Menü

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

Mindenkinek ismerős az érzés, mikor fáj a torkunk, szúr, kapar, éget, a nyelés olyan, mintha kaktuszt ennénk. A torokfájásra számos gyógyszer létezik, azonban ezek helyett inkább a természetes megoldásokat, népi gyógymódokat fogom feltérképezni.

A torokfájás lehet a megfázás, vírusfertőzés jele, a hangszálak megerőltetésének következménye, vagy valamilyen komoly bakteriális fertőzés eredménye is, néhány otthon is alkalmazható módszerrel viszont enyhíthető a kaparó, égető torokfájás.

A torokfájás mindig egy nagyon kellemetlen dolog, erre én otthon elsőként sokszor a mézet veszem le a polcról. Mindegy, hogy már kristályos, kemény, folyékony, málna, akác, hárs vagy repceméz, a méz az méz. Teába keverve, vagy magában fogyasztva is hatásos gyógymód, antibakteriális és vírusölő hatású.

Régi módszer, sokan ismerik a meleg sós vizes gargalizálást, mely segít elpusztítani a torokban lévő baktériumokat. Nemcsak természetes, házi megoldás, de még hatásos és olcsó is.

A kamillatea gyógyhatásairól nem tudunk újat mondani, természetesen nyugtató hatású. Régóta használják gyógyászati célokra, például a torokfájás enyhítésére.

A sós vízzel való gargalizálás mellett gyakran alkalmazott módszer a sós vízzel kevert szódabikarbóna gargalizálás, mely szintén elpusztítja a baktériumokat. Ebben az esetben egy csésze meleg vízhez 1/4 teáskanál szódabikarbónát és 1/8 teáskanál sót kell adni, majd öblögetni.

Az almaecetet én még sosem használtam, de többen említették, hogy ha fáj a torkom, 1-2 evőkanál almaecetet oldjak fel egy csésze vízben, és gargalizáljak vele. Ezt a módszert is érdemes megjegyezni, ugyanis az almaecet is antibakteriális hatású.

Egy csésze meleg teával azonnali nyugtató hatást érhet el fájó torkánál. A gyógyteák mellett előnyös a fekete, a fehér és a zöld tea fogyasztása is. Ezek olyan antioxidánsokat tartalmaznak ugyanis, amelyek segítenek az immunrendszer megerősítésében és a fertőzések leküzdésében.

Nagyanyáink jól bevált módszere megfázásra, torokfájásra a húsleves. A húslevesben található sónak gyulladáscsökkentő, nyálkahártya-nyugtató hatása van, továbbá olyan alapvető tápanyagokat is juttatunk szervezetünkbe, amelyek segítenek legyőzni a fertőzéseket.

A fent összegyűjtött praktikák és tanácsok bizonyítottan hatásos népi gyógymódok, azonban nem helyettesítik a szakszerű orvosi kezelés, ezért, ha a torokfájásunk napok múlva sem csillapodik, feltétlen orvoshoz kell fordulnunk. Nem érdemes otthoni gyógymódokkal próbálkozni, hanem orvoshoz kell fordulni, ha a torokfájáshoz egyéb súlyos tünetek is társulnak (pl. magas láz, nehézlégzés, nyelési nehézség, kiütések), ha arcüreg- vagy fülfájás is tapasztalható, ha a tünetek nem múlnak el egy héten belül. Ezekben az esetekben fontos az orvosi vizsgálat.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.