Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre
- Dátum: 2025.04.24., 06:44
- Erdős Dorka
- képek: pixabay
- aloé vera, banán, borogatás, csípés, ecet, hisztamin, tea, viszketés
Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Nagyon sokan szenvedünk attól, amikor a szúnyogok hada kiszagolja, merre is vannak ereink a testünkben és támadásba lendülnek. Egyeseket elkerülnek, másokat pedig addig kergetnek, amíg meg nem találják a biztos pontot, hogy szúrhassanak. Magyarországon sajnos igen nagy a szúnyoginvázió és már nem csak a sima szúnyogok ellen kell felvennünk a kesztyűt, hanem ideérkeztek a tigrisszúnyogok és az egyiptomi szúnyogok is megérkeztek. Többségük nem veszélyes, de bizony vannak olyanok, amik betegségeket terjeszthetnek.
Mindegyik fajta csípése kellemetlen, viszkető dodorokat okoz, főleg azoknál, akik érzékenyebbek, vagy netalán allergiások. Ez azért van, mert a szúnyogok nyála olyan anyagot tartalmaz, ami, ha bőrünk alá kerül, hisztamint termel a szervezetünk és ettől gyulladás keletkezik. Az allergiás reakciókkal érdemes orvoshoz fordulni, de az általános tünetekkel, mint az említett kis viszkető csípések nem feltétlenül kell foglalkozni, csupán igyekezni kell, hogy ne vakarjuk szanaszét a bőrünket. Van pár remek tippünk ara, hogy mihez nyúljunk, ha nincs nálunk erre kifejlesztett kenőcs, vagy krém.
Az első és legegyszerűbb kezelési mód, ha belénk mar egy zümmögő, hogy hideg borogatást teszünk a viszkető felületre, de igen jóleső lehet egy kis jég is, hiszen rögtön helyben hűsít és enyhíti a panaszokat. Ezt meg lehet spékelni némi ecettel, de ezzel óvatosan, csak pár cseppet engedjünk egy nedves ruhára és mehet is a borogatás. A konyhában kereshetünk például teafiltereket, a kamilla teája mondjuk remek gyulladáscsökkentő.
A mézesüveget is megcsapolhatjuk, mivel egyrészt segít megelőzni a sebfertőzést, másrészt gyulladáscsökkentő hatásával segít lehúzni a duzzanatot. A fűszerek közül keressük ki a bazsalikomot, készítsünk belőle főzetet és ha kihűlt, akkor azzal öblítsük, kenegessük, borogassuk a csípéseket, nagyon jól csillapítja a viszketést. A szódabikarbónából, a mindenre jó alapanyagból készíthetünk vízzel pasztát, ezt a dudorra kenve, azon 10 percig pihenni hagyva enyhülést hozhatunk. A növényeknél keressük meg az aloé verát, mondani sem kell, hogy az egyik leghatásosabb zöld bőrünk számára.
Az illóolajos szekrényből szedjük elő a levendulát, az eukaliptuszt, a mentát és a teafaolajt, ezeket hígítva kenjük a bőrünkre. A citromos is ajánlják, annak levével lehet kenni a duzzadt felületet, de csak akkor, ha még nem vakartuk sebesre, ez az esetre is igaz. Végül a kísérletezőbbek próbálják ki a banánhéjat, annak belső felével való dörzsölését, állítólag igen hatásos a tünetek enyhítésében.
A szúnyogcsípés nagyon kellemetlen lehet, főleg azoknak, akik érzékenyebbek a rovarcsípésekre. A kezdeti tüneteket az otthonunkban, vagy konyhánkban fellelhető természetes alapanyagokkal is kezelhetjük. Allergiás reakció fellépésekor minden esetben keressünk fel orvost, hogy megfelelő kezelésben részesüljünk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.