A gyógyfürdők varázsa
- Dátum: 2025.01.03., 15:26
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- akné, csontok erőssége, egészség, életmód, fürdőzés, gyógyvíz, kikapcsolódás, mozgásszervi panaszok, termálvíz, vitamin
Az ünnepek hektikus fennforgása után, de akármilyen más stresszes szituáció, vagy egészségügyi probléma esetén igazán jól tud esni egy kis frissítő kikapcsolódás egy gyógyfürdőben. A gyógyhatású vizekben való megmártózás nem csak a testre, de a lélekre is jó hatással van, és szerencsénkre hazánkban rengeteg ilyen vízzel rendelkező termálfürdő található.
Miért is gyógyhatásúak ezek a vizek? Ezek a természetes eredetű fürdők olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással lehetnek a szervezetre. Ezek segítenek helyreállítani a test egyensúlyát, támogatják a regenerációt és számos betegség esetében enyhítik a tüneteket. Ezek közül a leggyakrabban előfordulók között van a kén, amely enyhíti a gyulladásokat, javítja az ízületek mozgékonyságát és elősegíti a bőrproblémák kezelését. A kálcium sokak számára ismerős, hiszen ez szükséges a csontunk erősségéhez, illetve a magnézium szintén egy mindennapos vitamin lehet főként a sportolók számára, ezek is megtalálhatóak a gyógyvizekben.
Ezek a bőrön keresztül szívódnak fel, ezért amennyiben rászorulunk érdemes lehet rendszeres időközönként látogatni ezeket a létesítményeket. Akár külsőleges problémák esetén is javallott a fürdőzés, ugyanis a víz összetételétől függően akár bőrgyógyászati betegségek tüneteit is csökkentheti, mint például az akné, ekcéma vagy a pikkelysömör.
Annak érdekében, hogy ne terheljük túl a szervezetünket ásványi anyagokkal, illetve elkerüljük a túlmelegedést, egyszerre 20-30 percnél többet nem ajánlott a vízben tölteni. Amennyiben túllépjük ezt a határt, akkor könnyen lehetséges, hogy a keringési rendszer terhelése megnő, és problémák lépnek fel a közérzetünkben. Ha bármi problémát észlelünk, mindenképpen keressünk fel egy ott dolgozó szakembert! Gyerekek számára hároméves kor alatt nem ajánlott a gyógyvízben való fürdés, 3-6 éves kor között maximum 10-15 percre mehetnek be egyszerre és csak hatéves kor felett lehet efölé menni, de még ekkor is érdemes orvossal egyeztetni. Ha családdal látogatunk el valamelyik kedvelt hazai fürdőbe érdemes odafigyelni a gyerekek közérzetére.
A gyógyfürdőzés nem csak a testre, hanem a lélekre is pozitívan hat. Sokszor otthonunkban is tapasztalhatjuk, hogy egy melegvizes kádfürdő segít ellazulni a nap végén, ugyanilyen hatással bír a meleg gyógyhatású vízben fürdés is. Általában ezekben a komplexumokban találhatóak szaunák, illetve lehetőség van masszázs igénybevételére is, és ezeknek kombinációja segíthet legyőzni a stresszt és a szorongást, ellazítja az izmokat, így a hatás hosszútávú marad.
Magyarország számtalan kisebb, nagyobb gyógyfürdővel rendelkezik, szinte bárki találhat egy számára szimpatikusat 30-40 km-es körzetben. Sok turista ezeknek a fürdőknek a látogatása miatt érkezik Magyarországra. Talán az egyik legismertebb az a budapesti Széchenyi Fürdő, de a hajdúszoboszlói létesítmény is népszerű a látogatók körében. A Hévízi-tó elhelyezkedésre nem messze található a Balatontól, ami egy kissé eltér társaitól, hiszen itt nincsen medence, hanem maga a tó az, ahol megfürödhetünk a termálvízben. Mindenképp érdemes ide ellátogatni, hiszen igazán egyedi, illetve az épületek is nagyon szépek, amelyek a komplexumhoz tartoznak. Leginkább melegebb időben érdemes látogatni, de van fedett része is a gyógyvíznek.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.