Menü

Mi az, ami tilos Luca – napján?

A Luca-nap a hagyományokban vannak dolgok, amit tilos elvégezni, ugyanis balszerencsét hoz. Melyek a Luca-napi babonák?

A Luca- nap elsősorban a karácsony közeledtét jelzi. Bár a régi korokra visszanyúló hagyományok között számos szenthez kötődő hiedelmet lehet találni, valószínűleg kevés olyan nap van, melyhez egyszerre annyi tiltás és jóslás kapcsolódik, mint Szent Luca napjához.

A monda úgy tartja, hogy december 13-án a sötétséggel Szent Luca boszorkánnyá alakul, és ez ellen kell védekeznünk. Jobban tesszük, ha ajtónk kulcslyukába fokhagymát dugunk, és seprűinket keresztbe tesszük. Ezen a napon nem szabad semmit sem kölcsönbe kérni, mert a végén még a boszorkány megkaparintja, de se varrni, se házimunkát nem szabad végezni, mert a házkörüli tyúkok nem fognak tojást adni. A Luca székéről se feledkezzünk meg, hiszen erre állva a templomban megláthatjuk a boszorkányt.

Változó, hogy az egyes népek hogyan tekintenek Lucára, és milyen jelentőséget tulajdonítanak neki, alapvetően mégis két arccal jelenik meg a hiedelemvilágban: a jóságos, segítő szent és a boszorkány képével.

Régen úgy tartották, hogy ekkor, december 13-én a lányoknak és az asszonyoknak szigorúan tilos volt bármiféle házimunkát elvégezni, így kötni vagy fonni, kenyeret sütni vagy éppen mosni sem volt szabad, ellenkező esetben Luca haragjára számíthattak, mely legtöbbször rosszat jelentett.

Mit tilos még ekkor tenni?

Ezen a napon tüzet gyújtani és varrni sem volt tanácsos az asszonyoknak. Kölcsönadni szintén nem volt tanácsos, mert a kölcsönkért tárgyak a boszorkányok kezére juthattak. Magyarország bővelkedik az olyan izgalmas hagyományokban, mint a lucázás, a Luca-búza ültetése vagy a Luca-szék készítése.

A népi hiedelmek szerint a varázserővel bíró háromlábú Luca-széket a régi fiatal legények készítették el hét darabból és többféle fából. A hagyományos darabnak 13 nap alatt kellett elkészülnie. Innen a mondás, hogy „lassan készül, mint a Luca széke”. A Luca-széknek érdekes funkciója volt. December 26-án, az éjféli misére csempészték be a legények, és felálltak rá, hogy megláthassák a tömegben a boszorkányokat.

Némely faluban még szokás, hogy Luca-napon a gyerekek házról házra járnak, szalmát hintenek, és vidám mondókákkal kívánnak bő termést és egészséges jószágokat.

A lányok ezen a napon 12 gombócot főztek. Mindegyikbe egy férfi nevét rejtették. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, megmondta ki lesz a férjük.

Ki volt Luca valójában?

Ő volt Szent Lúcia, akit a keresztény vallás vértanúként tart számon. Története szerint édesanyja csodával határos gyógyulása után álmában megjelent Szent Ágota, és ennek hatására Lúcia szüzességet fogadott, hozományát pedig felajánlotta a szegényeknek. Vőlegénye ezt nem vette jó néven, ezért, hogy bosszút álljon, kereszténység vádjával illette a lányt. Lúcia bíróság elé került, és elítélték: kínzás után halál várt rá.

December 13-a, vagyis Luca napja a karácsonyi ünnepkör egyik fontos napja. Általában az adventi időszak közepére esik, mely Szent András ünnepéhez legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tart és a keresztény kultúrkörben a karácsonyi előkészület ideje.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.