Tanácsok a máj egészséges működésének érdekében
- Dátum: 2024.12.29., 09:55
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- alkohol, baktérium, egészség, emésztés, étkezés, máj, méreganyag, salakanyag, szénhidrát, víz
Anyagcserénk központi szerve a máj, szinte minden ilyen jellegű folyamatban részt vesz. Fontos szerepe van a méregtelenítésben, bizonyos vegyületek termelésében. Létfontosságú funkciói miatt tudatosan figyelni kell rá, hogy megelőzzük az esetleges károsodását.
Szinte felsorolni is alig lehet, mennyi feladata van a májunknak. Az ember legnagyobb mirigye, tömege felnőtt korban 1,2 – 1,5 kg. Kiszűri a bélből felszívódó baktériumokat és a méreganyagokat a vérből. A bélből felszívódó tápanyagot tovább bontja, hogy még jobban hasznosíthassuk azt. Koleszterint termel, amely nélkülözhetetlen az emésztésben szerepet játszó epe előállításához.
A máj szervezetünk legfőbb zsírégető szerve. Amikor azonban túlterheljük különféle mérgekkel, mint amilyen az alkohol vagy egyes szennyezőanyagok, túlságosan leterheljük. A tisztítómunka mellett már nem jut ideje, hogy a hatékony zsírégetéssel is foglalkozzon. Így a súlyunk emelkedhet.
A máj működési zavarára utalhat az étkezés után hirtelen kialakuló csalánkiütés. A testszerte megjelenő viszkető, hólyagos kiütések olykor hatalmas méretűek is lehetnek. Gyakori tünet még a háton vagy akár az egész testen jelentkező kínzó viszketés. Előidézheti az epehólyagban lévő kő, idült epeút gyulladás, különböző okokból kialakult májgyulladások és igen gyakran gyógyszerek is, amelyekre a beteg túlérzékenységi reakcióval válaszol.
A szájnyálkahártyák gyulladásai és a szájszél berepedése is egy esetleges májműködési zavarra utalhat. Előrehaladott állapotú májbetegség esetén a páciens lehelete sajátságosan aromás lehet. Kísérő tünet még a fénylő, piros nyelv.
1. Étkezés: le a szénhidrátokkal és fel a tápanyagokkal!
Csökkentsd a bevitt szénhidrát mennyiségét napi 170 grammra, szabadulj meg a finomított, feldolgozott ételektől. Válassz természetes és minőségi élelmiszereket, melyek magas tápanyag tartalommal rendelkeznek. Egyél több rostot.
2. Egyél keveset többször!
Étkezz naponta többször, akár 5 alkalommal is. Ez a cselekedet jobb emésztésről és egyenletes vércukorszintről gondoskodik.
3. Vigyázz az élvezeti szerekkel
Kerüld az alkoholt , cukros italok fogyasztását. A cukros italok a fő bűnösök abban, hogy ma már 10 éves gyerekeknél is diagnosztizálnak zsírmájat.
4. Nagy mennyiségű tiszta vízre van szükség!
Igyál bőségesen folyadékot, egészen pontosan tiszta vizet, hogy segítsd. Nincs folyadék nélkül hatékony méregtelenítés.
Mozogj rendszeresen, hogy bőségesen ellásd szerveidet és sejtjeidet oxigénnel (igen fontos tápanyag!), illetve fokozd a keringést a hatékony méregtelenítés érdekében.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.