Menü

Felelős állattartás

A felelős állattartás azt jelenti, hogy az állatokat olyan módon tartjuk és gondozzuk, hogy azok testi és lelki jólétét figyelembe vegyük. Fontos, hogy az állatok szükségletei – mint az étkezés, mozgás, egészségügyi ellátás és megfelelő környezet – biztosítva legyenek. De mitől lesz valaki felelős állattartó?

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában?

A helyi rádiónk vendége volt hétvégén Kovács Anett, a Tamási Állatvédő Egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Mivel jár egy felelős állattartó napi tevékenysége?

Megfelelő táplálás az természetes létfontosságú. Az állatnak megfelelő mennyiségű és minőségű ételt kell biztosítani, ami illeszkedik az adott faj táplálkozási igényeihez. Az egészségügyi ellátás is alapvető. Az állatokat rendszeresen orvosi ellenőrzésnek kell alávetni, oltásokkal és paraziták elleni kezelésekkel biztosítva a megfelelő egészségi állapotot.

Mi a helyzet a mentális jólétükkel?

Mozgásra és szórakoztatásra minden állatnak szüksége van, az állatokat rendszeresen ki kell engedni vagy megfelelő szórakozást biztosítani számukra, hogy megőrizzék fizikai és mentális egészségüket.

Minden állatfajnak, fajtáknak egymástól eltérő a mozgásigényük. Ezt is mindenképpen érdemes figyelembe venni mielőtt kedvencet választunk magunknak.

Meghatározók a környezeti körülmények is. Az állatnak olyan környezetet kell biztosítani, amely biztonságos, tiszta és kényelmes, megfelelő mennyiségű helyet biztosít a mozgásra.

Felelős gondolkodás alapja – gondolni az utódokra.

Nagyon fontos! Sajnos azok az emberek, akik nem foglalkoznak állatvédelemmel, vagy nem járnak ki egy-egy menhelyre aktivistaként, nem értik, hogy miért is olyan fontos az ivartalanítás. Minden évben több ezer olyan kutyus/cica jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a gyepmesteri telepeken végzi, és az állatvédők már jelenlegi kóbor állatokat sem tudják hova elhelyezni.

Utolsó helyre hagytam, de elsődleges és mondhatom az összes többi is ettől függ: a szeretet és a figyelem: Az állatok társas lények, így szükségük van emberi kapcsolatokra, figyelemre és szeretetre.

A normális ember-állat kapcsolatnak a szereteten kell alapulnia, mint minden jó kapcsolatnak. Ha már vállaltunk egy állatot gondoskodjunk róla felelősségteljesen, szeretettel és odafigyeléssel. Ők nagyon sokat tudnak adni és nem várnak cserébe semmit.

Az állatmentő szolgálat oldalán hasznos információkat találni a témáról:

https://allatmentoszolgalat.com/tudasbazis/a-felelos-allattartas-szabalyai/

Felelős állattartóként mindig figyelnünk kell az állat igényeire, és tisztában kell lennünk vele, hogy a gondozás hosszú távú elköteleződést jelent. Aki ezt nem tudja vállalni, az ne vállaljon állatot. Egy felelős gazdi, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, mert tudja, az egy életre szól.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.