November, a férfi egészség hónapja
- Dátum: 2024.11.21., 04:35
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- belgyógyászat, egészég, férfi, prosztata, szűrővizsgálat
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A szűrővizsgálatokkal kapcsolatban hajlamosak vagyunk csak a gyerekekre és nőkre gondolni, pedig ez egyik nem részéről sem elengedhetetlen. A novemberi hónapot nevezték ki a férfiak egészséghónapjának, ami arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet az erősebbik nemet érintő egészségügyi problémákra. A nők ebből a szempontból hatékonyabbak, jobban odafigyelnek a szűrővizsgálatok igénybevételére, éppen ezért nevezték ki ezt a hónapot, hogy a férfiak se bagatellizálják a rájuk vonatkozó szűrések elvégzését. Több egészségügyi intézmény is hirdet ilyenkor szűrővizsgálati akciókat, melyeket akár állami, akár magán úton is igénybe lehet venni.
Bizonyos betegségeknél ugyanúgy, sőt bizonyos esetekben sokkal jobban érintettek a férfiak, mint a nők. Ide sorolhatjuk a tüdőrákot, a prosztatát érintő, illetve ne felejtsük ki a húgyhólyagot érintő megbetegedéseket. Ezen betegségek közös jellemzője, hogy nem mindig produkálnak egyértelmű tünetek, sokszor csak súlyosabb, előrehaladottabb állapotban érzékelik a jeleket a betegek. Pedig a gyógyulás szempontjából az idő nagyon fontos, vagyis az időben való felfedezés. Minél hamarabb derül ki, hogy gond van, annál hamarabb lehet megkezdeni a helyes kezelést, és a gyors reagálás jobb és gyorsabb gyógyulási esélyeket eredményez.
Férfiak szempontjából a már említett prosztatarák szűrés az egyik legfontosabb. A prosztatában állandóan alakuló szövetek vannak, melyen változása következtében bármikor előfordulhat rosszindulatú sejtek kialakulása. A szűrést évente javasolják, ugyanúgy, egészséges nők esetében a méhnyakrák szűrést. A prosztata körülveszi a húgycsövet és a korai elváltozásoknál nem is okoz tünetet, ellenben ezt szűréssel hamar és időben észre lehet venni. Tünetei olyan általános dolgok is lehetnek, mint a fáradtság, gyengeség, fogyás, amikről először nem is gondolnánk, hogy komoly gond áll a hátterében.
Érdemes felkeresni még a belgyógyászatot is, mellyel a szív- és érrendszert vizsgálják, esetleg benézhetnek a hepatológiára, ahol a májat érintő kórságok szűrhetők. Ne felejtsük ki a sorból a reumatológiát sem, hiszen a férfiakra jellemző fizikai munka nem mindig tesz jót az izmoknak, ízületeknek.
Soha ne halogassák Uraim az orvos felkeresését, főleg akkor nem, ha bármilyen tünetet, fájdalmat, deformitást észlelnek, mivel ebből nagyon hamar lehet komolyabb egészségügyi probléma is.
A november a férfi egészség hónapja, mely arra hivatott, hogy felkeltse a figyelmet az erősebbik nemet érintő egészségügyi gondokra, ezen belül pedig a férfiakat érintő szűrővizsgálatok elvégzésére.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?