Menü

Kertészkedés, mint a nagyszüleim sportja

A mozgás az egyik legfontosabb tényezője az egészséges életmódnak. De ez alatt nem feltétlenül kell feltétlen és kizárólagosan a konditermi edzésre vagy félmaraton lefutására gondolni: minden más mozgás is számít. Amikor a szüleimnek megemlítem, hogy sportolhatnának, biciklizhetnének, sétálhatnának többet, mindig azt a választ kapom, hogy a kertészkedés az ő testedzésük. S való igaz, a kertészkedés is tökéletes aktivitásforma.

Több mozgás - hosszabb élet!

Kutatások szerint 3-7 évvel tovább élhetnek azok, akik aktív életmódot folytatnak. A mozgással csökkenthetünk számos betegség kialakulásának kockázatát.

Manapság már a lakosság nagyobb része városokban él, lakótelepeken lakik, egyre távolabb a természettől, kerti munkáktól, pedig egyre több a bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a kert jelentősen hozzájárulhat az egészségünkhöz és a jó közérzetünkhöz, valamint a mentális állapotunkat is javítja.

A kertészkedés fizikai munka, mely egyben testmozgás is, mely jó hatással van a testünkre, csökken tőle a túlsúly, nő az állóképesség. A kerti munkák általában minimum 30-40 percig tartanak, de lehet egy vagy több óra is.

A fizikai tevékenységek végzése segít idősebb korunkban is megőrizni az izomerőt és a csontsűrűséget. Edzi az érrendszert, javítja a szív és a tüdő kapacitását, valamint az egyensúlyt. Arról nem is beszélve, hogy kertészkedés egyben egy egészségesebb étrendet is jelent, hiszen az élelmiszer-termelés magával hozza a nagyobb zöldség és gyümölcs fogyasztást, ebből kétségtelenül többet esznek a kertészkedők és azok családjai.

Még ennél is nagyobb előny, hogy a kertészkedés kifejezetten javíthatja az emberek hangulatát.

Megemlíthető, hogy a kinti munka kiváló D-vitamin-forrás, hiszen lehetővé teszi, hogy sok D-vitamint tudunk felvenni bőrünkön keresztül, ami erősíti a csontokat és az immunrendszert. Már egy rövid séta vagy egy kis kerti munka is segít mérsékelni a vércukorszintet, serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert, csökkenti a trigliceridszintet, számos betegséggel szemben preventív hatású és nem utolsósorban javítja a hangulatot.

Hogy javítja a kertészkedés az agyi funkciókat?

Nos, a kognitív funkciók javulása kapcsolódik a kerthez, hiszen gondolkodást, tervezést igényel a kerti munka, ez pedig serkenti az agyi funkciókat, a memóriát, a demencia elleni küzdelmet.

Ez a szabadidős tevékenység szinte bárkinek elérhető, ráadásul egy olyan mozgásforma, melyhez nem kell sem edzőterembe menni, sem drága eszközökre költeni.

Az egész napos ülőmunka, a városi zaj után mindenkinek jól esik a friss levegőn tartózkodni, egészséges könnyed mozgást végezni, élvezni a napsütést. A kerti teendők ezt pont meg tudják adni mindenkinek, aki a szabad levegőn való tartózkodás e módját választja.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.