Menü

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Érezhetünk feszülést, puffadást, émelygést, gyomortáji szúrást vagy túltelítettséget, hányingert, gyomorégést, és járhat a szelek távozásával is. A tünetek sokszor nem az emésztéssel vannak kapcsolatban, inkább a helytelen étkezéssel, majd táplálékfelvétellel enyhülnek. A tüneteket tehát meg kell figyelni, alapos önvizsgálat szükséges.

Általános tünetek

A dyspepsia lehet szervi (organicus) vagy funkcionális zavar. Előbbi esetén valamely emésztőszervünk problémája okozza a tüneteket, míg a funkcionális zavaroknál nincs szervi érintettség. A tünetek sokfélék lehetnek:

nyelési zavar, nehezen megy le a falat

haspuffadás, teltségérzet;

fokozott gázképződés;

émelygés, hányinger, hányás;

korgó gyomor;

gyomorégés; savas íz a szájban

hasi diszkomfort érzés;

korai teltségérzet - pár falat után azonnal

Betegségek, melyek okozhatnak dyspepsiát

GERD (reflux);

gyomorrák;

(gyomor)fertőzés;

Irritábilis bél szindróma (IBS);

hasnyálmirigy gyulladás;

pajzsmirigy betegség;

cukorbetegség

veseelégtelenség

műtét utáni állapot, láz

máj és epeutak problémái

Életmódbeli okok

túl gyors étkezés;

magas zsírtartalmú élelmiszerek;

túlzott alkoholfogyasztás;

dohányzás;

stressz;

gyógyszer-mellékhatás (fogamzásgátló, vérnyomás gyógyszerek antibiotikumok, gyulladásgátlók, vaspótlók),

Az evés közbeni túlzott levegőnyelés fokozhatja a panaszokat, a puffadást és böfögést is. Bizonyos panaszok esetén gyanakodni kell az organicus változatra, és ezekben az esetekben a szakorvos mielőbbi felkeresése javasolt. Ilyen, amikor volt a családban emésztőrendszeri daganatos beteg, vagy ha a tünetek hirtelen fogyással, vérzéssel jelentkeznek. Aggasztó, ha gyakori a hányás, a láz, vagy besárgul az illető. 45 év felett a dyspepsiát komolyan kell venni!

Az emésztési zavarok kezelése

Gyakran előfordul, hogy az epizódok pár órán belül már maguktól elmúlnak. Íme néhány hasznos tipp, hogy enyhítsre:

Ne rágjon nyitott szájjal, ne egyen túl gyorsan és ne beszéljen evés közben! Mindez azt okozza, hogy túl sok levegőt nyel, mely súlyosbítja a tüneteket.

Inkább étkezés után igyon, mint közben!

Kerülje a késő esti étkezéseket!

Próbáljon meg pihenni étkezés után!

Szokjon le a dohányzásról!

Az emésztési zavarok komoly egészségügyi probléma jelei is lehetnek, ezért forduljon orvoshoz az alábbi tünetek esetén:

vér a hányadékban;

fogyás;

étvágytalanság, ételundor;

fekete, véres széklet;

fájdalom a has jobb oldalán;

fájdalom a jobb alsó vagy felső hasban;

hasi diszkomfort érzés, evéstől függetlenül;

korábbi daganatos betegség a családban

45 éves kor felett az orvos, gasztroenterológus a tünetek megismerésén túl végezhet tapintásos vizsgálatot, kérhet vérvételt, labort, vércukor mérést, javasolhat hasi ultrahangot, akár endoszkópos vizsgálatokat is (tükrözés) A kezelés többféle gyógyhatású készítménnyel történhet, melyet mindig az orvos javasoljon!

A szervi eredetű dyspepsiát az orvos a diagnózis felállítása után kezelni, fogja. A funkcionális dyspepsia esetén pedig kulcsfontosságú a diéta megtartása, az életmódbeli változtatások, törekvés a test-szellemi kiegyensúlyozottságra.

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?