Kertészkedés, mint a nagyszüleim sportja
- Dátum: 2025.02.09., 19:52
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- bolti, csontok, D-vitamin forrás, depresszió, egészség, feszültség, fizikai, fogyasztás, friss levegő, gyümölcs, immunrendszer, kertészkedés, közérzet, mentális, mozgás, nyugalom, sport, stresszoldó, testedzés, ülőmunka, városi zaj, zöldség
A mozgás az egyik legfontosabb tényezője az egészséges életmódnak. De ez alatt nem feltétlenül kell feltétlen és kizárólagosan a konditermi edzésre vagy félmaraton lefutására gondolni: minden más mozgás is számít. Amikor a szüleimnek megemlítem, hogy sportolhatnának, biciklizhetnének, sétálhatnának többet, mindig azt a választ kapom, hogy a kertészkedés az ő testedzésük. S való igaz, a kertészkedés is tökéletes aktivitásforma.
Több mozgás - hosszabb élet!
Kutatások szerint 3-7 évvel tovább élhetnek azok, akik aktív életmódot folytatnak. A mozgással csökkenthetünk számos betegség kialakulásának kockázatát.
Manapság már a lakosság nagyobb része városokban él, lakótelepeken lakik, egyre távolabb a természettől, kerti munkáktól, pedig egyre több a bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a kert jelentősen hozzájárulhat az egészségünkhöz és a jó közérzetünkhöz, valamint a mentális állapotunkat is javítja.
A kertészkedés fizikai munka, mely egyben testmozgás is, mely jó hatással van a testünkre, csökken tőle a túlsúly, nő az állóképesség. A kerti munkák általában minimum 30-40 percig tartanak, de lehet egy vagy több óra is.
A fizikai tevékenységek végzése segít idősebb korunkban is megőrizni az izomerőt és a csontsűrűséget. Edzi az érrendszert, javítja a szív és a tüdő kapacitását, valamint az egyensúlyt. Arról nem is beszélve, hogy kertészkedés egyben egy egészségesebb étrendet is jelent, hiszen az élelmiszer-termelés magával hozza a nagyobb zöldség és gyümölcs fogyasztást, ebből kétségtelenül többet esznek a kertészkedők és azok családjai.
Még ennél is nagyobb előny, hogy a kertészkedés kifejezetten javíthatja az emberek hangulatát.
Megemlíthető, hogy a kinti munka kiváló D-vitamin-forrás, hiszen lehetővé teszi, hogy sok D-vitamint tudunk felvenni bőrünkön keresztül, ami erősíti a csontokat és az immunrendszert. Már egy rövid séta vagy egy kis kerti munka is segít mérsékelni a vércukorszintet, serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert, csökkenti a trigliceridszintet, számos betegséggel szemben preventív hatású és nem utolsósorban javítja a hangulatot.
Hogy javítja a kertészkedés az agyi funkciókat?
Nos, a kognitív funkciók javulása kapcsolódik a kerthez, hiszen gondolkodást, tervezést igényel a kerti munka, ez pedig serkenti az agyi funkciókat, a memóriát, a demencia elleni küzdelmet.
Ez a szabadidős tevékenység szinte bárkinek elérhető, ráadásul egy olyan mozgásforma, melyhez nem kell sem edzőterembe menni, sem drága eszközökre költeni.
Az egész napos ülőmunka, a városi zaj után mindenkinek jól esik a friss levegőn tartózkodni, egészséges könnyed mozgást végezni, élvezni a napsütést. A kerti teendők ezt pont meg tudják adni mindenkinek, aki a szabad levegőn való tartózkodás e módját választja.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.