Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?
- Dátum: 2025.05.11., 04:48
- Szabó Máté
- képek: pexels
- friss, gyaloglás, séta, szabadban, szabadidő, szabadon, tavaszi fáradtság
A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
A gyaloglás hatására a test mozog, az agy energiát kap és a mikroséta tulajdonképpen arra szolgál, hogy kiszakadjunk egy adott tevékenységből. Ezáltal javul a hangulat és a koncentráció is. Egy rövid „körözés” házon belül vagy az udvaron segíthet felfrissülni ha például már órák óta a számítógép előtt ülünk és nem tudunk befejezni egy feladatot.
Ilyenkor a séta azt szolgálja, hogy kiszakadjunk egy rövid időre a monoton elfoglaltságokból, majd újból visszatérjünk ugyanahhoz. Zárt térben sokkal inkább gondolkodhatunk önmagunkról és jobban érzékeljük saját jelenlétünket is. Ezzel szemben egy kocogás az utcán növelheti az agy oxigénellátását, csökkentheti a szorongást és támogat a kreatívabb gondolkodásban. Viszont ez inkább egy különálló tevékenység a nap folyamán, amelyet akár reggel, akár kora este be lehet illeszteni a napirendünkbe. Ilyenkor nem kell, hogy a mikroséta csak negyed óra legyen, lehet akár hosszabb is, ami már felér egy rendes gyaloglással.
Miért hasznos?
A sétálás és a kocogás a szív- és érrendszer működésére is jótékony hatással van. A hivatásból való rövid kiszakadás mérsékli a vérnyomást, fokozza a vérkeringést és hosszú távon csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. Ha napközben órákon át ülünk (otthon, munkahelyen vagy iskolában), a test mozgáshiányos állapotba kerül. A mikroséta egyfajta újraindítás, hiszen felfrissíti az izmokat, javítja a testtartást és még a szemet is pihenteti, ha nem képernyőt bámulunk közben.
Ez a néhány percnyi elszakadás a feladatoktól segíthet a gondolkodás újrarendezésében, a kreatívabb megoldások megtalálásában és hozzájárulhat az énhatékonyságunk növeléséhez is. Amikor úgy érezzük, hogy egy probléma megoldhatatlan vagy a figyelmünk szétszóródik, egy rövid mászkálás az utcán segít abban, hogy visszanyerjük az irányítást önmagunk felett. Az apró szünetek legtöbbször nem időpazarlásnak számítanak, hanem a hatékonyság és a jóllét fenntartható eszközeinek.
Szabad levegőn kiszellőzik a fejünk, és különösen a tavaszi fáradtság idején jól jön az új energia. Ha mindig ugyanúgy dolgozunk, akkor érdemes valamilyen rendszert is vinni a napi sétákba, mint például, hogy mindig délután három óra körül császkálunk egyet a munkahely épülete körül vagy mindig este megyünk el kocogni. Próbálni kell egyfajta napirendet kialakítani, ami által a hétköznapok kevésbé tűnnek kaotikusnak.
A rövid gyaloglás, kocogás hatékony módja annak, hogy kizökkentsen a monoton, ülő munkából, felfrissítse az elmét és javítsa a koncentrációt. Akár a beltérben, akár a szabad levegőn végzett séta segíthet a kreatív gondolkodásban, a stressz csökkentésében és hozzájárulhat a jobb mindennapokhoz is. A gyaloglás nemcsak a testet mozgatja át, hanem mentálisan is újraindít, támogatva a hatékonyabb munkavégzést és a jobb közérzetet. Rendszeres beiktatásával strukturáltabbá és kiegyensúlyozottabbá tehetjük mindennapjainkat.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.