Menü

Országok, ahol nem ünneplik a karácsonyt

Számunkra, a magyarok döntő többségének olyan egyértelmű, hogy a december az adventi időszakot jelenti, melyet a karácsony megünneplésével zárunk. Pedig nem mindenhol van így a világ többi táján.

A karácsony eredendően egy keresztény ünnep, ami Jézus Krisztus, Isten fiának születésére hivatott emlékeztetni. A világon sok helyen ünneplik nem keresztény vallásúak is, hiszen ez már az öröm, a szeretet, a család és a békesség ünnepe. A hagyományokhoz hűek karácsonyfát állítanak, megajándékozzák egymást. Országonként eltérő, hogy a gyerekek hitét melyik irányba terelik, van, ahol a Kis Jézus, van, ahol a Mikulás, van, ahol az angyalok hozzák az ajándékokat. Viszont vannak országok, ahol a karácsony nem ünnep, vagy éppen nem december 24-26 között ünneplik.

Az ortodox vallás karácsonyának szentestéje január 6-ra esik, másnap pedig karácsony. Ennek oka az, hogy ők a régi, Julianus naptárt veszik számításul. Abban is különbözik ünneplésük, hogy ez a dátum még a böjt időszakába esik, ezért nem fogyasztanak húsételeket. A muszlim vallású országokban, mint például Törökország, vagy Afganisztán, egyáltalán nem ünneplik a karácsonyt. Sőt, karácsonyt köszönteni bűnnek számít, ezzel kiléptetik az iszlámból. Afganisztánban márciusban tartják a fő ünnepet, mely a perzsa újévet ünnepeli.

Szintén iszlám ország Marokkó, Tunézia, és Pakisztán is. Legutóbbi azért lóg ki picit a sorból, mert ott december 25-e nemzeti ünnep, de nem a karácsony miatt, hanem, mert ezen a napon született meg Pakisztán alapítója. A buddhista országokban sem ünneplik Jézus megszületését, viszont többféle buddhista irányzat is ünnepeli a téli napfordulót, ebben a fény születését. Ide sorolhatjuk a Belső-Ázsiai országokat, Thaiföldet, vagy Bhutánt. Érdekeség, hogy Kínában egy-egy helyen jön a Mikulás, néhol még karácsonyfát is látni a nagyobb bevásárlóközpontokban, esetleg szállodákban, de az otthonokban igen ritka.

Tajvanon és Hongkongban december 25-e munkaszüneti nap, itt több helyen is találkozhatunk feldíszített fákkal. Végül a legradikálisabb ország ebből a szempontból Észak-Korea, ahol ugyanis betiltották a kereszténységet, félve attól, hogy ez fenyegetést jelenthet a rezsimre. Így egyértelmű, hogy a karácsony is tilos, akit mégis rajtakapnak ezen ünnep megülésén, halálbüntetésre ítélik.

Az, hogy bizonyos országokban a másfajta vallás miatt nem ünneplik e keresztény ünnepet, nem jelenti azt, hogy nem találkozhatunk karácsonyi készülődéssel, feldíszitett fával, vagy ünnepi öltözetű üzletekkel, de ez már inkább a turisták bevonzására szolgál.

Nem minden országban jelent ünnepi időszakot a december és ünneplik meg a karácsonyt, bizonyos országokban a másfajta, nem keresztény vallás miatt, máshol pedig kifejezetten tilos.

Digitális karácsony: hogyan változtatta meg az internet az ünneplést?

A web 2.0. és a digitális technológia térhódítása alapjaiban változtatta meg, hogy hogyan készülünk és ünneplünk karácsonykor. A hagyományos képeslapoktól az online vásárlásig, a személyes találkozóktól a virtuális beszélgetésig számtalan szokás átalakult az utóbbi évtizedekben. Nézzük meg részletesen, hogyan hatott a digitalizáció a karácsonyi ünneplés különböző aspektusaira.

A karácsony érzelmi hatásai

A karácsony a szeretet ünnepe, ugyanakkor sokszor rengeteg teherrel is jár, ami kihatással lehet az érzelmi világunkra. Az is előfordulhat, hogy valami oknál fogva egyedül kell töltsük, de ennek ellenére is lehet boldog és szeretetteljes az ünnepkör, csak oda kell figyelnünk magunkra és a környezetünkre.

A karácsonyi vásárok története

A karácsonyi vásárok ragyogó fényeikkel, édes illataikkal és örömteli atmoszférájukkal sokakban keltenek nosztalgiát egy idilli múlt, „kollektív ünnepi harmónia” iránt. Azonban ez a múlt részben a képzelet szüleménye, a hagyomány pedig sokkal újabb keletű, mint gondolnánk.

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.