Menü

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak az olyan hideg terápiás módszerek, mely során lényegében szándékosan tesszük ki a testünket szélsőséges hidegnek. Ezek közé a módszerek közé tartoznak többek között a hidegzuhany, a jégfürdő és a krioterápia is, amelyeknek segítségével nem csak a fizikai regenerációnkat segíthetjük elő, hanem kiváló az immunrendszer erősítésére és a stressz kezelésére is.

Az már régóta ismert tény, hogy a hideg zuhany, vagy a jeges vízben való fürdés fokozza a fehérvérsejtek termelődését, amely elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, és a gyors immunválasz egyik alapkövei. Ezen kívül mindenki ismeri az érzést, amikor hirtelen hidegzuhany éri, és felébred tőle. Ha a testünket extrém hidegnek tesszük ki egy rövid időre, akkor serkentjük ezzel a vérkeringést, amelynek segítségével az oxigén és a tápanyagok is könnyebben eljutnak a sejtekhez. Nem véletlen, hogy a szauna után is ajánlott a kontrasztterápia, hiszen ez is segíthet normalizálni a vérnyomást, és csökkenteni a szív terhelését, nem beszélve arról, hogy az izmaink is ellazulnak, amelynek segítségével az általános közérzetünk is javulhat.

A krioterápia egy újkeletű kezelési módszer, amelyet kevesebben ismernek, azonban ugyanúgy az extrém alacsony hőmérséklet jótékony hatásait használja fel széleskörű egészségügyi problémák kezelésére. Ennek során a testet, vagy annak egyes részeit néhány percig rendkívül alacsony hőmérsékletnek teszik ki. Ez történhet erre külön kialakított krioszaunákban, vagy lokálisan egy adott testrészre alkalmazva is. A hirtelen hideghatás elkezdi stimulálni a szervezetünket, ezzel számos pozitív folyamatot elindítva.

Ezzel a módszerrel is el lehet érni az immunrendszer védekezőképességének erősítését, ezen kívül pedig a gyulladáscsökkentést és a fájdalomcsillapítást is. Sportolók körében is népszerű, mivel gyorsítja a sérülések utáni felépülést, illetve teljesítménynövelő hatásai is vannak. Mindenképp konzultálnunk kell egy krioterápia előtt az orvosunkkal, mivel sajnos vannak kizáró okok, ilyen lehet például egy súlyos szív – és érrendszeri betegség, de akár a terhesség is.

A felsorolt terápiás módszerek aktívan segíthetnek a stresszkezelésben is, hiszen az ilyen extrém szélsőséges hőmérséklet aktiválhatja a „harc vagy menekülés” reakciót, ami rövid távon stresszes érzéseket okozhat ugyan, de utána hozzájárul hosszútávon a stresszkezelési képességeink javulásához. A hideg víz stimulálja az endorfinok termelését, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a szorongás szintjét.

A hideg vízhez hozzászokni mentális kihívást jelenthet, ami azonban egy kiváló gyakorlat arra, hogy megtanuljunk megbirkózni a kényelmetlenséggel és erősítsük vele az akaraterőnket. Fontos, hogy ne azonnal akarjunk hideg vízben fürdeni, hanem eleinte csak a tusolás végén maximum fél perc erejéig állítsuk hűvösebbre a vizet. Ennek segítségével fokozatosan tudjuk magunkat hozzászoktatni, és reggelente egy hideg zuhany akár jobban is tud esni, mint egy kávé, hiszen serkenti a vérkeringést és ennek segítségével könnyebben felébreszthet minket.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.