Menü

A mellkasi fájdalom okai

A mellkasi fájdalom okai széles spektrumot ölelnek fel, amelyek között szív- és nem szív-eredetű állapotok is találhatóak. Az alábbiakban összegzem a leggyakoribb okokat és azok jellemzőit.

Szív-eredetű okok

Szívinfarktus: A szív koszorúereinek elzáródása miatt a szívizom oxigénhiányos állapotba kerül. Jellemző a szegycsont mögötti nyomás, szorító érzés, ami általában terhelésre fokozódik és a bal karba, vállba, hátba vagy gyomorszáj környékére sugározhat.

Angina pectoris: A mellkasi fájdalom, amely 20 percnél rövidebb ideig tart, általában terheléskor jelentkezik. Figyelmeztető jel, orvosi kivizsgálás szükséges.

Fokozott nyugalmi pulzus: 120/min feletti pulzus szívritmuszavarok gyanúját keltheti, sürgős EKG vizsgálat szükséges.

Nem szív-eredetű okok

Vérnyomáskiugrás: 180 Hgmm feletti vérnyomás esetén sürgős orvosi beavatkozás javasolt.

Tüdőembólia: Légzéskor fellépő éles fájdalom, fulladás, az ajkak kékülése, mely sürgősségi beavatkozást igényel.

Aorta ruptura: Hirtelen, késszúrásszerű fájdalom, vérnyomáscsökkenés, azonnali mentőt hívni szükséges.

Tüdőgyulladás: Általában egyoldali fájdalom, légzéssel súlyosbodik, egyéb kísérő tünetekkel együtt jelentkezik.

Pneumothorax (légmell): A tüdő összeesése, ami erős légszomját és fulladást okoz, sürgős orvosi ellátást igényel.

Reflux betegség: Égő fájdalom a gyomorszáj környékén, ami szívbetegségek tüneteivel összetéveszthető.

Gerincbetegségek: Rossz testtartás, csontritkulás, porckorongsérv miatt fájdalom, ami bizonyos mozdulatokra vagy testtartásra jelentkezik.

Tietze-szindróma: A bordák porcos részének gyulladása, amely nyomásérzékeny fájdalmat okoz.

Övsömör: A gerincvelői ideg lefutása mentén jelentkező fájdalom, ami hólyagos kiütésekkel jár.

Hasi betegségek: Pl. epegörcs, hasnyálmirigy-gyulladás, gyomornyálkahártya-gyulladás, amelyek szintén mellkasi fájdalmat okozhatnak.

Sérülések és daganatok

Mellkasi sérülések: Közlekedési baleset, esés, csigolyasérülés miatt kialakuló fájdalom.

Daganatos megbetegedések: Tüdőrák, nyelőcsőrák, mellhártyára vagy csigolyákra terjedő daganatok, mellkasi röntgenvizsgálat szükséges.

Stressz és pánik szindróma

A pszichológiai tényezők, mint a stressz és a pánikzavar, erős fizikai tünetekkel járhatnak, amelyek a szívinfarktust is utánzák, például torokban gombócérzés, verejtékezés formájában. A mellkasi fájdalom minden esetben komoly figyelmet igényel, és megfelelő orvosi kivizsgálás szükséges a pontos diagnózis felállításához.

Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés

Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.

Mit tehetünk az ünnepek utáni lehangoltság, a téli depresszió ellen

Télen lemerül a szervezetünk energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség, a téli depresszió, ünnepek utáni lehangoltság. Ettől függetlenül a 2024-es évet nem kell depresszióval kezdeni, néhány tanáccsal segítünk ezt elkerülni!

Mit jelent és mi az az alvásparalízis?

Az alvásparalízis, más néven alvási bénulás olyan, mint egy rossz álom, csak mégis valami teljesen más. Ebben az állapotban az ember nem tud megmozdulni, nem tudja mozgatni izmait, mégis úgy érzi, hogy ébren van. A legrosszabb az, amikor egy éjszaka alatt többször is átéli valaki a jelenséget, ami ráadásul sokszor hallucinációval járul.

Minden, amit a piercingekről tudni érdemes

A piercingek kedvelt önkifejezési eszközök, hiszen rengeteg fajtájuk van és számos, nekünk tetsző ékszert vásárolhatunk, amit, mint egy fülbevalót variálhatunk, hogy éppen melyik illik az aznapi öltözetünkhöz. Itt olvashatsz arról, hogy hol érdemes szúratni, hogyan kell ápolni és milyen típusú piercingek vannak!

A tél betegségei és az immunerősítés

A téli hónapokban és az ünnepek utáni időszakban sokan küzdenek a nátha, az influenza vagy egyéb betegségek ellen. Az ünnepi túlhajszoltság, a megterhelő étrend és a napsütéses órák hiánya mind hozzájárulhat a szervezet gyengüléséhez. Hogyan támogathatjuk testünket, hogy ellenállóbbak legyünk a téli időszakban?