Menü

A szaglásvesztés kialakulásának tényezői

A szaglásvesztés, más néven anozmia, rendkívül fontos és összetett állapot, amelynek számos lehetséges oka van. A koronavírus-járvány során a szaglás elvesztése kiemelt figyelmet kapott, de más okok is hozzájárulhatnak ehhez a problémához. Az alábbiakban összefoglalom a szaglásvesztés leggyakoribb okait és jellemzőit.

1. Akut fertőzés vagy orrüreg gyulladás

Az akut orrüreg gyulladás, például megfázás vagy influenza esetén gyakran jelentkezik átmeneti szaglásvesztés. Az orrdugulás miatt a szaglás csökkenhet, ami a fertőzés elmúlásával általában helyreáll.

2. Krónikus légúti megbetegedések

Ha a felső légúti megbetegedések, mint például a krónikus nátha vagy sinusitis (orrmelléküreg-gyulladás) tartósan fennállnak, azok szintén hosszú távú szaglásvesztést okozhatnak.

3. Allergiás rinithis

Az allergiás reakciók, például a szénanátha, szintén hasonló tüneteket okozhatnak, mint a megfázás. Az allergének, mint a pollen, irritálhatják az orrnyálkahártyát, ami szaglásvesztéshez vezethet.

4. Genetikai tényezők

Vannak olyan genetikai rendellenességek, mint a Kallmann-szindróma, amelyek szaglásvesztést okozhatnak. Ezek gyakran más fejlődési problémákkal is társulnak.

5. Toxikus anyagok és környezeti hatások

A szaglásért felelős receptorok érzékenyek a toxikus anyagokra, vegyszerekre és erős szagokra. A hosszú távú kitettség ezeknek az anyagoknak károsíthatja a szaglórendszert.

6. Fejsérülések

Az orrot és a fejet ért sérülések szintén okozhatnak szaglásvesztést, mivel ezek a sérülések károsíthatják a szaglósejteket vagy az idegeket.

7. Neurodegeneratív betegségek

Bizonyos neurodegeneratív állapotok, mint például az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór, szintén vezethetnek szaglásvesztéshez, mivel ezek a betegségek befolyásolják az agy szaglással kapcsolatos területeit.

8. Egyéb okok

Az anozmia hátterében állhatnak különböző gyógyszerek, hormonális változások, vagy akár pszichológiai tényezők is.

Típusai

Az anozmia mellett más szaglászavarok is léteznek:

Hipozmia: részleges szaglásvesztés.

Parosmia: torzult szagérzékelés.

Kakosmia: kellemetlen szagok felerősödése.

Hiperozmia: túlérzékeny szaglás.

Fantozmia: szagérzékelési hallucinációk.

A szaglás elvesztése nemcsak fizikai kellemetlenséget okoz, hanem befolyásolhatja az ízérzékelést, az érzelmeket és a mindennapi élet minőségét is. Ha valaki szaglásvesztést tapasztal, fontos, hogy orvoshoz forduljon a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!

A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.