Hogyan legyünk energikusak húsvét után?
- Dátum: 2025.04.23., 12:56
- Szabó Máté
- képek: pexels
- energikus, jóga, meleg, séta, szabadidő, tippek, túra, újjászületés
Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Egyáltalán nincs azon mit csodálkozni, ha a szokásosnál fásultabbak és gyengébbek vagyunk a húsvéti időszak után. Az energiaszintünk drasztikus zuhanásában a ránk zúduló plusz feladatok mellett, a folyamatos bizonytalanság, aggódás és szorongás is szerepet játszik. Sajnos egy-egy ilyen esetben hiába esne jól egy kis pihenés nem mindig tudjuk ezt megtenni. Ezekben a nehéz pillanatokban van néhány trükk, ami lendületet és erőt adhat a folytatáshoz.
Táplálkozz okosan tavasszal
Ahogy a természet ébredezik, mi is gyakran érezzük, hogy több energiára van szükségünk. Ilyenkor kézenfekvő megoldásnak tűnik valamit enni, de egyáltalán nem mindegy, milyen minőségű és mennyiségű tápanyagokat viszünk be a szervezetünkbe. Tavasszal a megújulás időszakában vagyunk, így különösen fontos, hogy ne a húsvétról megmaradt nassolnivalókkal, hanem friss, tápanyagban gazdag ételekkel támogassuk testünket.
A hosszabbodó nappalok számos pozitív hatással bírnak, mégis sokan érezhetik magukat kimerültebbnek – ezt tavaszi fáradtságnak nevezzük. Ennek ellensúlyozására nem a cukros péksütemények vagy az otthon sütött kalács a legjobb választás, még ha csábító is lehet. Ezzel párhuzamosan a mozgás még sokaknál nem tért vissza a napi rutinba, így az anyagcsere is lassabb lehet. Ilyenkor különösen fontos, hogy étrendünket friss zöldségekkel, gyümölcsökkel, vitaminokkal és ásványi anyagokkal is gazdagítsuk. Különösen hasznosak lehetnek ebben az időszakban a tavasz első gyümölcsei, például az eper, a retek, vagy a spenót. A gyümölcsökből készült smoothie-k, a könnyű saláták vagy a magvakkal dúsított müzlik nemcsak az egészségünkre, hanem a szellemi teljesítményünkre is jótékony hatással lehetnek.
Fáradtság a monitor mögött
Ahogy beköszönt a jobb idő, egyre erősebben vágyunk a természet közelségére – mégis sokan napjaik nagy részét továbbra is képernyők előtt töltik. Egy átlagos hétköznapon akár 8-10 órát is a monitor előtt ülünk, és valljuk be, a szép idő ellenére sem mindenki találja meg az egyensúlyt a digitális világ és a valódi jelenlét között, sőt húsvétkor az ünnep miatt hajlamosabbak vagyunk még több időt beltérben tölteni. A hosszú ideig tartó ülőmunka nemcsak testünket fárasztja el, hanem szellemileg is kimerítő lehet – különösen akkor, ha a jó idő hozta friss energiák nem tudnak kellőképpen kibontakozni bennünk. Éppen ezért érdemes ilyenkor kihasználni a természet megújulását, és ha csak pár percre is, de kiszakadni a képernyő bűvköréből. Egy rövid séta a friss levegőn, egy ebédszünet a napsütésben vagy akár némi munka a kertben is csodát tehet.
Ha nincs lehetőségünk hosszabb tavaszi kirándulásra, akkor is formába hozhatjuk önmagunkat. Például a jóga ilyenkor is kiváló választás, hiszen nemcsak a mozgáshiányt kompenzálja, de segít újra összhangba hozni testünket és elménket. Különösen ajánlottak a fordított pozíciók – az úgynevezett inverz pózok –, amelyek serkentik az agyi vérkeringést, frissítik a gondolkodást és élénkebbé tesznek. A home office egyik előnye, hogy senki nem néz furcsán, ha a délutáni holtpont idején jógaszőnyeget terítesz a nappaliban, vagy a napfényes teraszon próbálod ki a fejenállást. Hallgass a testedre és ha úgy érzed, hogy új lendületre van szükséged, próbálj meg naponta néhány percre kiszakadni a képernyő mögül, és a természet, valamint a sport garantáltan visszatölti az energiatartalékaidat.
Az a bizonyos „power nap”
A téli időszak után a természet újraéled, de mi, emberek gyakran épp ekkor érezzük magunkat kimerültnek. Pedig a tavaszi fáradtság ellen nemcsak mozgással, hanem egy jól időzített pihenővel is sokat tehetünk. A rövid szundik – vagyis a „power napek” – segíthetnek visszanyerni az energiánkat. Egy 10-15 perces szünet már elég lehet ahhoz, hogy frissebbnek, fókuszáltabbnak érezzük magunkat és ne csak testileg, hanem szellemileg is új lendületet kapjunk. Ráadásul az év korai időszakában, amikor a nap egyre melegebben süt be az ablakon, különösen csábító lehet egy pár perces lelassulás. Ha sikerül megteremteni a nyugalomhoz szükséges körülményeket – legyen szó egy csendes sarokról, egy napsütötte erkélyről –, az a nap hátralévő részére is pozitívan hathat.
Tudni kell tudatosan és rendszeresen regenerálódni. Fontos azonban, hogy ne csak akkor kapjunk a fenti tippekhez, amikor már teljesen lemerültünk, hanem akár most is, ha szabadidőnk engedi. A szundikálás lehetőséget ad arra is, hogy új szokásokat építsünk be a mindennapjainkba. A rendszeres pihenés, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a friss levegőn eltöltött idő és a tudatos kikapcsolódás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a húsvét utáni tavaszi hetek valóban az energiák újjászületésének időszaka legyen – nemcsak a természetben, hanem bennünk is.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Konyhai hulladékok, amiket felhasználhatsz

Azok, akik főznek, tudják, hogy mennyi hulladék keletkezik e tevékenység közben. Nem kell mindennek a kukában landolnia, sok mindent felhasználhatunk.
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.