Lúgosító ételek nyomában
- Dátum: 2024.12.09., 06:43
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- diéta, egészség, kalória, lúgosítás, szépség, táplálkozás, tisztítókúra, vitamin, zöldség
Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.
Úgy tartják, hogy a lúgosító diéta javítja az egészséget és segíti a betegségek gyógyítását, mint például a rák. A lúgos ételek fogyasztása nagyon egészséges, mert természetes, teljesértékű, feldolgozási folyamatokon nem átesett, növényi alapú ételek fogyasztására készteti az embereket. De nem szabad elfelejteni, hogy egyes savak kifejezetten fontosak a szervezet szempontjából, ilyenek a zsírsavak és az aminosavak.
Amaránt (disznóparéj)
Ezt a gabonafélét nem sokan ismerik fogyasztás szempontjából. Bármelyik lúgosító alapú diétába beleillik. Amellett, hogy lúgosító hatása van, nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek mind szükségesek az egészségünkhöz. Ha nem vagy benne biztos, hogy hogy kell elkészíteni, számos receptet találsz hozzá az interneten.
Spárga
Maradjuk a szuperzöldségeknél – a spárga lúgosítja a testet, hiszen ez az egyik legerősebben lúgosító zöldségünk. Viszont nem csak ezért olyan egészséges. Tartalmaz antioxidánsokat, tápanyagokat és számos méregtelenítő összetevőt is. A spárgának emellett öregedésgátló hatása is van, így bőven van okunk elkezdeni beépíteni az étrendünkbe.
Paradicsom
Egy kínai tanulmány szerint a paradicsomlé jelentősen csökkentheti a testsúlyt, a testzsírt és a derékkörfogatot. Emellett csökkentheti a koleszterinszintet is, amely hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Amellett, hogy a paradicsom rostban gazdag, alacsony glikémiás indexű és alacsony kalóriatartalmú. Tulajdonképpen bármely diétába szuperül beilleszthető, hiszen kalóriatartalma 100 grammonként mindössze 22 kcal.
Citrom
Bár a citromlé természetes módon alacsony pH-értékkel rendelkezik, és fogyasztás előtt savasnak számít, fogyasztás után valójában lúgosító hatású. A citrom lúgosító hatása abból adódik, hogy citromsav általában savas környezetet hoz létre a szervezetben, ami hozzájárul a pH egyensúly helyreállításához.
A lúgos környezet elősegíti az enzimek és a sejtek működését, valamint csökkenti a káros baktériumok és gombák szaporodásának esélyét. Emellett a citrom rostokban, C-vitaminban gazdag, ami erősíti az immunrendszert, és segíthet a fogyásban, mert eltelít és eltávolítja a szervezetből a salakanyagokat.
Bazsalikom
Lehet, nem is tudtad, hogy akár a gyógynövények vagy a fűszerek is hatással lehetnek a testet pH értékére. De mint kiderült, vannak jó fűszerek és rossz fűszerek. A bazsalikom például lúgosít, és mellette egyéb más jótékony tulajdonsága van, mint például a flavonoid tartalma, ami hozzájárul a test gyógyulásához.
Brokkoli
Egy alapvető étel, ami nem meglepő módon lúgosít is. A brokkoli egyike azoknak a zöldségeknek, amelyeknek olyan nagy a tápanyagértéke és annyira egészségesek, hogy generációk óta előkelő helye van a tányérunkon. Sütéssel vagy párolással gyorsan finom köretet készíthetünk belőle.
Édesburgonya
Az édesburgonya sokoldalúan felhasználható és tápanyagban gazdag gyökérzöldség, magas az A-vitamin, C-vitamin és mangán tartalma. Rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, és a magas a rost- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően támogathatja az immunrendszer működését, a bélrendszer egészségét, valamint az agyműködést és a szem egészségét.
Kelbimbó
Lehet, hogy gyermekkorodban meghagytad a tányérodon a kelbimbót, de most itt az ideje, hogy megszeresd ezt a roppant egészséges zöldséget. Kimutatták, hogy segít lebontani a szervezetben, amit más savasító ételek okoztak, így hozzájárul a test pH egyensúlyának kialakításához és fenntartásához.
Továbbá tele van vitaminnal, ásványianyagokkal és rosttal, így tökéletes köret lehet bármilyen ételhez. A legjobb, ha frissen veszed meg és otthon megpárolod.
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.
Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.