Tippek a téli autózáshoz
- Dátum: 2024.11.25., 20:16
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- fékrendszer, hólapát, téligumi, vezetéstechnikai tréning
Ahogy minden időszaknak, a télnek is megvannak a maga sajátosságai, főleg, ha az útviszonyokat nézzük. Vannak fontos lépések, amiket be kell tartani ahhoz, hogy mindenki biztonságban legyen.
Amikor elérkezi az az idő, hogy nem lehetünk biztosak abban, hogy „csak” esővel találkozhatunk, ha autóba ülünk, hanem már csapadékkal is, legyen az havaseső, ónoseső, vagy havazás, akkor nem elég csak körültekintőnek lenni a kormány mögött. Egyrészt fel kell készíteni az autónkat erre az időszakra, másrész fel kell készíteni magunkat a téli vezetésre.
Autónk felszereltsége és felkészítése igen fontos a csúszós, havas utak akadálymentes használatához. Az első és legfontosabb, hogy beszerezzünk megfelelő téligumikat, de ha már régebb óta használjuk, akkor kérjük ki gumiszerelő véleményét a gumik állapotáról. A keveset használt, ám régebben vásárolt téligumi anyaga elkeményedhet, ami veszélyes, mivel a tapadási felület változik. Itt fontos megemlíteni, hogy a guminyomás sem mindegy, ezt töbször is ellenőrizni kell a szezon alatt.
A következő a fékek ellenőrzése. A havas, sózott utak nem csak az alvázban tehetnek kárt, hanem az autó többi alkatrészének sem túl jók, érdemem többször leöblíteni, vagy lemosatni hazaérkezés után az alvázat, kerekeket. Azokon az autókon, ahol kapcsolható a blokkolásgátló, célszerű bekapcsolni, hiszen ez a rendszer nem engedi a kerekek állóra fékezését, így kisebb az esélye egy veszélyes megcsúszásnak, vagy kifarolásnak. Minden alkalommal takarítsuk le a havat a kocsi tetejéről, mert egy fékezésnél az egész a szélvédőn landolhat, amitől nem igen fogunk kilátni. Ellenőrizzük gyakran a téli szélvédőmosó folyadék mennyiségét.
A csomagtartó tartalmáról se feledkezzünk meg, egy táskába pakoljunk takarót, hosszú lejáratú harapnivalót (müzli, keksz), vizet, hólapátot, és, ha belefér, tartsunk egy kisebb hólapátot is. Ezek nagyon hasznosak lesznek egy esetleges baleset mentési ideje alatt. Éppen ezért dugjunk el a kesztyűtartóban egy telefontöltőt is, jól jöhet. Egy hólánc is jól jöhet, főleg, ha hegyvidéki utakra indulunk.
Végül pedig vegyük figyelembe az emberi tényezőt. Próbáljunk meg a megfelelő sebességgel hajtani, kerüljük a hirtelen kormány- és pedálmozdulatokat, mivel a kerekek tapadása nem olyan, mint nyáron, a kerék könnyen kipörög. A nagyobb fékezés se szerencsés, mert ilyen esetben olyan érzés lesz, mintha egy jégpályán korcsolyáznánk. Tartsunk nagyobb követési távolságot, mert a latyakban való fékezésnél megnő a féktáv. Kerüljük a lejtőkön való parkolást, nehéz lesz elindulni, legfőképp felfelé, ha csúszik az út. Azok számára, akik nem biztosak vezetési tudásukban, az ország több pontján elérhető vezetési tréninget tartanak, amikre jelentkezve egy oktató elmondja gyakorlat közben, hogy hogyan is kell ezt jól csinálni.
A téli autózás különösen veszélyes, főleg azoknak, akik nincsenek jól felkészülve, de nem csak magunkat, hanem autónkat is érdemes jól felszerelni a latyakos időjárás beköszöntével.
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.
A retró zene mindig trendi
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?