Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal
- Dátum: 2025.04.03., 07:58
- Szabó Máté
- képek: pexels
- hegy, Magyarország, szakadék, tavasz, túra
A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Arlói-tó
Arló község Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részén a Hódos-patak völgyében fekszik. Fő nevezetessége a tó, mely a 338 méter magas Csahó-hegy déli oldalának megcsúszása következtében keletkezett: egy 300 méternél is hosszabb 50-60 méteres függőleges szakadásfal mentén csúszott meg az a homoktömeg, amely elzárta a helyi patak völgyét. Annak vize így feltöltötte a kialakult mélyedést, létrehozva az Arlói-tavat.
A Suvadás liget – ahol a tó található – egy geológiai kifejezésből ered, a suvadás ugyanis egyszerűen földcsuszamlást jelent, amikor a vastag homokréteg rendszerint vékonyabb agyagréteggel keveredik. Ez adja a hely különlegességét is, ugyanis egész Európában összesen két ilyen tó van: az Arlói- és az erdélyi Gyilkos-tó. A tó partján napjainkra pihenőházak és horgásztanyák sora épült fel, csendes és háborítatlan helyen. A víz felett magasodó hegy természetjárók kedvelt célpontja, ahonnan, a tó körüli táj szépségében gyönyörködhetünk. Csodás dombok veszik körül, északról az Aggteleki-, délről a Bükki Nemzeti Park közelében, egy lépésnyire a Gyepes-völgy vadregényes hajlataitól. A táj gazdag növény- és madárritkaságokban.
Basa-kert tanösvény
A tanösvény a növénytani és kultúrtörténeti értékei miatt az 1977 óta védett Babócsai Basa- kert Természetvédelmi Területen található. A terület nevezetessége a csillagos nárcisz (Narcissus stellaris) alkotta mező, amelynek látványa kikeletkor (április-május fordulóján) különleges élményt jelent. A virágok jelenléte a hagyomány szerint a török időkből ered: a babócsai várat ostromló török pasa egyik felesége ültette a növényeket a területre. Jelenleg e védett növénynek itt található a legnagyobb állománya hazánkban. Akik nem a nárciszok virágzása idején látogatnak ide, nem maradnak látnivaló nélkül, mert a területen érdekes kultúrtörténeti emlékek is fennmaradtak: a régészeti feltárások nyomán egy Árpád-kori templom, valamint a török korból többek között egy fürdő maradványai kerültek napvilágra a területen, illetve annak közelében.
Hármashatár-hegy
A Hármashatár-hegy (495 m) a Budai-hegység egyik legjellegzetesebb látnivalója, szigetként emelkedik ki környezetéből, szinte az egész városból látható, jól beazonosítható a gerincén magasodó számtalan adótoronyról. A magaslat rendkívül jó adottságokkal rendelkezik, kopár tetejéről elképesztően csodás a látkép a városra, a Dunára, az egész Budai-hegységet be lehet látni, de a Pilis, sőt a Mátra és a Börzsöny vonulatai is láthatók jó időben. A Hármashatár-hegy keleti oldalán kiugró, 394 méter magas hármas dolomitrög a Tábor-hegy. A bérc nevének eredetét többféleképp magyarázzák. Van, aki szerint a közeli római légiós tábor adta a nevet, mások viszont azt állítják, hogy a Buda visszafoglalásakor itt felállított katonai tábor a névadó. Oldalában nyílik a 162 m hosszú Tábor-hegyi-barlang, mely előtt kilátóteraszt képeztek ki és mindenki számára ingyenesen látogatható.
Börzsöny – Csóványos és a Nagy-Hideg-hegy
A Börzsöny hazánk egyik legvadregényesebb vidéke, ahol a Csóványos, a maga 938 méteres magasságával, remek kilátást biztosít a környékre. A Királyrét vagy Diósjenő felől induló túrák közepesen nehezek, de a panoráma és az érintetlen erdők minden fáradtságot megérnek. A Nagy-Hideg-hegy is kiváló célpont, amelyet a tavaszi időszakban a rügyező fák miatt érdemes meglátogatni.
Pilis – Rám-szakadék
A Pilis hegység változatos kirándulási lehetőségeket biztosít. Dobogókőn nemcsak a gyönyörű kilátás miatt érdemes megállni, hanem a környékbeli útvonalak is változatosak. A Rám-szakadék egy izgalmas kihívás a természetkedvelők számára, ahol létrák és kötelek segítik az előrehaladást a szűk szurdokban. A kikeleti időszakban különösen szép, ahogy a vízesések megduzzadnak a hóolvadás után. Viszont ez egy viszonylag nehéz túra, amely előzetes tájékozódást és felkészülést igényel. Emellett érdemes sárral számolni a tavaszi időszakban.
Bakony – Kőris-hegy
A Bakony szelídebb domborulataival és csodálatos erdeivel tökéletes helyszín egy túrához. A Cuha-völgy vadregényes sziklákkal és patakátkelésekkel tarkított útvonalai könnyedén teljesíthetők, így családok számára is ideális választás. Egy eléggé kialakított terepről beszélünk, sokszor komolyabb kihívás nélkül teljesíthető. A Kőris-hegy, a Bakony legmagasabb pontja, szintén megéri a fáradságot, hiszen a kilátóból lélegzetelállító panoráma tárul elénk. A túrát érdemes kiegészíteni a Hubertlaki-tó („magyar Gyilkos-tó") meglátogatásával, amely festői környezetben fekszik, és különösen szép tavasszal a rügyező fákkal körbevéve.
Zempléni-hegység – Füzéri vár és a Regéci vár környéke
Az Északi-középhegység egyik eldugottabb gyöngyszeme a Zempléni-hegység, ahol a Füzéri vár és a Regéci vár romjai nemcsak történelmi látnivalók, hanem jó túracélpontok is. Az erdős ösvények és a dombos vidék tavasszal különösen szép, amikor a természet új életre kel. A kirándulók számára különösen ajánlott a Hollóháza és a Telkibánya környéki útvonalak felfedezése, ahol a régi bányászfalvak nyomait is megcsodálhatják.
Magyarország hegyvidékei tavasszal igazán varázslatos arcukat mutatják. Legyen szó a vadregényes Börzsönyről, a magasba törő Mátráról, a Pilis különleges szurdokairól, a Bakony romantikus völgyeiről vagy a Zemplén történelmi helyszíneiről, minden túrázó megtalálhatja a számára legideálisabb útvonalat. Ne felejtsünk el megfelelő felszereléssel indulni, élvezzük a természet nyugalmát és szépségét!
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.