Menü

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Inozitot elsősorban a húsfélék, a tej és tejtermékek, a gabonafélék, a gyümölcs- és főzelékfélék és az olajos magvak tartalmaznak.

Az élelmiszerekből a fitáz nevű enzim segítségével szabadítható fel a megfelelő mennyiségű inozit. Erre azonban csak egészséges emésztőrendszer képes, a koffein pedig kifejezetten kártékonyan hat a feleszívódására.

Mihez szükséges?

Az agy működéséhez

A vese működéséhez

A pajzsmirigy működéséhez

A köztiagy működéséhez

A vérlemezkék képzéséhez

Napi adagját illetően nem rendelkezünk pontos adatokkal, lévén a szervezet is képes bizonyos mennyiségben előállítani. Igénye viszont szinte bizonyos, hogy függ a stressz mértékétől, vizsgálatok szerint napi 4-8 gramm között van.

Idegi károsodások, fáradékonyság, koncentrálási zavarok, csökkent fizikai teljesítőképesség és cukorbetegségben szenvedőknél nagyobb arányban mutatható ki inozitvesztés.

Az IR tulajdonképpen a cukorbetegség és azok szövődményeinek kapuja. Az inzulinrezisztencia lényege, hogy az inzulint felvevő receptorok érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, erre a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel válaszol, vagyis túlműködik. A túlműködés hosszú távú következményeként a hasnyálmirigy elfárad, és kevesebb inzulint termel, ilyenkor alakul ki a cukorbetegség.

Az inzulinrezisztencia közvetett módon nőgyógyászati panaszokat is okozhat: a rendszertelen menstruáció, a nehezebb teherbeesés vagy akár a meddőség is lehet az inzulinproblémák eredménye.

Az inozitol javítja a sejtek inzulinérzékenységét, továbbá segítséget nyújt a súlycsökkentésben, mely túlsúly esetén kiemelten fontos az inzulinrezisztenciával küzdők megfelelő állapotának fenntartása érdekében.Az inozitolt étrend-kiegészítőként alkalmazva a legjobb hasznosulás érdekében bő víz kíséretében - lévén vízben oldódó vitaminról beszélünk - a reggeli órákban vegyük be, vagy két részre osztva reggel, illetve este.

Amennyiben valakinél inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak, szükséges lehet egy nőgyógyászati felülvizsgálat is a PCOS kizárása érdekében.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.

A goji bogyó hatásai

A Goji bogyó, vagy ahogy a népi kultúrában nevezik a „Semfűfemfa”, angolul wolfberry néven ismert növény, alkalmazott funkcionális gyógynövény, mely a kínai gyógyászatból származik. Antioxidáns hatása, magas bioaktív anyag tartalma miatt, szupergyümölcsé.