Bőrproblémák tinikorban és később
- Dátum: 2025.03.03., 20:05
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antibakteriális, ásványi anyagok, bőr, bőrgyógyász, bőrprobléma, életmódbeli faktorok, felnőttkor, fogamzásgátlók, hormonális, inzulinrezisztencia, kozmetikus, nyomelemek, pajzsmirigy, pattanás, PCOS, serdülőkör, stressz, szokások, vitaminok
Már a cím sem jó, hiszen nem vagyok már tini, megjelentek az első ráncaim és mégis keresem a megoldást a pattanásokra, szoktam is mondani viccesen, hogy akkor döntsük el, hogy melyik bőrproblémám legyen, hiszen a ránc és a pattanás valahogy nem passzol, ám mégis megjelenik idősebb korban is a problémás, pattanásos bőr. Hogy van ez akkor?
Szebb bőr, kevesebb pattanás! Mint egy jól hangzó reklám valami újabb méregdrága csodakrémhez. Az egyik weboldal épp a minap is súlyos tízezrekért próbált meg eladni valami „csodaitalt” pattanásos, problémás arcbőrre, sajnos nem tudok hinni ezekben, ám az tény, hogy tehetünk bőrünk állapotának javításáért.
Ahogy elnéztem, van 4 fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!
Én vagyok rá az élő példa, hogy nem csak serdülőkorban okozhatnak gondot a pattanások, hanem felnőtt korban is, ám vannak olyan vitaminok, amik hatékonyan felveszik a harcot a kellemetlen bőrproblémákkal.
A kamaszkorban a hormonok változásával magyarázható ez a folyamat, felnőttkorban pedig már sokkal összetettebb okai lehetnek. A külső kezelés mellett érdemes belsőleg is támogatni a bőr egyensúlyát.
Mi okozza felnőttkorban a pattanásokat?
A felnőttkorban jelentkező aknés bőr legtöbb esetben valamilyen hormonális problémára utal, például PCOS, pajzsmirigygondok, inzulinrezisztencia vagy a fogamzásgátlók szedése, így a bőrproblémák okát először ezeknél kell keresni.
A pattanások kialakulásáért felelős a rossz életmód is: a dohányzás, a stressz, a nem megfelelő minőségű ételek fogyasztása.
A drogériák és patikák polcain már számos olyan készítmény kapható, amelyekkel külsőleg és belsőleg is kezelhető, de ha a helyzet nem javul, esetleg súlyosbodik, akkor érdemes szakorvost felkeresni, aki erre a célra antibiotikumot is javasolhat.
A bőr ápolásához a kulcs az egészséges szokások kialakítása, ami pedig még a bőrápolási rutin kialakításánál is fontosabb, annak következetes gyakorlása! Nézzük mely vitaminokkal támogathatjuk meg a problémás bőrt!
Az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, antioxidáns, támogatja a bőrápolást.
A-vitamint bevihetjük máj, tojás, vaj- és margarinfélékkel, sötétzöld leveles zöldségek, tengeri halak, répa és hüvelyesek fogyasztásával.
Együnk B3-vitamint! A problémás bőr kezelésében a B3-vitamin fontos szerepet tölt be, hiszen gyulladáscsökkentő, szabályozza a bőr zsírtermelését és a pórusok méretét is. Érdemes cinkkel kombinálni. Köztudottan jó az E-vitamin! Véd a szabad gyökök károsító hatásaitól, lelassítja az öregedési folyamatokat, ezért elsősorban anti-aging hatásairól ismert. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt a pattanásokra is hatékony.
Cink! Fontos a bőrnek! Bár nem számít vitaminnak, a pattanások elleni kezelésben lényeges, csökkentheti ugyanis a bőr olajtermelését, védelmet nyújthat a bakteriális fertőzés és gyulladások ellen. Az étrend-kiegészítők jók, de ahogy a reklámokban is halljuk, nem helyettesíti a megfelelő táplálkozást! Fogyasszunk minél kevesebb cukrot, feldolgozott ételt és minél több friss élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt és igyunk, aludjunk eleget, valamint figyeljünk a fényvédelemre is!
Ha a fenti megoldások nem hoznak tartós javulást, akkor érdemes felkeresni a bőrgyógyász szakembert.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.