Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal
- Dátum: 2025.04.03., 07:58
- Szabó Máté
- képek: pexels
- hegy, Magyarország, szakadék, tavasz, túra
A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Arlói-tó
Arló község Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részén a Hódos-patak völgyében fekszik. Fő nevezetessége a tó, mely a 338 méter magas Csahó-hegy déli oldalának megcsúszása következtében keletkezett: egy 300 méternél is hosszabb 50-60 méteres függőleges szakadásfal mentén csúszott meg az a homoktömeg, amely elzárta a helyi patak völgyét. Annak vize így feltöltötte a kialakult mélyedést, létrehozva az Arlói-tavat.
A Suvadás liget – ahol a tó található – egy geológiai kifejezésből ered, a suvadás ugyanis egyszerűen földcsuszamlást jelent, amikor a vastag homokréteg rendszerint vékonyabb agyagréteggel keveredik. Ez adja a hely különlegességét is, ugyanis egész Európában összesen két ilyen tó van: az Arlói- és az erdélyi Gyilkos-tó. A tó partján napjainkra pihenőházak és horgásztanyák sora épült fel, csendes és háborítatlan helyen. A víz felett magasodó hegy természetjárók kedvelt célpontja, ahonnan, a tó körüli táj szépségében gyönyörködhetünk. Csodás dombok veszik körül, északról az Aggteleki-, délről a Bükki Nemzeti Park közelében, egy lépésnyire a Gyepes-völgy vadregényes hajlataitól. A táj gazdag növény- és madárritkaságokban.
Basa-kert tanösvény
A tanösvény a növénytani és kultúrtörténeti értékei miatt az 1977 óta védett Babócsai Basa- kert Természetvédelmi Területen található. A terület nevezetessége a csillagos nárcisz (Narcissus stellaris) alkotta mező, amelynek látványa kikeletkor (április-május fordulóján) különleges élményt jelent. A virágok jelenléte a hagyomány szerint a török időkből ered: a babócsai várat ostromló török pasa egyik felesége ültette a növényeket a területre. Jelenleg e védett növénynek itt található a legnagyobb állománya hazánkban. Akik nem a nárciszok virágzása idején látogatnak ide, nem maradnak látnivaló nélkül, mert a területen érdekes kultúrtörténeti emlékek is fennmaradtak: a régészeti feltárások nyomán egy Árpád-kori templom, valamint a török korból többek között egy fürdő maradványai kerültek napvilágra a területen, illetve annak közelében.
Hármashatár-hegy
A Hármashatár-hegy (495 m) a Budai-hegység egyik legjellegzetesebb látnivalója, szigetként emelkedik ki környezetéből, szinte az egész városból látható, jól beazonosítható a gerincén magasodó számtalan adótoronyról. A magaslat rendkívül jó adottságokkal rendelkezik, kopár tetejéről elképesztően csodás a látkép a városra, a Dunára, az egész Budai-hegységet be lehet látni, de a Pilis, sőt a Mátra és a Börzsöny vonulatai is láthatók jó időben. A Hármashatár-hegy keleti oldalán kiugró, 394 méter magas hármas dolomitrög a Tábor-hegy. A bérc nevének eredetét többféleképp magyarázzák. Van, aki szerint a közeli római légiós tábor adta a nevet, mások viszont azt állítják, hogy a Buda visszafoglalásakor itt felállított katonai tábor a névadó. Oldalában nyílik a 162 m hosszú Tábor-hegyi-barlang, mely előtt kilátóteraszt képeztek ki és mindenki számára ingyenesen látogatható.
Börzsöny – Csóványos és a Nagy-Hideg-hegy
A Börzsöny hazánk egyik legvadregényesebb vidéke, ahol a Csóványos, a maga 938 méteres magasságával, remek kilátást biztosít a környékre. A Királyrét vagy Diósjenő felől induló túrák közepesen nehezek, de a panoráma és az érintetlen erdők minden fáradtságot megérnek. A Nagy-Hideg-hegy is kiváló célpont, amelyet a tavaszi időszakban a rügyező fák miatt érdemes meglátogatni.
Pilis – Rám-szakadék
A Pilis hegység változatos kirándulási lehetőségeket biztosít. Dobogókőn nemcsak a gyönyörű kilátás miatt érdemes megállni, hanem a környékbeli útvonalak is változatosak. A Rám-szakadék egy izgalmas kihívás a természetkedvelők számára, ahol létrák és kötelek segítik az előrehaladást a szűk szurdokban. A kikeleti időszakban különösen szép, ahogy a vízesések megduzzadnak a hóolvadás után. Viszont ez egy viszonylag nehéz túra, amely előzetes tájékozódást és felkészülést igényel. Emellett érdemes sárral számolni a tavaszi időszakban.
Bakony – Kőris-hegy
A Bakony szelídebb domborulataival és csodálatos erdeivel tökéletes helyszín egy túrához. A Cuha-völgy vadregényes sziklákkal és patakátkelésekkel tarkított útvonalai könnyedén teljesíthetők, így családok számára is ideális választás. Egy eléggé kialakított terepről beszélünk, sokszor komolyabb kihívás nélkül teljesíthető. A Kőris-hegy, a Bakony legmagasabb pontja, szintén megéri a fáradságot, hiszen a kilátóból lélegzetelállító panoráma tárul elénk. A túrát érdemes kiegészíteni a Hubertlaki-tó („magyar Gyilkos-tó") meglátogatásával, amely festői környezetben fekszik, és különösen szép tavasszal a rügyező fákkal körbevéve.
Zempléni-hegység – Füzéri vár és a Regéci vár környéke
Az Északi-középhegység egyik eldugottabb gyöngyszeme a Zempléni-hegység, ahol a Füzéri vár és a Regéci vár romjai nemcsak történelmi látnivalók, hanem jó túracélpontok is. Az erdős ösvények és a dombos vidék tavasszal különösen szép, amikor a természet új életre kel. A kirándulók számára különösen ajánlott a Hollóháza és a Telkibánya környéki útvonalak felfedezése, ahol a régi bányászfalvak nyomait is megcsodálhatják.
Magyarország hegyvidékei tavasszal igazán varázslatos arcukat mutatják. Legyen szó a vadregényes Börzsönyről, a magasba törő Mátráról, a Pilis különleges szurdokairól, a Bakony romantikus völgyeiről vagy a Zemplén történelmi helyszíneiről, minden túrázó megtalálhatja a számára legideálisabb útvonalat. Ne felejtsünk el megfelelő felszereléssel indulni, élvezzük a természet nyugalmát és szépségét!
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.