Passzív agresszió a baráti kapcsolatokban
- Dátum: 2025.02.16., 10:16
- Szabó Máté
- képek: pexels
- agresszív, barát, beszólás, bűntudat, ideges, kritika, passzív, szerető
Duzzogás, nyöszörgés, pofavágás, büntető hűvösség, egy jól időzített beszólás – csak hogy párat említsünk azokból az eszközökből, amelyek a passzív-agresszív emberek kommunikációs készletében megtalálhatók. Ezeket a megnyilvánulásokat a kevésbé szerencsések akár napi szinten megtapasztalhatják egy baráti kapcsolatban, és emiatt egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben.
A passzív agresszív személyiség demonstratívan, mégis „nyájasan“ tudja kinyilvánítani nemtetszését: nem mondja meg szemtől-szembe, hogy nem fog együttműködni, inkább csendben szabotálja a hadműveletet. Ha úgy vesszük a hozzáállása célravezető: így ugyanis egy szava sem lehet a barátnak, hiszen közvetlenül nem szegül szembe a másik akaratával, akit viszont ez a viselkedés szép lassan az őrületbe kerget. Adódik a kérdés, hogy hogyan lehet kikeveredni ebből az ördögi spirálból?
A passzív-agressziónak több válfaja is létezik: a fagyos hangulatban kommunikáló típus mellett van, aki a konfliktusos helyzetet nem őszinteséggel, hanem állandó kiskapu kereséssel próbálja megoldani. Ha például egy ember a saját feje után megy és hibázik, akkor valahogy mindig sikerül a mentségére egy önigazoló, mások számára is elfogadható indokot kreálnia. Mindezzel csak azt éri el, hogy sosem tanul meg felelősséget vállalni a döntéseiért, mindig lesz egy újabb, fifikásabb kitaláció, azaz egy könnyebb út ahelyett, hogy őszintén szembenézne a hibáival, vagy nyíltan felvállalná a konfliktusos helyzeteket.
A toxikus barátra jellemző lehet, hogy egy kérdéses döntéshelyzetben látványosan háttérbe húzódik a megbeszélésen, hogy aztán kávézás, sörözés vagy ebéd közben sokat sejtető megjegyzésekkel adja a többiek tudtára, hogy „ő aztán igazán nem akar beleszólni, és nem az ő dolga, de ha a megbeszéltek szerint mennek a dolgok, az úgy biztosan nem lesz jó…”
Mitévők legyünk?
A passzív-agresszív személyek még a legtürelmesebb embereket is képesek pillanatok alatt kihozni a sodrukból. Bár nagy lehet a kísértés, hogy ilyenkor rájuk kiabáljunk, hogy „bökd már ki végre mi a bajod!“, mégis az a legcélravezetőbb, ha erőt veszünk magunkon, és az adott szituációban jó technikákat használunk. Ha kiszolgálod az igényét, azaz a mentegetőzései előtt „meghajolva“ inkább ráhagyod a dolgokat, akkor biztosra veheted, hogy legközelebb is ugyanitt fogtok tartani. Annak érdekében, hogy ezt megelőzd, próbáld meg visszajelezni, hogy mennyire frusztráló tud lenni ez a fajta viselkedés és kérdezd meg, hogy őszintén/pontosan mi az, amire vágyna.
A passzív-agresszív emberekkel folytatott kommunikáció során gyakran lehet az az érzésünk, hogy kinyílik az a bizonyos bicska a zsebünkben. Ilyenkor nagy önuralomra van szükség annak érdekében, hogy ne kezdjük el a másikat sértegetni, számonkérni. Azonban a vádaskodással vagy azáltal, hogy támadásba lendülünk, csak saját magunk alatt vágjuk a fát. Így ugyanis a velünk szemben álló személyt megerősítjük az áldozatszerepében, aminek további hozadéka lehet, hogy ő erre reagálva ránk ragasztja az agresszor címkét.
Értsétek meg egymást
Fontos, hogy szavaiddal megértést tükrözz, ne pedig azt, hogy feltétel nélküli elfogadást vársz tőle. Kritizálás helyett elismerést sugallj. Például elmondhatod, hogy értékeled, amit eddig tett, és mutass rá finoman, hogy hogyan lehetne mindezt még jobban csinálni. Így olyan módon motiválhatod, amit nem utasít el csípőből és ráveheted olyan feladat elvégzésére is, amit már rég meg kellett volna oldania – de ha elég ügyesen bánsz a szavakkal, jó kedvvel fog nekilátni. Sokszor nehéz érzelmileg nyíltan, őszintén és jól fogalmazni, holott ez a legfontosabb. A passzív-agresszív személyt rá kell vezetni, hogy saját helytelen viselkedésével nem csak neked okoz gondot, hanem magának is: ha megtanulja azt, hogy „hibázni“ lehet, de a vele járó következményekért, és annak kijavításáért ő a felelős, akkor egy idő után jobban oda fog figyelni és jobban igyekszik majd.
A passzív-agresszió megnyilvánulásának sokféle eszköze van, és ezeket – tetszik nem tetszik – időnként szinte mindannyian használjuk, igazából egy egyszerű kijelentés is előhozhatja ezt a fajta modort. Amikor ilyen szúrós sündisznóvá változunk – érdemes végig gondolni, hogy milyen helyzet vagy szituáció idézte elő bennünk ezt a viselkedést, kire, mire, miért reagálok így, mitől félek? Ha felismertük saját magunkon a passzív-agresszió jeleit, próbáljunk magunkon erőt venni, rossz érzéseinkkel megbirkózni és tudatosítani, hogy a pozitív gondolkodás sokkal kifizetődőbb tud lenni mind saját magunk, mind a környezetünk számára.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.
Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.
A lelki zavarok blokkolása

A blokkoldás egy fontos folyamat lehet, ha úgy érzed, hogy az életed különböző területein stagnálsz, vagy ha lelki nehézségekkel küzdesz. Az alábbiakban összefoglalom, hogyan ismerheted fel, hogy szükséged van blokkoldásra, és milyen következményekkel járhat, ha nem foglalkozol a blokkokkal.