Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
- Dátum: 2024.12.03., 14:14
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- 112-es segélyhívó szám, adventi koszorúk, aktuális, biztonságos, csillagszóró, égő olaj, ellenőrzött, fényfüzér, fűtött lakás, gyertya, karácsonyi készülődés, katasztrófavédelem, kigyullad, konyhai veszélyek, lakástűz, odafigyelés, petárda, súlyos sérülés, szilveszter, tűzoltók, tűzveszélyes, ünnep, veszélyes, zsír
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Az adventi koszorúk kapcsán a tűzoltók a gyertyák elhelyezésének és alátétjének a fontosságát emelik ki minden évben. Egy kisebb tálca már meggátolja a tűz terjedését és a koszorú meggyulladását, illetve semmiképp se tegyük a koszorút ablakba függöny, vagy egyéb éghető textília közelébe.
A karácsonyfák kapcsán a fenyő kiszáradása a rizikófaktor: minél hamarabb visszük be a fát a fűtött lakásba, annál jobban kiszárad karácsonyig, ami a tűzveszélyt is fokozza. Éppen ezért érdemes vásárlás után egy vödör vízbe állítani. Díszítéskor a gyertyákat és csillagszórókat semmi esetre sem szabad a karácsonyfára tenni, s a régi fényfüzérektől is óvakodjunk.
A téli időszakban 45 percenként kigyullad egy lakás – olvastam valamikor egy internetes portálon – ezen pedig tűzoltófamília tagjaként, tűzoltófeleségként nekem is megakadt a szemem.
Az ünnepi készülődés idején sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a karácsonyváráson kívül ez az idő egy rendkívül tűzveszélyes időszak is, mely apró odafigyeléssel megelőzhető.
A legfontosabb, hogy ne hagyjuk felügyelet nélkül az adventi dekorációt, adventi koszorút, karácsonyfát!
A felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú, égő gyertya, a felelőtlenül használt csillagszóró nagyon rövid idő alatt óriási tüzet okozhat és mindent meggyújt maga körül, ehhez mindössze pár perc is elég, a baj hamar megvan.
A karácsonyfán lévő füzéreket gondosan húzzuk ki a konnektorból, ha elhagyjuk a lakást!
Az ünnepek alatt nemcsak az adventi koszorúk, karácsonyfák, gyertyák és fényfüzérek jelentenek veszélyt, hanem szilveszter idején a petárdák és tűzijátékok felelőtlen használata is, mely tüzet, illetve komoly égési sérüléseket okozhat.
Nemcsak az ünnepi holmik, kiegészítők okozhatnak tüzet, hanem a konyha is egy potenciális veszélyzóna.
Az ünnepi készülődés során egyszerre több főzőlapon és a sütőben készülnek az ételek párhuzamosan, s olykor kapkodunk. Ha meggyullad az olaj vagy zsír, akkor tilos vizet önteni rá, mert a ráöntött víz gőzzé alakul, és szabályosan kirobbantja az égő olajat az edényből, ami aztán minden mást is meggyújt maga körül, nagyon súlyos sérülésekkel járhat.
Fedjük le egy fedővel az égő olajat és zárjuk el a tűzhelyet – hívják fel a figyelmet erre is a tűzoltók.
Mi a teendő, ha kigyullad valami?
Ha minden elővigyázatosság ellenére mégis tűz keletkezik, akkor a tűz oltása előtt áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket.
A családtagokkal, gyermekekkel már jő előre beszéljük át, mi a teendő tűzveszély, veszély esetén, mi a tűzoltóság és a mentők telefonszáma. Nagyon fontos, hogyha megtörtént a baj, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
Ehető vadnövények nyomában
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.