A gyógyfürdők varázsa
- Dátum: 2025.01.03., 15:26
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- akné, csontok erőssége, egészség, életmód, fürdőzés, gyógyvíz, kikapcsolódás, mozgásszervi panaszok, termálvíz, vitamin
Az ünnepek hektikus fennforgása után, de akármilyen más stresszes szituáció, vagy egészségügyi probléma esetén igazán jól tud esni egy kis frissítő kikapcsolódás egy gyógyfürdőben. A gyógyhatású vizekben való megmártózás nem csak a testre, de a lélekre is jó hatással van, és szerencsénkre hazánkban rengeteg ilyen vízzel rendelkező termálfürdő található.
Miért is gyógyhatásúak ezek a vizek? Ezek a természetes eredetű fürdők olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással lehetnek a szervezetre. Ezek segítenek helyreállítani a test egyensúlyát, támogatják a regenerációt és számos betegség esetében enyhítik a tüneteket. Ezek közül a leggyakrabban előfordulók között van a kén, amely enyhíti a gyulladásokat, javítja az ízületek mozgékonyságát és elősegíti a bőrproblémák kezelését. A kálcium sokak számára ismerős, hiszen ez szükséges a csontunk erősségéhez, illetve a magnézium szintén egy mindennapos vitamin lehet főként a sportolók számára, ezek is megtalálhatóak a gyógyvizekben.
Ezek a bőrön keresztül szívódnak fel, ezért amennyiben rászorulunk érdemes lehet rendszeres időközönként látogatni ezeket a létesítményeket. Akár külsőleges problémák esetén is javallott a fürdőzés, ugyanis a víz összetételétől függően akár bőrgyógyászati betegségek tüneteit is csökkentheti, mint például az akné, ekcéma vagy a pikkelysömör.
Annak érdekében, hogy ne terheljük túl a szervezetünket ásványi anyagokkal, illetve elkerüljük a túlmelegedést, egyszerre 20-30 percnél többet nem ajánlott a vízben tölteni. Amennyiben túllépjük ezt a határt, akkor könnyen lehetséges, hogy a keringési rendszer terhelése megnő, és problémák lépnek fel a közérzetünkben. Ha bármi problémát észlelünk, mindenképpen keressünk fel egy ott dolgozó szakembert! Gyerekek számára hároméves kor alatt nem ajánlott a gyógyvízben való fürdés, 3-6 éves kor között maximum 10-15 percre mehetnek be egyszerre és csak hatéves kor felett lehet efölé menni, de még ekkor is érdemes orvossal egyeztetni. Ha családdal látogatunk el valamelyik kedvelt hazai fürdőbe érdemes odafigyelni a gyerekek közérzetére.
A gyógyfürdőzés nem csak a testre, hanem a lélekre is pozitívan hat. Sokszor otthonunkban is tapasztalhatjuk, hogy egy melegvizes kádfürdő segít ellazulni a nap végén, ugyanilyen hatással bír a meleg gyógyhatású vízben fürdés is. Általában ezekben a komplexumokban találhatóak szaunák, illetve lehetőség van masszázs igénybevételére is, és ezeknek kombinációja segíthet legyőzni a stresszt és a szorongást, ellazítja az izmokat, így a hatás hosszútávú marad.
Magyarország számtalan kisebb, nagyobb gyógyfürdővel rendelkezik, szinte bárki találhat egy számára szimpatikusat 30-40 km-es körzetben. Sok turista ezeknek a fürdőknek a látogatása miatt érkezik Magyarországra. Talán az egyik legismertebb az a budapesti Széchenyi Fürdő, de a hajdúszoboszlói létesítmény is népszerű a látogatók körében. A Hévízi-tó elhelyezkedésre nem messze található a Balatontól, ami egy kissé eltér társaitól, hiszen itt nincsen medence, hanem maga a tó az, ahol megfürödhetünk a termálvízben. Mindenképp érdemes ide ellátogatni, hiszen igazán egyedi, illetve az épületek is nagyon szépek, amelyek a komplexumhoz tartoznak. Leginkább melegebb időben érdemes látogatni, de van fedett része is a gyógyvíznek.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.