Esszenciális vitaminok
- Dátum: 2025.01.11., 10:33
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- egészség, idegrendszer, immunrendszer, koleszterin, vércukor, vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
Ki ne hallott volna a C-, az E- vagy a D-vitaminról, hiszen mindennapjaink szerves részeit alkotják. Tudjuk, hogy szervezetünk egészséges működéséhez szükségünk van ezekre az apró kis vitaminokra, ásványi anyagokra. Mindenhonnan halljuk, látjuk, a reklámok ezrei ontják, hogy mit, hogyan, mennyit és mikor szedjünk belőlük.
Az esszenciális vitaminok tényleg elengedhetetlenek ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Ismerjük őket, de nem biztos, hogy így egyben. Ők az A-, C-, D-, E-, K- és B-vitaminok. A B vitaminokból igen sokféle van, ide a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B7-, B9 és B12-vitaminokat soroljuk. Ezekből az A-, a D-, az E- és a K-vitaminok azok, amik zsírban oldódók. Ezt azt jelenti, hogy a test zsírszöveteiben raktározódnak el, így egy kicsit tovább képesek a szervezetünkben maradni. A másik része a csapatnak vízben oldódó, azokat sokkal jobban kell pótolni, hiszen a vízzel szépen kiürülnek a szervezetből. Nézzük, hogy melyik milyen hatással van az egészségünkre.
Az A-vitaminról tudjuk, hogy nagy szerepet vállal a bőr, a köröm és a haj egészségének fenntartásában, de ezen felül a csontjaink, fogaink és a sejtjeink is megköszönik az utánpótlást. A C-vitaminról sokat nem is kell mondani, hiszen mindenki tudja, hogy az immunrendszer és az érfalak erősítője, általa gyorsabban gyógyulnak a sebek és kevésbé vérzik majd az ínyünk fogmosás közben. A D-vitamin a kapszulába zárt napsugár. Segíti a bőrünket, erősek lesznek a csontjaink, mert segíti a kalcium felszívódását és még a felsőlégúti megbetegedéseket is jobban átvészelhetjük vele.
Az E-vitamin egy remek antioxidáns, gátolja a sejtek oxidációs folyamatait, de emellett szerepet játszik a látás, a bőr, az agy és a szív egészségének megőrzésében. A K-vitamin a vér alvadási képességét támogatja, mivel képes az ehhez szükséges fehérjék összetapadását elősegíteni. Jöhetnek a B-vitaminok. A B1-vitamin egyik feladata az, hogy a azt a táplálékot, amit beviszünk a szervezetünkbe, energiává alakítsa át, ezzel pedig lesz erőnk talpon maradni. A B2-vitamin szintén segíti immunrendszerünk működését, csökkenti a fáradtságot, és a hasonlóan előző társához, energiatermelő anyagcsere-folyamatokban is segédkezik. A B3-vitamin a növekedésünkhez kell, illetve szépen csökkenti a koleszterinszintünket.
A B5-vitamin a vércukorszintet tarja kordában, sőt, még a nemi hormonok képzésénél is részt vesz. A B6-vitaminról tudjuk, hogy idegrendszerünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen. A B7-vitamin a cukorbetegségek kezeléséhez és a koleszterin anyagcseréhez kell. A B9-vitamin vérünk létfontosságú barátja, szerepe van a vörösvértestek, fehérvérsejtek és vérlemezkék képzésében. Végül a B12-vitamin pedig azért fontos, mert például a központi idegrendszerünk nagy bajban lenne nélküle, ő biztosítja az idegrostok megfelelő működését.
Az esszenciális vitaminokat mind ismerjük, az a közös bennük, hogy ezek nélkül az emberi szervezet nem fog egészségesen működni, ezért létfontosságú a megfelelő mennyiségű bevitelük.
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.
Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.
Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után
Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!
Egészséges ételek, amelyekből sokat ehetsz karácsonykor is
Ha a karácsonyi lakomára gondolsz, akkor valószínűleg nem az „egészséges” szó jut először az eszedbe, hanem inkább a töltött káposzta, a majonézes tésztasaláta, krumpli és a rengeteg sütemény. De van néhány olyan ünnepi fogás, ami nem csak mennyei, de egészséges is. Ráadásul, ha ezek a finomságok szerepelnek a karácsonyi menüsorban, akkor az ünnepek alatt felkúszó plusz kilóktól is kevésbé kell leadnod.
Az ünnepi túlevés káros hatásai
Ünnepi ételektől roskadozó asztal és bejgli illata lengi át a szobát, ezeket pedig nem lehet visszautasítani. A decemberi időszak alatt szinte népbetegség a túlevés, hiszen a sok finomságnak nehéz ellenállni. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy mik ennek a következményei, hogyan kerülhetjük el ezeket és milyen megoldások vannak arra, hogy egészségesebbé tegyük a karácsonyi étkezést?