Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
- Dátum: 2024.12.03., 14:14
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- 112-es segélyhívó szám, adventi koszorúk, aktuális, biztonságos, csillagszóró, égő olaj, ellenőrzött, fényfüzér, fűtött lakás, gyertya, karácsonyi készülődés, katasztrófavédelem, kigyullad, konyhai veszélyek, lakástűz, odafigyelés, petárda, súlyos sérülés, szilveszter, tűzoltók, tűzveszélyes, ünnep, veszélyes, zsír
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Az adventi koszorúk kapcsán a tűzoltók a gyertyák elhelyezésének és alátétjének a fontosságát emelik ki minden évben. Egy kisebb tálca már meggátolja a tűz terjedését és a koszorú meggyulladását, illetve semmiképp se tegyük a koszorút ablakba függöny, vagy egyéb éghető textília közelébe.
A karácsonyfák kapcsán a fenyő kiszáradása a rizikófaktor: minél hamarabb visszük be a fát a fűtött lakásba, annál jobban kiszárad karácsonyig, ami a tűzveszélyt is fokozza. Éppen ezért érdemes vásárlás után egy vödör vízbe állítani. Díszítéskor a gyertyákat és csillagszórókat semmi esetre sem szabad a karácsonyfára tenni, s a régi fényfüzérektől is óvakodjunk.
A téli időszakban 45 percenként kigyullad egy lakás – olvastam valamikor egy internetes portálon – ezen pedig tűzoltófamília tagjaként, tűzoltófeleségként nekem is megakadt a szemem.
Az ünnepi készülődés idején sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a karácsonyváráson kívül ez az idő egy rendkívül tűzveszélyes időszak is, mely apró odafigyeléssel megelőzhető.
A legfontosabb, hogy ne hagyjuk felügyelet nélkül az adventi dekorációt, adventi koszorút, karácsonyfát!
A felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú, égő gyertya, a felelőtlenül használt csillagszóró nagyon rövid idő alatt óriási tüzet okozhat és mindent meggyújt maga körül, ehhez mindössze pár perc is elég, a baj hamar megvan.
A karácsonyfán lévő füzéreket gondosan húzzuk ki a konnektorból, ha elhagyjuk a lakást!
Az ünnepek alatt nemcsak az adventi koszorúk, karácsonyfák, gyertyák és fényfüzérek jelentenek veszélyt, hanem szilveszter idején a petárdák és tűzijátékok felelőtlen használata is, mely tüzet, illetve komoly égési sérüléseket okozhat.
Nemcsak az ünnepi holmik, kiegészítők okozhatnak tüzet, hanem a konyha is egy potenciális veszélyzóna.
Az ünnepi készülődés során egyszerre több főzőlapon és a sütőben készülnek az ételek párhuzamosan, s olykor kapkodunk. Ha meggyullad az olaj vagy zsír, akkor tilos vizet önteni rá, mert a ráöntött víz gőzzé alakul, és szabályosan kirobbantja az égő olajat az edényből, ami aztán minden mást is meggyújt maga körül, nagyon súlyos sérülésekkel járhat.
Fedjük le egy fedővel az égő olajat és zárjuk el a tűzhelyet – hívják fel a figyelmet erre is a tűzoltók.
Mi a teendő, ha kigyullad valami?
Ha minden elővigyázatosság ellenére mégis tűz keletkezik, akkor a tűz oltása előtt áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket.
A családtagokkal, gyermekekkel már jő előre beszéljük át, mi a teendő tűzveszély, veszély esetén, mi a tűzoltóság és a mentők telefonszáma. Nagyon fontos, hogyha megtörtént a baj, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.