt az! Már az illatától jobban éreztük magunkat. A húsleves gyógyító hatását már klinikai vizsgálatok is igazolták és az is köztudott, hogy a nem túl forró, de meleg leves fogyasztása a torokfájással és gyengeséggel küzdő náthában szenvedőnek jól eső és könnyen fogyasztható, értékes tápanyagforrás.
Bár a nátha és megfázás tünetei nagyon kellemetlenek, a panaszok szerencsére pár napon belül enyhülnek, hamarosan pedig teljesen megszűnnek. Ha a betegség ennél hosszabb ideig elhúzódik, mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvosunkat.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?