Menü

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

Mindenkinek ismerős az érzés, mikor fáj a torkunk, szúr, kapar, éget, a nyelés olyan, mintha kaktuszt ennénk. A torokfájásra számos gyógyszer létezik, azonban ezek helyett inkább a természetes megoldásokat, népi gyógymódokat fogom feltérképezni.

A torokfájás lehet a megfázás, vírusfertőzés jele, a hangszálak megerőltetésének következménye, vagy valamilyen komoly bakteriális fertőzés eredménye is, néhány otthon is alkalmazható módszerrel viszont enyhíthető a kaparó, égető torokfájás.

A torokfájás mindig egy nagyon kellemetlen dolog, erre én otthon elsőként sokszor a mézet veszem le a polcról. Mindegy, hogy már kristályos, kemény, folyékony, málna, akác, hárs vagy repceméz, a méz az méz. Teába keverve, vagy magában fogyasztva is hatásos gyógymód, antibakteriális és vírusölő hatású.

Régi módszer, sokan ismerik a meleg sós vizes gargalizálást, mely segít elpusztítani a torokban lévő baktériumokat. Nemcsak természetes, házi megoldás, de még hatásos és olcsó is.

A kamillatea gyógyhatásairól nem tudunk újat mondani, természetesen nyugtató hatású. Régóta használják gyógyászati célokra, például a torokfájás enyhítésére.

A sós vízzel való gargalizálás mellett gyakran alkalmazott módszer a sós vízzel kevert szódabikarbóna gargalizálás, mely szintén elpusztítja a baktériumokat. Ebben az esetben egy csésze meleg vízhez 1/4 teáskanál szódabikarbónát és 1/8 teáskanál sót kell adni, majd öblögetni.

Az almaecetet én még sosem használtam, de többen említették, hogy ha fáj a torkom, 1-2 evőkanál almaecetet oldjak fel egy csésze vízben, és gargalizáljak vele. Ezt a módszert is érdemes megjegyezni, ugyanis az almaecet is antibakteriális hatású.

Egy csésze meleg teával azonnali nyugtató hatást érhet el fájó torkánál. A gyógyteák mellett előnyös a fekete, a fehér és a zöld tea fogyasztása is. Ezek olyan antioxidánsokat tartalmaznak ugyanis, amelyek segítenek az immunrendszer megerősítésében és a fertőzések leküzdésében.

Nagyanyáink jól bevált módszere megfázásra, torokfájásra a húsleves. A húslevesben található sónak gyulladáscsökkentő, nyálkahártya-nyugtató hatása van, továbbá olyan alapvető tápanyagokat is juttatunk szervezetünkbe, amelyek segítenek legyőzni a fertőzéseket.

A fent összegyűjtött praktikák és tanácsok bizonyítottan hatásos népi gyógymódok, azonban nem helyettesítik a szakszerű orvosi kezelés, ezért, ha a torokfájásunk napok múlva sem csillapodik, feltétlen orvoshoz kell fordulnunk. Nem érdemes otthoni gyógymódokkal próbálkozni, hanem orvoshoz kell fordulni, ha a torokfájáshoz egyéb súlyos tünetek is társulnak (pl. magas láz, nehézlégzés, nyelési nehézség, kiütések), ha arcüreg- vagy fülfájás is tapasztalható, ha a tünetek nem múlnak el egy héten belül. Ezekben az esetekben fontos az orvosi vizsgálat.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?