Közérzetjavító színek
- Dátum: 2025.02.12., 19:04
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- belső béke, élénkít, étvágy, hangulat, hideg szín, ideges, idegesség, inspiráló, Közérzetjavító színek, megnyugtat, meleg szín, nyugtalanság, stressz, szorongó
Köztudott, hogy egyes színek segíthetnek megtalálni a belső békénket és kreativitásunkat, hatással lehetnek a hangulatunkra, közérzetünkre, míg más árnyalatok túlzásba vitt használata hamar szorongóvá és idegessé tehet bennünket.
Számos dolog befolyásolhatja egy ember hangulatát, hatással lehet ránk az időjárás, egy finom étel, a munkahelyi légkör, a lelki állapotunk, az egészségünk, s a felsorolásban helyet kapnak a minket körülvevő terek színei is.
Természetesen egyénektől függhet, hogy kit milyen hangulattól érzi jól vagy rosszul magát. Mint tudjuk a színeket két csoportra lehet osztani: a meleg és a hideg színekre. Míg az első kategóriába tartozó színek (például: a piros, a sárga és a narancs) a gazdagságot, a békét és a jólétet szimbolizálják, addig az utóbbi kategóriába tartozók (például: a kék, a zöld, az ibolya) idegességet és nyugtalanságot, közömbösséget kelthetnek az emberben.
Hogy hatnak a színek lakberendezésben?
A fehér a világosság és tisztaság jelképe. Ez a szín a hálószobák, nappalik, dolgozószobák egyik legkedveltebb választása. Előnye, hogy optikailag növeli a teret, s azért is egy hálás szín, mert minden megy hozzá kiegészítőkben.
A kétezres évek elején a magyar otthonok egyik legkedveltebb színválasztása a citromsárga ás a narancssárga volt, ezek akkoriban divatos színnek számítottak és emellett ma is energizáló, inspiráló hatásúnak számítanak, ezért dolgozószobába ideálisak.
A zöld szín megnyugtató, pihentető, így nem csoda, hogy a hotelek közösségi tereiben és a luxuséttermekben egyre népszerűbb ez a szín. Megnyugtat és pihenteti a szemet.
A kék a rend, nyugalom, frissesség színe. Ideális választás lehet a fürdőszobánkba, de kiegészítő árnyalatként bárhol nyugtatólag hat.
A piros a szenvedély színvilága. Bár elsőre egy régi bordélyházba tudnám elképzelni, ha okosan dolgozunk vele, akkor szenvedélyt, vágyat és kényelmet sugallhat, különösen, ha kiegészítőkben alkalmazzuk.
Azonban az élénkítő árnyalatoknál érdemes figyelembe venni, hogy a kevesebb néha több, hiszen a túl sok erős árnyalat ellenkező hatást válthat ki a helyiségben.
A konyha egy otthon igazi lelke, a családi étkezések, a finomságok mellett eltöltött vidám pillanatok központi helyszíne, azonban jó tudni, hogy a piros tónusai például serkentik az étvágyat.
A fekete szín kreativitást és belső nyugalmat ad, így azoknak a bevállalósaknak, akik otthonaikban is merik használni, rengeteg javuk származhat belőle. Arra azonban érdemes figyelnünk, hogy túlzásba vitt használata felerősítheti a félelmeinket és szorongásainkat.
Lakásunk színei nem csupán hangulatunkra, hanem alvásunk minőségére, a teljesítményünkre, a stressz-szintünkre, sőt, még az étvágyunkra is kihatással vannak.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.