Menü

Az ülőmunka veszélyei

Az ülőmunka egyre inkább része az életünknek, hiszen a modern munkák jelentős része a számítógép előtt zajlik. Ugyan ennek megvannak a kényelmi faktorai, főként, ha az ember otthonról dolgozik, nem szabad azonban elfelejteni, hogy a konstans ülőmunka káros hatással lehet egyaránt a testi és mentális egészségünkre. Ezt fontos tudatosítani magunkban, hiszen lehet, hogy bizonyos problémáknál nem is gondolunk arra, hogy a munkakörülményeink okozzák azt.

Az egyik legnagyobb problémát a mozgásszervi problémák kialakulása jelenti. Az állandó ülés a gerincünk számára a legmegterhelőbb, ami rövidtávon is könnyen hát – és nyakfájdalomhoz vezethet. Ha tartósan nem kezeljük a problémát, esetleg elsőre nem jelentkezik olyan erőteljes fájdalom, sajnos ez később komolyabb betegségekhez is vezethet. Ezeknek kialakulásához hozzásegít az is, ha nem megfelelő székben, vagy tartással ülünk, hiszen például a hosszútávú egyoldalú terhelés és a rossz testtartás a gerinc oldalirányú görbületéhez is vezethet.

Az ágyéki szakaszon található porckorongokra is fokozott nyomást helyezünk a nem megfelelő tartással, így akár extrém esetben ez sérvet is okozhat. Az izmainkra sincs jó hatással az állandó ülés, mert míg az állandó előrehajolás miatt a nyak – és vállizmok állandó terhelésnek vannak kitéve, addig a lábizmok legyengülnek, rontva ezzel az általános teherbírásunkat, illetve növelve az esések és sérülések kockázatát. Az ülőmunka okozta mozgásszervi problémák megelőzése érdekében fontos, hogy végezzünk rendszeres testmozgást, illetve olyan munkakörnyezetet alakítsunk ki, ahol kényelmesen tudunk dolgozni. Amennyiben már megtörtént a baj, mindenképp konzultáljunk szakorvossal, és esetleg építsünk be egy gyógytornát a napi rutinunkba.

Az ülés által okozott közvetlen problémák mellett, jelen vannak még azok is, amelyeket inkább a munka típusa okoz. Ilyen lehet egy ínhüvelygyulladás, amelyet az olyan repetitív mozdulatok okoznak, mint például a billentyűzet és az egér folyamatos használata. Ennek megelőzése és elkerülése nagyon fontos, hiszen amennyiben megtörténik a baj, akár hosszabb időre is munkaképtelenek lehetünk, és a mindennapi életben is komoly kihívásokat tud okozni egy ínhüvelygyulladás. Ennek megelőzésére több dolgot is tehetünk.

Egyrészt fontos, hogy rendszeres időközönként szünetet tartsunk, és ilyenkor mozgassuk át az izmainkat és az ízületeinket. Érdemes kifejezetten ülőmunkát végzők számára kitalált gyakorlatokat elvégezni. Munkavégzés közben használjunk segédeszközöket, például csuklótámaszt, illetve figyeljünk oda rá, hogy a kezünk kényelmesen és megfelelő magasságban legyen a billentyűzet és az egér használatához. Érdemes ezekből az eszközökből is olyan típusra beruháznunk, amit kényelmesnek érzünk, például az egérnél jól feküdjön rajta a kezünk, a billentyűzet pedig könnyen billenjen.

Az ülőmunka nem csak a testünket, hanem a mentális egészségünket is megterheli, hiszen a mozgáshiány csökkentheti az energiaszintet és rontja a hangulatot. Emellett hajlamosít a stresszre és a depresszióra is, mivel a mozgás, ami segíthetne levezetni a feszültséget gyakran kimarad a napi rutinból. Ráadásul az agyunk ugyan elfárad, viszont a testünk ilyen körülmények között nem feltétlenül vágyik pihenésre, így elalvási problémákat is okozhat ez a fajta életmód.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért

Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.

Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?

A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.