Menü

A mellkasi fájdalom okai

A mellkasi fájdalom okai széles spektrumot ölelnek fel, amelyek között szív- és nem szív-eredetű állapotok is találhatóak. Az alábbiakban összegzem a leggyakoribb okokat és azok jellemzőit.

Szív-eredetű okok

Szívinfarktus: A szív koszorúereinek elzáródása miatt a szívizom oxigénhiányos állapotba kerül. Jellemző a szegycsont mögötti nyomás, szorító érzés, ami általában terhelésre fokozódik és a bal karba, vállba, hátba vagy gyomorszáj környékére sugározhat.

Angina pectoris: A mellkasi fájdalom, amely 20 percnél rövidebb ideig tart, általában terheléskor jelentkezik. Figyelmeztető jel, orvosi kivizsgálás szükséges.

Fokozott nyugalmi pulzus: 120/min feletti pulzus szívritmuszavarok gyanúját keltheti, sürgős EKG vizsgálat szükséges.

Nem szív-eredetű okok

Vérnyomáskiugrás: 180 Hgmm feletti vérnyomás esetén sürgős orvosi beavatkozás javasolt.

Tüdőembólia: Légzéskor fellépő éles fájdalom, fulladás, az ajkak kékülése, mely sürgősségi beavatkozást igényel.

Aorta ruptura: Hirtelen, késszúrásszerű fájdalom, vérnyomáscsökkenés, azonnali mentőt hívni szükséges.

Tüdőgyulladás: Általában egyoldali fájdalom, légzéssel súlyosbodik, egyéb kísérő tünetekkel együtt jelentkezik.

Pneumothorax (légmell): A tüdő összeesése, ami erős légszomját és fulladást okoz, sürgős orvosi ellátást igényel.

Reflux betegség: Égő fájdalom a gyomorszáj környékén, ami szívbetegségek tüneteivel összetéveszthető.

Gerincbetegségek: Rossz testtartás, csontritkulás, porckorongsérv miatt fájdalom, ami bizonyos mozdulatokra vagy testtartásra jelentkezik.

Tietze-szindróma: A bordák porcos részének gyulladása, amely nyomásérzékeny fájdalmat okoz.

Övsömör: A gerincvelői ideg lefutása mentén jelentkező fájdalom, ami hólyagos kiütésekkel jár.

Hasi betegségek: Pl. epegörcs, hasnyálmirigy-gyulladás, gyomornyálkahártya-gyulladás, amelyek szintén mellkasi fájdalmat okozhatnak.

Sérülések és daganatok

Mellkasi sérülések: Közlekedési baleset, esés, csigolyasérülés miatt kialakuló fájdalom.

Daganatos megbetegedések: Tüdőrák, nyelőcsőrák, mellhártyára vagy csigolyákra terjedő daganatok, mellkasi röntgenvizsgálat szükséges.

Stressz és pánik szindróma

A pszichológiai tényezők, mint a stressz és a pánikzavar, erős fizikai tünetekkel járhatnak, amelyek a szívinfarktust is utánzák, például torokban gombócérzés, verejtékezés formájában. A mellkasi fájdalom minden esetben komoly figyelmet igényel, és megfelelő orvosi kivizsgálás szükséges a pontos diagnózis felállításához.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.