Menü

A vas szerepe a szervezetben

A vas egy olyan létfontosságú ásványi anyag, amely elengedhetetlen a szervezet megfelelő és kiegyensúlyozott működéséhez. Itt persze nem arra kell gondolni, hogy akkor a háztartásban megtalálható vas holmikat kell elkészíteni, hanem hogy minél több olyan élelmiszert, vagy nyersanyagot kell fogyasztanunk, amelyben nagyon alacsony mértékben ugyan, de megtalálható ez az ásványi anyag.

A vasnak azért van kiemelten fontos szerepe, mert enélkül nem működik megfelelő formában a hemoglobin képződés, mivel ez szolgál alapanyagul a vörösvértestek festékanyagának képződéséhez. A szervezetünkben jelen lévő vastól függ, hogy mennyi oxigén jut el az agyhoz, és más fontos szerveinkhez, mivel kiemelt szerepe van az oxigénszállításban. A megfelelő napi bevitel elengedhetetlen a jó közérzethez, a megfelelő szellemi teljesítményhez, illetve az immunrendszer megfelelő működéséhez. Amennyiben ez nem történik meg, komolyabb egészségügyi kockázatnak is kitehetjük magunkat.

A vashiányban szenvedőknél csökken a hemoglobin termelés, és a vér nem lesz képes elegendő oxigént szállítani a megfelelő helyekre. Ennek megfelelően a hiány leggyakoribb jelei közé tartozik a fáradtság, sápadtság, légszomj, de a szellemi képességek csökkenése és a haj, illetve a körmök állapotának romlása is. Az általános közérzet megromlik, viszont nem egyik napról a másikra, így nehéz lehet felfedezni azt. Érdemes rendszeres időközönként vérvizsgálatra járnunk, hiszen egy általános vérképpel már könnyen kiderül, hogy szenvedünk-e ilyen problémától.

Két fajta vas forrás van a nyersanyagokban, amiket fogyaszthatunk, az egyik a hem vas, ami az állati eredetű ételekben található meg, a másik pedig a nem hem vas, amely növényi forrásokból származik. A szervezetünk sokkal hatékonyabban tudja felszívni a hem vasakat, az egyik legnagyobb vastartalmú hús az a sertésmáj, de érdemes ezen kívül rendszeresen fogyasztanunk változatos húsféléket, halakat és tojást. A növényi eredetű források közül a hüvelyesekben található a legmagasabb vaskoncentráció, de a különféle magvak, zöld leveles zöldségek és gabonafélék is tartalmazzák bőségesen a kívánt ásványi anyagot.

Ha valamiért nem, vagy csak nagyon kevés állati eredetű ételt fogyasztunk, akkor a nem hem felszívódását is lehet javítani néhány trükkel. C – vitamin fogyasztása segíti a felszívódást, így érdemes citrusfélékkel, paprikával vagy paradicsommal kombinálni az aktuális menünket, például egy kevés citromlét önteni a salátára. Kerüljük étkezés közben a kávé és a fekete tea fogyasztását, mivel ezek tanninokat, más néven csersavat tartalmaznak, amelyek gátolják a vas felszívódását.

Ha valakinél súlyos vashiányt diagnosztizálnak, akkor szüksége lehet vastartalmú étrend -kiegészítőkre is, azonban ennek szedése előtt mindenképp konzultálnunk kell orvossal, mivel a túlzott vasbevitel is járhat mellékhatásokkal, mint például a székrekedés, a hányinger, vagy szélsőséges esetben vasfelhalmozódás. Emellett érdemes lehet mögöttes okokat is keresni, hiszen előfordulhat, hogy a vashiány hátterében egy komolyabb betegség áll.

Sütemények a téli hidegben

Az igazán hideg januári estéken nincs jobb dolog annál, mint egy szelet isteni finom, illatos süteménnyel ücsörögni otthon. Szerintem már mindenkivel előfordult, hogy a hűvös téli estéken úgy éreztük, képtelenek vagyunk ellenállni a finomabbnál finomabb falatoknak. Az alábbi cikkben néhány téli sütemény receptet nézhetünk meg.

Mit jelent és hogyan kezelhető a cukorfüggőség?

A cukorfüggőség népbetegség, a szervezet működéséhez szükséges mennyiség megtalálható a gabonákban, a zöldségekben, a gyümölcsökben, vagy a szervezet maga is előállítja. Mégis többet fogyasztunk a kelleténél, ami hosszú távon ártalmas lehet. A megoldás a mértékletesség és az elhatározás.

Energia koffein nélkül

Ismerős a mozdulat, amikor reggel kikelünk az ágyból és kapcsoljuk a kávéfőzőt? Szeretnénk felébredni, energikussá válni, hogy lenyomjuk a napot, pedig ehhez nem mindig kell koffein.

A tél csodaszere!

Sokan ismerik a gyömbért, mint fűszert, a téli időszak kedvelt alapanyagát, azt is tudják, hogy mennyi jótékony hatása van az emberi szervezetre. A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény. Lássuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai lehetnek.

Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók

A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával