Menü

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Elsőként említendő az autózás. Ha kevesebbet autóznánk, többet járnánk gyalog, vagy biciklivel, rollerrel, futva, vagy sétálva, nemcsak egészségesebbek és fittebbek, karcsúbbak és edzettebbek lennénk, de tehetnénk a túlfogyasztás ellen és a szén-dioxid-kibocsátását is csökkentenénk. A tömegközlekedés is egyfajta megoldás lenne. Használjuk gyakrabban!

Említsük csak meg az élelmiszerpazarlást!

Nem annyit eszünk, amennyire szükségünk van, hanem jóval többet, nem annyi kalóriát viszünk be, amennyit el is égetünk, hanem sokszorosát, ez jól látszik az elhízott népességen. Nézzünk körül bármelyik strandon a nyáron! Kommentár nélkül mondom, nézzünk körül.

Túl sok vegyszert használunk!

Takarításhoz sem kell számtalan vegyszert felvásárolni, kiváló univerzális fertőtlenítőszer az ecet. A palackozott víz helyett fogyasszunk csapvizet. Vásárláskor szerencsére már egyre nagyobb divat és népszerű új szokás saját vászonszatyrunkat használni.

Amikor feleslegesen ég a villany…

Nagyon megszívlelendő tanács, hogy kapcsoljuk le a villanyt a nem használt szobákban! Én folyton megyek a gyermekeim után és kapcsolom le, remélhetőleg előbb-utóbb ők is figyelni fognak erre. Az izzók élettartama is hosszabb lesz, és a pénztárcánk is meghálálja.

Turkálni menő!

Ne vásároljunk rengeteg új ruhát, variáljuk a régi darabokat, később ajándékozzuk/adjuk el, a szemetet pedig gyűjtsük szelektíven, az újra felhasználhatóság jegyében, csökkentve ezzel a túlfogyasztást.

S végül jöjjön egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít: No-buy 2025!

A fogyasztás által vezérelt ünnepi dömping után egyre többen jelennek meg a közösségi média platformjain, hogy megosszák szabályaikat és praktikáikat a no-buy 2025, vagyis egy vásárlás nélküli év kapcsán, amely szinte minden felesleges költekezést tilt.

Egyre több fiatal utasítja el az elképzelést, miszerint a költekezés és a (túl)fogyasztás egyenlő a boldogsággal, de a no-bű 2025 az eddigi egyik legextrémebb netes dili, aminek legalább értelme is van: azt hirdeti, hogy ne vásárolj semmit, ami nem létszükséglet. Jól hangzik?

Mit kell tenni a követőknek?

Nos a tiktok videóból kiderül, hogy mit jelent a vásárlásmentes év – kihívás, melynek célja a fogyasztási szokásaink jó irányba terelése.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.