Menü

Mosolygós depresszió – így ismered fel

Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.

Biztosan mindenkinek vannak olyan ismerősei, akikről azt gondolják, hogy nála minden rendben van, hiszen általában jókedvű, vidám, pozitív életszemlélettel éli az életét. Nem mindig van így. Ezernyi boldog képet látni a közösségi oldalakon, kívülről minden szép, és bár nem minden esetben, de sokszor ezek a képek csak a látszatot tükrözik. A belső hang, az érzések ez mögött nem mindig a boldogsáról tesznek tanúbizonyságot.

A mosolygós depresszió egy nagyon ellentmondásos szókapcsolat, ami nagyon jól mutatja azt, hogy a benne szenvedő egyén milyen a külvilág felé és milyen valójában belül. Ezek az emberek boldognak tűnnek, mosolyognak, de közben zavartak, kiúttalannak érzik az életüket, a háttérben súlyos depresszív állapot állhat. Megannyi híres humorista, színész tragikus halálát olvashatjuk a sajtóban, akik minket könnyen meg tudnak nevettetni, ők maguk pedig mély szomorúságban élik a saját életüket.

Ilyen volt a méltán híres, zseniális színész, Robin Williams is. Azt mondják, hogy a legviccesebb emberek a legszomorúbbak, mivel ezzel próbálják elhessegetni a „rosszat”. Ezeknél az embereknél a tényleges környezet, legyen az családtag, vagy nagyon közeli barát sem tudja, hogy mekkora a baj. Sőt, maga az egyén sem tudja mindig, hogy mi is a helyzet, ezáltal nem kér segítséget.

A betegség e fajtájánál az egyik legveszélyesebb az, hogy nagyon sokszor társul mellé öngyilkossági gondolat. Nagyon nehéz felismerni a tüneteket, hiszen egy állandóan energikus, kedves, vidám embert látunk, de azért vannak árulkodó jelek, amikre érdemes odafigyelni. Azoknál, akiknél egy állandósuló, két hétnél tovább tartó fáradtság figyelhető meg, már nem feltétlenül csak a pihenés van szükségük. Jelentkezhet félelem érzet, főleg a jövő reménytelenségét illetően. Alvászavarok, libidó elvesztése, az étvágy elvesztése, érdektelenség, koncentrációs képesség hanyatlása, hangulatingadozások, szorongás, vagy éppen egy mániákus viselkedés is jelentheti, hogy valami nincs rendben.

Azzal tudunk segíteni ebben az esetben, hogy biztosítjuk támogatásunkról és arról, hogy attól, hogy gondjai vannak, még szereti a környezete. Mindenképp javasoljuk, hogy keressen fel szakembert, aki segít megküzdeni a negatív érzésekkel. Soha, semmilyen körülmények között ne becsüljük le a másik gondjait, hiszen neki lehet, hogy az a legnagyobb problémája. Ösztönözzük, hogy kezdjen el sportolni, vagy keressen egy olyan hobbit, amiben alkothat, ezzel új célt adhat önmagának. Javasolhatunk hang vagy illatterápiát, stresszkezelő technikákat.

A mosolygós depresszió egy veszélyes mentális probléma, melyet nagyon nehéz felismerni küldő szemlélőként. Mindig nézzünk a dolgok mögé és figyeljünk a jelekre, ez akár életet is menthet.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.