Menü

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?

Ha kezünkbe veszünk egy pirulákkal teli dobozt, nehéz lehet eldönteni, hogy az gyógyszer vagy étrend-kiegészítő. Az étrend-kiegészítő élettani hatással rendelkező anyagokat tartalmazó készítmény, melynek segítségével elkerülhető vagy megszüntethető bizonyos vitaminok, ásványi anyagok hiánya.

Az étrend-kiegészítők nagy része kedvezően hat az egészségi állapotra, vagy csökkenti valamilyen betegség kockázati tényezőjét, illetve segíti a gyermekek egészségét és fejlődését, ám ilyen állítást csak akkor lehet kijelenteni és a terméken feltüntetni, ha mindez tudományos bizonyítékokkal alátámasztható.

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

A gyógyszer emberi betegségek megelőzésére vagy kezelésére szolgál. Ezek eredményeit az orvostudomány szempontjai szerinti kritikus elemzésnek, értékelésnek kell alávetni, és ez alapján állapítható meg a gyógyszer hatásossága. A gyógyhatás hiteles igazolásán túl valamennyi gyógyszernek minősülő készítmény esetében alapkövetelmény a kedvező előny/kockázati arány, és a szigorú előírásoknak megfelelő, valamint állandó gyógyszerminőség igazolása. Ezeket a követelményeket az engedélyező hatóság szigorúan ellenőrzi, mielőtt kiadja a gyógyszer forgalomba hozatali engedélyét.

Az étrend-kiegészítők forgalomba hozatalához – a gyógyszerekkel ellentétben – nincs szükség előzetes hatósági engedélyeztetésre, azonban az étrend-kiegészítő gyártója köteles a készítményt az előforgalomba hozatalkor az illetékes hatósághoz bejelenteni a hatékony hatósági ellenőrzés érdekében.

Ahhoz, hogy ma egy étrend-kiegészítő kapható legyen, nincs szükség hosszadalmas engedélyeztetésre, a gyártónak csupán be kell jelentenie a forgalomba hozatalt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmiszer-egészségügyi Intézet számára.

A gyógyszereket speciális, minőségbiztosított, zárt rendszeren keresztül szállítják, és vagy patikában, illetve egészségügyi intézményben adhatók el. Étrend-kiegészítőknél nincsenek ilyen szállítási vagy forgalmazási korlátok.

Éppen az engedélyeztetés hiánya miatt kell óvatosnak lennünk az étrend-kiegészítőkkel: mivel a szigorú, aprólékos és mindenre kiterjedő vizsgálatok – a gyógyszerekkel ellentétben – az esetükben elmaradhatnak. Minden étrend-kiegészítő vásárlása vagy alkalmazása előtt konzultálunk a háziorvosunkkal. Fokozott óvatosságot igényel a nem magyarországi internetes kereskedőktől történő rendelés, rájuk ugyanis nem terjed ki a hazai hatóságok ellenőrzése.

Mind a gyógyszert, mind az étrend-kiegészítőt az egészségünk érdekében alkalmazzuk. A legnagyobb különbség a kettő között, hogy míg az előbbinek igen, az utóbbinak nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.