Téli madáretetés, de hogyan?
- Dátum: 2024.12.20., 17:37
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- állatok, alma, átalussza, dió, eleség., életfunkció, elraktároz, etetési időszak, fagy, feléli, hibernál, hideg, hónapok, hüllő, időjárás, köles, költözik, kutat, madár, madáretető, menedék, olajos mag, rejtekhely, rovar, sün, szükséglet, tápanyag, táplálékhiány, tél, téli álom, víz, zord, zsiradék
Szerencsére vannak jószívű emberek, akik előszeretettel gondoskodnak a madarakról télvíz idején. A természet barátai a hideg idő közeledtével szívesen helyeznek el madáretetőket, hogy a madárkák télen is élelemhez jussanak. Kedves gesztus, azonban néhány fontos dologra érdemes odafigyelni.
Azok az állatok, akik nem alszanak téli álmot, keményen küzdenek a téli hónapokban élelemért, menedékért. Ekkor használják fel az elraktározott zsírtartalékukat. A téli hónapok túléléséért folytatott küzdelmüket többféle módon segíthetjük, a madarakat például eleséggel, vízzel.
A madáretetés fontos téma, hiszen nem mindegy, hogy milyen madáretetőket helyezünk ki, mivel etetjük az állatokat és hová helyezzük ki a madáretetőket.
Ha madáretetőt helyezünk el a kertünkben vagy az udvaron, akkor folyamatosan gondoskodjunk a madárkák élelmezéséről, ez talán a legfontosabb, ők ugyanis onnantól kezdve, hogy rátalálnak az általunk készített kis táplálkozóhelyekre, mindig számítanak az az élelemre. Figyeljük tehát arra, hogy rendszeresen helyezzünk el nekik eleséget az etetőben!
Az sem mindegy, hogy mit adunk nekik enni. Manapság már lehet vásárolni madáreleséget, de otthon is összeállíthatunk ilyesmit különböző magvakból, kölesből, dióaprólékból. Fontos azonban, hogy ne pirított, sózott, vagy olajos, hanem natúr magvakat használjunk! Ezen túl almát is kitehetünk, mert ezt is szeretik csipegetni, és fontos tápanyagokhoz jutnak belőle.
A legfontosabb dolog tisztában lenni a madáretetés felelősségével, hiszen ahogy fent említettem, a madarak hamar megszokják a lelőhelyet és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára a jövőben is, így évről-évre akár messziről is visszatérnek a megszokott etetők közelébe, ezért, ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, a madarak nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Segítsünk az állatoknak átvészelni a telet!
Nemcsak a madaraknak nehéz átvészelni a telet, a sünökre is gondolni kell. Sajnos a sünök közel fele elpusztul élete első telén, mert éheznek, fáznak és nem élik túl a téli zord időjárást. Zsírtartalékaikat felélik, így folyton élelem után kutatnak. Nekik vizet és kutya- vagy macskaeledelt adhatunk.
Egy kevés madáreleség az ablakpárkányon, egy alma a fa ágain, egy darab szalonna vagy egy marék olajos mag az etetőben máris nagy segítséget jelent az éhező madarainknak, arról nem is beszélve, a gyerekek milyen szívesen figyelik ablak mögül, ahogy ezek az állatkák megtalálják és elfogyasztják az eleséget. Már csak egy jó madáretető elkészítésére kell rábeszélni kollektíven apukát.
Tűzijáték és ami vele jár, avagy hogyan tehetjük könnyebbé házi kedvenceink szilveszterét?
Szilveszterkor sok házi kedvenc kerül utcára az ijedség miatt, az elkóborolt állatok közül pedig sokan nem is kerülnek vissza a gazdájukhoz, ezért nagyon fontos, hogy felkészüljünk az év végére és gondoskodjunk az állatok számára biztonságos környezetről.
Az újévi fogadalmak pszichológiája
Nemsokára itt a szilveszter és ilyenkor sokan tesznek valamiféle fogadalmat az újévre. Ezeknek a megvalósítása azonban sokszor nem valósul meg, mert a célkitűzésen kívül semmilyen tervvel nem készülünk azoknak megvalósítására. Itt van néhány tipp, hogyan építhetjük be a változtatásokat egyszerűbben az életünkbe!
Az emberi kötődés évtizedeken át ível
Vajon a gyerekkorban kialakult kötődés mennyire marad fenn felnőttkorunkra? Ezek a korai élményeink valóban olyan erővel bírnak, hogy később megjelennek a jeleik párkapcsolatainkban, saját szülői viselkedésünkben, sőt mi több, generációs módon utódainkban is? Most amikor a karácsony csak néhány napra van, adódik a kérdés, hogy az emberek hogyan és milyen módon próbálnak kötődni egymáshoz a nagyvilágban.
Miért használjunk aromaterápiás diffúzort?
A túl száraz környezet számos egészségügyi problémát okozhat. Fejfájást, irritált orrnyálkahártyát, szemszárazságot, de asztmát vagy egyéb légúti megbetegedéseket is. A helyiségben a megfelelő páratartalmat úgy biztosíthatjuk a legegyszerűbben, ha egy diffúzort vagy párásítót használunk és figyeljük a levegő páratartalmát.
Karácsonykor is állatstopot kérnek az állatvédők!
Idén is állatstopot kérnek az állatvédők! Nem javasolják élő állatok ajándékozását, ugyanis sokan egyáltalán nincsenek tisztában a felelős állattartással.