Bekuckózós tippek
- Dátum: 2025.01.09., 15:55
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- bemelegítés, fahéj, fázás, fűszerek, gyömbér, hideg, izmok, lábáztatás, masszázs, meleg, meleg fürdő, mozgás, ősz, réteges öltözködés, sapka, séta, szegfűszeg, talpbetét, tea, tél, testhő, vérkeringés
A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?
Ahogy közelít a kinti hőmérséklet a mínuszokhoz, egyre inkább úgy érezzük, hogy szükségünk van a lakásban valami szívet-lelket melengetőre, hogy jobb legyen a hangulatunk.
Egy normál, felnőtt ember alap test hője 36,4°C és 37°C között mozog, de az időjárás, és ezzel a külső hőmérsékletváltozás hatására ez változhat. Nem csak nyáron tud túlhevülni a meleg napokon testünk, hanem télen is, a hideg időben lehűlni. Ez ellen tudunk védekezni.
Először is az öltözködésünkre kell odafigyelni. Amellett, hogy több réteg ruhát veszünk magunkra, szem előtt kell tartanunk, hogy az emberi test nagyon sok hőt ad le például a fején keresztül. Sokan utálunk sapkát viselni, lelapul, kócolódik a haj, nehéz megtalálni a hozzánk illő darabot, de érdemes keresgélni. A másik testrészünk, aminek hője befolyásolja teljes testünk hőérzetét, az a lábunk. Egy meleg zokni, egy vastag talpbetét sokat számíthat.
A meleg víz, a forró fürdő vagy tusolás, mint tudjuk, csodákra képes, de egy kád vízbe való ellazulás is nagyon remek stresszoldó.
A meleg tea, forró téli italok fogyasztása is jól esik. Figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró, mert szervezetünk akkor inkább arra törekszik majd, hogy lehűtse a lenyelt italt, nem pedig arra, hogy melegedjünk. A teába tehetünk olyan fűszert is, a kicsit erősebb, csípősebb, lehet egy például egy kis fahéj, szegfűszeg, vagy gyömbér, melyek segítik az emésztést, egy esetleges kezdődő megfázás, esetleges influenza idején pedig segítik a gyógyulásunkat. A forralt bor nagyon kedvelt ital a téli hónapokban, de ügyeljünk arra, hogy mértékkel fogyasszuk alkoholtartalma miatt.
Mi a helyzet a mozgással télen?
A mozgás sokat segíthet ebben az esetben is: javítjuk a vérkeringést, így könnyebben eljut a vér a végtagjainkba, ezáltal gyorsabban melegednek. Nagyon fontos elmondani, hogy edzeni bemelegítés nélkül soha ne álljunk neki, mert ezzel komoly sérüléseket szenvedhetünk.
A nyújtással – például egy kiadósabb téli kinti futás után – várjunk kicsit, előbb vegyünk egy meleg fürdőt és az ellazult izmokat kezdjük óvatosan nyújtani. A hengerezés is sokat segíthet.
Egy jó masszázs? Bármikor jöhet!
Egy jó masszázs nemcsak kellemes, de beindítja keringésünket, tágítja az ereket. Ehhez használhatunk illóolajokkal gazdagított masszázskrémeket is.
A fényfüzérek, lámpások télen sem hiányozhatnak a lakásból, hiszen ezek látványa már elég ahhoz, hogy egy kicsit melegebb, meghittebb, hangulatosabb legyen az otthonunk.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.