Menü

Csillagánizs, a tél illatának jótékony hatása

A télnek, a karácsonyi ünnepeknek megvannak a maga illatai, amikről azonnal az ünnep és a hozzá tartozó hangulat jut eszünkbe. A csillagánizs is ilyen, de aromája mellett jótékony hatása is van.

Amikor a tél illatairól beszélünk, akkor általában elsőre beugrik a fahéj, a gyömbér, a szegfűszeg, végül a kevésbé ismert csillagánizs is, mely nem összekeverendő a sima ánizzsal, és a japán csillagánizzsal. Ez utóbbit nem szabad étkezésre használni, mivel szervezetünk számára mérgező anyagokat tartalmaz.. Ez a növény Dél-Kínából származik, ahol gyógy- és fűszernövényként is régóta ismeretes. Európába Londonon keresztül érkezett.

Jellegzetes illata és íze miatt, amit illóolajénak köszönhet, sokféle étel és ital ízesítésére használják. A növény tartalmaz fehérjéket, csersavat, cukrot, és maga az illóolaj pedig anetolt. Az ázsiai konyha alapfűszere, édeskés ízét könnyen felfedezhetjük a különböző ételek fogyasztása során, mivel szinte minden fűszer mellett megfér. Lehetnek azok húsos ételek, gyümölcsös falatok, kompótok, gyümölcslevek, levesek, vagy lekvárok, illetve likőrök és teák, édes borok.

A csillagánizsnak az egyik fontos összetevője a sikimisav. Ez az anyag felkeltette a gyógyszeripar figyelmét, hiszen az influenzavírus elleni gyógyszereknél felhasználva igen eredményes. Ez a sikimisav ezek mellett remek gyulladáscsökkentő, szuper antioxidáns és fertőzésgátló, azaz gomba- és baktériumellenes hatású is. A rákellenes hatása is bizonyítást nyert, mivel meggátolja bizonyos tumorsejtek növekedését. Nagyon sok kozmetikai termékben is megtalálhatjuk összetevőként.

A növényben nem csak a sikimisav gyógyhatású. A csillagánizst használják emésztőrendszeri gondok elűzésére, mivel képes enyhíteni az emésztési zavarokat, a gázképződést és az ezzel járó kellemetlen puffadást. A kínaiak a reumatikus tünetek kezelésére és görcsoldóként használják. Pompás immunerősítő is, ennek főként a betegségek elkerülésében vehetjük hasznát. A népi gyógyászatban libidó nővelő szerként ismert, vagyis egyféle afrodiziákum, csillapítja a klimaxos tüneteket, sőt, szüléskönnyítőként is számon tartják.

A babona úgy tartja, hogy ha csillagánizst fogyasztunk, akkor az megvéd minket a szemmel veréstől. Amellett, hogy fűszer- és gyógynövény, termésének alakja miatt dekorációk kiváló alapanyag. Szárított formában karácsonyi díszekhez, de akár lakásillatosító potpourri összetevőjeként is felhasználható.

A csillagánizs egy remek fűszernövény, melynek számos gyógyhatása ismert. Bizonyos népi gyógyászatokban régóta használják, illata és íze nélkül a karácsonyi időszak elképzelhetetlen. Termése csodás kinézete otthonunk dísz lehet.

Téli szuperétel a savanyú káposzta

Mindenki ismeri a savanyú káposztát, a többség evett is már, de lehet, hogy nem mindenki tudja, hogy mennyire egészéges és hasznos étel szervezetünknek.

Vérerek tisztítása hatékonyan

Az érelmeszesedés egy krónikus, gyógyíthatatlan betegség, melynek kialakulása egészséges életvitellel megelőzhető. Ha pedig már kialakult, időben felfedezve jól kezelhető, a folyamat megállítható, és megfelelően csökkenthető a súlyos problémák kialakulásának kockázata. Nehézséget az okoz, hogy sokáig észrevétlen maradhat.

Májvédő növények nyomában

A májban nincsenek érzőidegek, ezért nem fáj, ha funkciója gyengül vagy baj van, de jelez, ha valami nincs rendben! Ilyenek a kiálló gyomor, a hastérfogat növekedés, a puffadás, a gyomorégés, a bőrpanaszok, verejtékezés, a fáradtság, az allergiák, a hormonális egyensúlyzavar, a súlytöbblet, a sötét vizelet, a lepedékes nyelv, a magas trigliceridszintek.

Egészséges karácsonyi menü kompromisszumok nélkül

Az ünnepi ételek elkészítése mindig nagy előkészülettel jár, és sokaknál minden évben ugyanaz a megszokott karácsonyi menü kerül az asztalra. Ezek az ételek azonban sokszor nem túl egészségesek, esetleg nem passzolnak a diétánkba. Néhány egyszerű alternatívával azonban könnyen fel lehet dobni az ünnepi asztalt!

Téli zöldségek

A hideg időben nehéz termeszteni bármit is, pedig pont ilyenkor van a legnagyobb szükségünk a vitaminokra és ásványi anyagokra. Vannak olyan zöldségek, amiket télen is frissen ehetünk.